Zacznijmy od domu, czyli miejsca, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie i gdzie możemy odpocząć po pracy czy szkole. Niestety, życie w ciągłym biegu, sprawia, że wiele osób nie ma czasu uporządkować przestrzeń wokół siebie, co także skutkuje chaosem w życiu. Według zasad Feng Shui bałagan blokuje przepływ energii i ma ogromny wpływ na samopoczucie. Z książki „Magia porządków feng shui” dowiecie się, jak efektywnie pozbyć się nieporządku i jak to może pomóc w osiągnięciu waszego osobistego szczęścia.

Kup teraz

 

Zarezerwujcie czas na sprzątanie

Zanim przystąpicie do sprzątania, zacznijcie od przygotowania dobrego planu  –  dokładnie opracowana strategia pozwoli wam szybko i skutecznie osiągnąć porządek, o jakim marzycie. Najlepiej przeznaczyć na porządki jeden konkretny dzień. Jeśli nie możecie poświęcić całego dnia, znajdźcie chociaż kilka wolnych godzin – co najmniej 5-6, w których będziecie mogli skoncentrować się na wyznaczonych zadaniach. To samo dotyczy waszych domowników  – poproście ich, aby uwzględnili sprzątanie w swoich planach i wspólnie rozdzielcie obowiązki.

 

Zróbcie listę zadań

Aby nie zapomnieć o żadnym zamierzeniu oraz uniknąć rodzinnych kłótni dotyczących podziału zadań, spiszcie wszystko dokładnie. Taka prosta formalność działa motywująco, ponieważ ludzie lubią działać  w oparciu o wcześniej znane zasady. W przypadku angażowania dzieci do sprzątania swoich pokoi lub pomocy w porządkach innego pomieszczenia, możecie ustalić nagrodę, którą dostaną po ukończeniu prac np. wspólne wyjście na pizzę czy do kina. Starajcie się, by pociechy już od małego kształtowały w sobie nawyk sprzątania i pomagania przy domowych obowiązkach.

Kup teraz

Zadbajcie o wszystkie potrzebne akcesoria i produkty

Przed rozpoczęciem porządków, sprawdźcie, czy posiadacie w domu wszystkie akcesoria, które mogą okazać się potrzebne takie jak: rękawice gumowe, ściereczki, ręczniki papierowe, a także zaopatrzcie się w środki czystości. Jeśli macie więcej czasu, polecamy samodzielnie przygotować preparaty czyszczące, które dzięki wykorzystaniu naturalnych składników nie będą one szkodliwe dla środowiska. Sposoby na stworzenie takich czyszczących mikstur znajdziecie w książce „Naturalne środki czyszczące. Ekologiczne sposoby sprzątania domu”. Niektóre z przepisów są dziecinnie proste i bardzo skuteczne, tak jak np. płyn do mycia szyb, który uzyskacie po zmieszaniu 120 ml octu spirytusowego, soku z połowy cytryny, łyżki skrobi kukurydzianej. Wystarczy tym delikatnie namoczyć stare gazety (nic w domu się nie zmarnuje) i przecierać okna aż do uzyskania błyszczącej szklanej powierzchni.

Wiele innych, cennych rad, dotyczących przygotowania ekologicznych preparatów, a także ogólny opis życia w zgodzie z popularnym trendem less waste, który zachęca do niemarnowania jedzenia i rzeczy, został opisany w bestsellerowej książce blogerki lifestylowej Christine Liu „Dom w zgodzie z naturą. Żyj prosto, zdrowo i ekologicznie”.

Kup teraz

Nie chomikuj

Podczas sprzątania na pewno przyjdzie wam się zmierzyć z jednym z największych problemów właścicieli zagraconych mieszkań, czyli chęcią zachomikowania pewnych rzeczy, które mogą się „kiedyś” przydać. Oczywiście to słynne „kiedyś” rzadko nadchodzi, a jego konsekwencją jest niedomykająca się szafa. Jak sobie z tym poradzić? Z pomocą przychodzi autorka kultowego poradnika, a także programu na Netflixie poświęconego porządkom – Marie Kondo. Czytanie jej książki „Magia sprzątania” jest magicznym przeżyciem, ponieważ na pozór proste wskazówki, pozwalają usystematyzować mieszkanie, a także bez żalu rozstać się z wieloma rzeczami. Najważniejsza rada Marie to branie w ręce konkretnego przedmiotu i pytanie samego siebie, czy dana rzecz przynosi radość – jeśli tak, to tylko wtedy możecie ją zatrzymać. Proste? Zaręczamy, że działa!
Kolejnym, może mniej optymistycznym i na pozór dziwnie brzmiącym argumentem, przemawiającym za porządkami, jest fakt, że ktoś kiedyś będzie musiał uporządkować rzeczy po naszym odejściu. Autorka książki „Sztuka porządkowania życia po szwedzku. Jak sprawić, aby najbliżsi zachowali po nas tylko dobre wspomnienia” sprzątała domy po śmierci bliskich osób i to doświadczenie nauczyło ją, aby trzymać w mieszkaniu tylko te rzeczy, które chciałaby pokazać innym. Taka myśl może być dla wielu motywująca w uporaniu się z piętrzącymi się rupieciami. Często niektórzy tłumaczą bałagan w swoim domu brakiem odpowiedniej ilości miejsca. Pamiętajcie jednak, że bez względu na to, ile metrów kwadratowych posiadacie, zawsze można lepiej zorganizować przestrzeń i znaleźć sposoby na przechowywanie rzeczy w porządku. O tym, jak segregować i układać tak, aby mieć kontrolę nad swoim dobytkiem, przeczytacie w książce „Sztuka porządkowania. Lepsze życie w zorganizowanej przestrzeni”.

Kup teraz

Stwórz dobrą atmosferę

Kiedy uporacie się już z porządkami i wasze mieszkanie będzie błyszczeć, warto zadbać też o czystość tego, czego nie widać, czyli powietrza. Aby pozbyć się niewidocznych toksyn proponujemy wprowadzić do  mieszkania trochę zieleni. Dzięki książce „Rośliny oczyszczające powietrze” poznacie kwiaty, których działanie pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w waszym domu. Dodatkowo, rośliny działają także relaksująco. Mała domowa dżungla może być prywatną odskocznią od otaczającego nas świata. Inne skuteczne porady na temat tworzenia domowego raju zostały opisane w książce „W domu jak w raju”.

Kup teraz