Przystępując do aranżacji dziecięcego pokoju – zwłaszcza jeśli to pierwszy maluch w rodzinie – można poczuć się nieco przytłoczonym ilością mebli i akcesoriów, wśród których mogą wybierać opiekunowie. Jak zatem wybrać wśród nich te, mające potencjał, by posłużyć dziecku nawet przez kilka nadchodzących lat? To trudne zadanie, ale nie niemożliwe do wykonania. W naszym artykule znajdziesz garść praktycznych porad, dzięki którym urządzanie pokoju dziecięcego dla dziewczynki stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Jaki kolor ścian wybrać do pokoju dziewczynki?

Zacznijmy od najbardziej podstawowego aspektu, który trzeba rozważyć kilkakrotnie, czyli wyboru koloru ścian. Warto zdecydować się na odcień niewymagający zmiany nawet przez kolejne kilka czy kilkanaście lat. Najlepiej unikać też tapet z dziecięcymi motywami, które starszemu dziecku mogą niekoniecznie się podobać.

Wybierając kolor ścian, dobrze jest też zwrócić uwagę na psychologię barw. Na dzieci dobrze wpływają barwy w ciepłych odcieniach. W przeciwieństwie do barw chłodnych, które mogą nieco przytłaczać, zwłaszcza w zimowych miesiącach, ciepłe kolory naturalnie rozjaśniają pokój, sprawiając, że staje się on bardziej przytulny. Nie powinien być to jednak odcień zbyt intensywny. Mocny pomarańczowy czy czerwień to kolory, które mogą negatywnie oddziaływać na dziecko, powodując między innymi nadmierne pobudzenie i rozdrażnienie. Również mocny kontrast kilku wyrazistych odcieni może spowodować obciążenie sensoryczne u malucha. Dlatego też barwy bardziej przygaszone sprawdzą się zdecydowanie lepiej.

Jeśli urządzasz pokój dziecięcy dla dziewczynki, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się pastelowe barwy, które wspaniale prezentują się w wielu zestawieniach. Hitem jest zwłaszcza połączenie bladego różu – tzw. Millenial pink – ze zgaszoną zielenią. Możesz też postawić na praktyczną biel, która jest znakomitą bazą dla kolorowych akcesoriów.

Chcesz, by pokój wydawał się jaśniejszy i bardziej przestronny, niż jest w rzeczywistości, a jednocześnie obawiasz się zabrudzeń? W takim razie spróbuj połączyć biel i inny, ciemniejszy odcień. Możesz zestawić z bielą na przykład granat, leśną zieleń czy kolorową boazerię, dzieląc ścianę poziomo pół na pół.

Wyjątkowe dodatki do pokoju dziewczynki

Podobnie jak przy aranżacji sypialni dorosłych, w przypadku pokoju dziecięcego warto skupić się na szczegółach, które tworzą przytulną atmosferę. Dobór odpowiednich akcesoriów może zamienić pomieszczenie przeznaczone dla dziewczynki w prawdziwe królestwo dziecięcej wyobraźni. Co będzie temu sprzyjać?

Meble i dodatki dla dziewczynki w wieku od 0 do 3 lat:

Multifunkcyjne łóżeczko

Akcesorium 4w1, będące jednocześnie łóżeczkiem, leżaczkiem, krzesełkiem do stołu i krzesełkiem dla dziecka. Dzięki tak wielu funkcjom można go używać nie tylko w pierwszych miesiącach życia, gdy dziecko najczęściej leży, ale również po szóstym miesiącu, gdy zaczyna już siadać i stać. Stanowi przykład akcesorium, z którego skorzystasz nie tylko w sypialni, ale w kuchni, czy salonie.

Mata edukacyjna

Ta łatwa w rozkładaniu i składaniu, ultralekka mata jest dobrym gadżetem do pokoju małej dziewczynki, która dopiero zaczyna odkrywać świat. Pełen kolorów i różnych faktur sensoryczny design, sprawia, że mata angażuje wszystkie zmysły dziecka przy zabawie. Dzięki temu, maluch lepiej przyswaja informacje i uczy się poprzez zabawę.

Meble i dodatki dla dziewczynki w wieku od 4 do 7 lat:

Łóżko domek skandynawski

Świetny pomysł dla kilkulatków, jak również starszych dzieci. Rodzice na całym świecie pokochali je z uwagi na prostotę i design idący w parze z dziecięcymi upodobaniami. Łóżka-domki skandynawskie, jak sama nazwa wskazuje, przybierają kształt domów i wywodzą się z północnej części Europy. Mogą przybierać różne kształty – pojedyncze lub piętrowe. Dzięki nietypowemu dla łóżek designowi, łóżko w kształcie domku stanowi także funkcję dekoracyjną. Dodatkowo możesz przyozdobić jego ramę lampkami LED-owymi, chorągiewkami, czy baldachimem. Pamiętaj jednak, aby dodatkowe dekoracje umieścić w bezpiecznym miejscu, tak, aby twoja pociecha nie zrobiła sobie krzywdy.

Fantazyjna pościel

Z wykorzystaniem odpowiednio dobranych poszewek na pościel można łatwo wykreować przytulną atmosferę i spersonalizować wystrój pokoju. Poza tym poszewki z podobiznami popularnych postaci, czy zwierząt sprawią, że dziecko chętniej będzie kłaść się spać. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór modeli, nawiązujących motywami do dziecięcych upodobań. Superbohaterowie, pluszaki, kolorowe wzory, kwiaty, księżniczki, Disney – możliwości jest sporo. Ponadto pościel z ulubionymi motywami twojej córki będzie dodatkowym elementem dekoracyjnym wystroju wnętrza.

Aranżacja pokoju dla dziewczynki – jak zadbać o funkcjonalność?

Przygotowując aranżację pokoju dziewczynki, warto pamiętać o tym, że jej upodobania i potrzeby zmienią się w ciągu kilku lat co najmniej kilkakrotnie. Warto więc postawić w pierwszych latach życia na minimalizm, a następnie stopniowo dopełniać wystrój w zależności od zapotrzebowania – na przykład, wstawić funkcjonalne biurko i ergonomiczne krzesło, których dziewczynka mająca 3 lata nie potrzebuje, a ta w wieku 6 lat już jak najbardziej.

Trzyletni maluch potrzebuje przede wszystkim przestrzeni do zabawy, dlatego warto wyposażyć pokój kilkulatki w rozwojowe akcesoria, jak choćby edukacyjne maty podłogowe. Jednak oprócz zabawek w pokoju małej dziewczynki powinny znaleźć się także funkcjonalne i bezpieczne meble – regały na książki, komody, czy szafa na ubrania. Możesz wybrać modele w fantazyjnych kształtach, które będą dodatkową ozdobą. Jeśli jednak chcesz, aby zestaw mebli w pokoju dziecka posłużył przez kilka nadchodzących lat, warto wybrać proste warianty, które można dowolnie ozdobić dodatkami i akcesoriami.

Dobieranie mebli do dziecięcego pokoju powinno być oparte przede wszystkim o kryterium bezpieczeństwa i mobilność. Brak ostrych kątów to cecha, której najczęściej poszukują rodzice przy okazji tworzenia aranżacji dla malucha. Warto mieć ją na uwadze, podobnie jak gabaryty, które nie powinny przekraczać możliwości malucha. Kupowanie mebli „na zapas” to niezbyt dobry pomysł – najlepiej nieco odłożyć zakup w czasie, a meble zastąpić poręcznymi akcesoriami w postaci mat, nosidełek i przenośnych, lekkich stoliczków.

Warto pamiętać, że wypełniony zabawkami pokój szybko zacznie przypominać prawdziwe pole bitwy, jeśli nie zadbasz o odpowiednie ich przechowywanie. Dobrze więc wyposażyć pomieszczenie w sporą liczbę pudeł, skrzyni i koszy, dzięki którym stanie się to łatwiejsze. A przy okazji aranżacja nabierze charakteru.

Urządzanie pokoju dla dziewczynki to spore wyzwanie. Jeśli zależy ci na wystroju spełniającym potrzeby dziecka na długo, warto stopniowo urządzać pokój, dodając niezbędne sprzęty wraz z jej rozwojem.

 

zdjęcia: źródło shutterstock.com