Jennifer Aniston

Rachel Green nie była zapaloną czytelniczką. Do jej ulubionych lektur należały głównie magazyny modowe oraz czasopisma traktujące o losach bohaterów oper mydlanych i grających ich aktorów. Jednak w jednym z odcinków Joey znalazł pod jej poduszką książkę erotyczną. Rachel długo musiała znosić docinki przyjaciół, którzy naśmiewali się z przygód rozwiązłej Zeldy.

A jak jest w prawdziwym życiu aktorki? Odtwórczyni roli sympatycznej kelnerki, Jennifer Aniston w kilku wywiadach zdradziła, że jej ulubionym tytułem jest naukowa rozprawa autorstwa doktora Normana Doidge’a „Mózg zmienia się sam”.

Mózg zmienia się sam

Courtney Cox

Przyjaciółka i wieloletnia współlokatorka Rachel Green, Monica Geller również nie dała się poznać jako entuzjastka czytania.

Inaczej sprawa ma się z wcielającą się w rolę lubiącej porządek szefowej kuchni Courtney Cox. Gwiazda zdecydowanie chętniej sięga po książki niż jej bohaterka. Do ulubionych autorów aktorki należy zaliczyć: Lois Lowry, Sarę Shepard oraz Nicolasa Sparksa. Jednak tytułem, który aktorka najczęściej wymienia w wywiadach jako powieść, która odmieniła jej życie, jest „Gwiazd naszych wina” autorstwa Johna Greena.

Gwiazd naszych wina

 

Lisa Kudrow

Według wielu fanów serialu „Przyjaciele” Phoebe Buffay była najbardziej szaloną i barwną postacią. Jeśli przyjrzeć się jej przygodom, jak urodzenie trojaczków własnego brata i jego żony, można dojść do podobnego wniosku. W jednym z odcinków Phoebe poleca Monice i Rachel książę pod tytułem „Be Your Own Windkeeper” (co można przetłumaczyć jako „Trzymaj swój wiatr”). Feministyczna powieść autorstwa Ifthakera Hossaina sprawia, że przyjaciółki zaczynają poszukiwania swojej wewnętrznej siły i buntują się wobec męskiej części paczki za wszelkie próby „kradzieży wiatru”.

Lisa Kudrow, która wcieliła się w rolę postrzelonej masażystki, wydaje się bardziej stonowana niż Phoebe. Bardzo prawdopodobne jest, że ulubiona książka gwiazdy, Lisy Kudrow – „Spisek przeciw Ameryce” Philipa Rotha – mogłaby spodobać się ekscentrycznej protagonistce.

Spisek przeciw Ameryce

 

David Schwimmer

Ross Geller, albo raczej Doktor Ross Geller, był zdecydowanie największym intelektualistą pośród postaci serialu. Zapalony paleontolog, wykładowca, naukowiec i autor kilku rozpraw o dinozaurach, czytał najczęściej publikacje dotyczące prehistorii. Motywem przewodnim jednego z odcinków była praca doktorska Rossa, którą to można było znaleźć w uczelnianej bibliotece. Książka znajdowała się w rzadko odwiedzanym dziale. Zaglądali tam tylko studenci, którzy chcąc oddać się beztroskim igraszkom, poszukiwali prywatności. Doktor Geller był oczywiście tym faktem rozgoryczony i postanowił stanąć na straży regału. Odstraszał kochanków tak dzielnie, że sam stał się jednym z nich.

Okazuje się, że wcielający się w jego rolę David Schwimmer również przepada za książkami. Preferuje jednak trochę inny gatunek literacki – literaturę piękną. Ulubioną powieścią gwiazdora jest „Idiota” autorstwa Fiodora Dostojewskiego.

Idiota

Matt LeBlanc i Matthew Perry

W wywiadach nie wszyscy członkowie obsady kultowego serialu zdradzili, jakie książki czytają najchętniej. Gwiazdorzy realizują inne pasje, o których chętnie opowiadają.

Matt LeBlanc jest zapalonym fotografem i fanem wyścigów. Przez kilka lat prowadził program na kanale BBC „Top Gear”.

Z kolei Matthew Perry kocha tenis. Podobno zanim zaczął karierę aktorską, rozważał możliwość bycia zawodowym graczem. Jednak kiedy sięgniemy pamięcią do kilku odcinków, okaże się, że postaci grane przez tych aktorów, miały przygody z literaturą w tle.

Przyjaciele

Literackie perypetie w serialu „Przyjaciele”

Kiedy Joey Tibbiani czytał książkę, której się bał – chował ją do zamrażalnika. Taki los często spotykał powieść „Lśnienie” autorstwa Stephena Kinga. Joey co jakiś czas wracał do tego tytułu, bojąc się go tak samo jak wcześniej. O tym dziwnym zwyczaju dowiedziała się Rachel. Okazało się, że też ma w zanadrzu książkę, którą czyta na okrągło – „Małe kobietki”. Przyjaciele wymienili się na próbę. Od tej pory Joey zamrażał strach o losy sióstr March.

Małe kobietki

Warto wspomnieć również o literackim kółku dyskusyjnym, w którym udział brały Phoebe i Rachel. Pierwszą omawianą książką, była powieść autorstwa Emily Brontë „Wichrowe wzgórza”. Okazało się, że Rachel nie pamięta fabuły, gdyż wspomniane dzieło czytała w liceum. Phoebe szybko streściła przyjaciółce losy bohaterów, co ta z kolei wykorzystała odpowiadając prowadzącemu na zadane pytanie. Kiedy podczas kolejnej lekcji, na której przyjaciółki miały rozmawiać o powieści „Dziwne losy Jane Eyre”, Rachel znów poprosiła Phoebe o przypomnienie historii. Ta postanowiła dać koleżance nauczkę. Powiedziała, że tytułowa bohaterka była robotem, po czym zasugerowała prowadzącemu by zapytał nieświadomą podstępu Rachel, co sądzi o książce. Jak się domyślacie, dziewczyny nie poszły więcej razem na zajęcia.

Wichrowe wzgórza

 

Zdjęcie okładkowe:  Copyright © ©Warner Bros/courtesy Everett Collection / Everett Collection