„Emigracja”, Malcolm XD

Autor powieści „Emigracja” należy do grona najbardziej tajemniczych twórców ostatnich lat – czytelnicy nie wiedzą kto się kryje za nickiem Malcolm XD. Mimo tego jego krótkie opowiadania przyciągały wielu fanów, głównie za sprawą poczucia humoru i „pastowego” klimatu. Do tej pory mogliśmy śledzić jego poczynania na Facebooku. Tym razem zamiast internetowej historyjki, otrzymaliśmy najprawdziwszą powieść pełną absurdów i celnych podsumowań. Malcolm XD to dobry obserwator, co dostrzegają również krytycy literaccy. Niektórzy recenzenci tę osobliwą „autobiografię” nazywają nawet „powieścią łotrzykowską XXI wieku”.

Malcom XD

„Listy zza grobu”, Remigiusz Mróz

Po przygodach pani mecenas Chyłki przyszedł czas na zupełnie nową, tajemniczą serię. „Listy zza grobu” Remigiusza Mroza to trzymający w napięciu thriller – mroczna historia z małej miejscowości. Powieść traktuje o niezwykłych listach, które mimo śmierci nadawcy, przychodzą regularnie. Pojawiają się kolejne niezwykłe poszlaki. Główni bohaterowie mierząc się z przeszłością sprzed dwudziestu lat, postanawiają wznowić śledztwo.

Remigiusz Mroz listy

„Pacjentka”, Alex Michaelides

Idealne życie: mąż, kariera i poczucie spełnienia. Tytułowa „Pacjentka” straciła wszystko w jeden wieczór - strzał w głowę ukochanego męża sprowadził na nią widmo spędzenia reszty życia w ciszy, za kratami ośrodka psychiatrycznego. Tragiczne wydarzenia staną się przedmiotem wnikliwych badań oraz psychoterapii. Nieoczekiwane efekty poszukiwań odpowiedzi sprawią, że do góry nogami wywróci się życie wielu osób, które pozornie nie miały związku ze sprawą.

Pacjentka audiobook

„Inna”, Max Czornyj

Książka Maxa Czornyja to dokładna ilustracja słów Alfreda Hitchcocka dotyczących budowania napięcia. Historia zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem jest już tylko lepiej. Akcja okazuje się niezwykle skondensowana – wszystkie opisane wydarzenia trwają 48 godzin. „Inna” to nie tylko tytuł, to również obietnica. Dotychczasowe powieści, które wyszyły spod pióra byłego adwokata według wiernych fanów nie były tak pokręcone i zaskakujące. Nie tylko czytelnik może być zakłopotany – główny bohater wie równie mało.

Inna Max Czornyj

„Zawód położna”, Leah Hazard

Macierzyństwo jest obecnie słowem odmienianym przez wszystkie przypadki. Niektóre współczesne kobiety chętnie dzielą się opiniami, poradami i intymnymi szczegółami z życia dziecka. W Internecie roi się do wyidealizowanych wizji oraz takich „do bólu” prawdziwych. Można oczywiście debatować nad słusznością każdej postawy, ale może warto swoje rozmyślania zacząć od samego początku? „Zawód położna” to bardzo szczera opowieść wprost z porodówki. Leah Hazard mówi o sytuacjach, które cieszą lub smucą. Straszą lub zmuszają do refleksji. Bez ogródek i z perspektywy kogoś, kto pomaga kobietom przejść przez, często bolesny, proces stawania się matką.

Zawód położna audiobook

„Majorka na końcu świata”, Anna Klara Majewska

Ironia losu to zjawisko dobrze znane i często wykorzystywane w humorystycznych utworach literackich. „Majorka na końcu świata” jest obserwacyjną powieścią przepełnioną dziwnymi zdarzeniami, które wywracają życie do góry nogami. Okazuje się, że piękna wyspa to tylko figura retoryczna i punkt wyjścia. Wakacje można spędzić na wiele sposobów. Może rezygnacja z rutyny okaże się najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniej perspektywy?

Majorka ebook

„Paragraf 22”, Joseph Heller

Opowieściom wojennym często towarzyszy patos. Wzniosłe opisy wydarzeń historycznych na tle majestatycznie powiewającej flagi to niewątpliwie klasyka. „Paragraf 22” wymyka się temu schematowi i dlatego ta książka powstała w latach 60. została zaliczona do kanonu najważniejszych książek XX wieku. Patriotyczne postawy często ustępują tu eskapistycznej chęci przeżycia za wszelką cenę. Czarny humor, opisujący ułomne mechanizmy rządzące wojskowymi instytucjami oraz bezsens wojny to motyw przewodni książki Josepha Hellera.

Paragraf 22 audiobook

„Nietoperz i suszone cytryny”, Marcin Meller

Felieton to jedna z najbardziej lubianych przez czytelników form dziennikarskich, a jednocześnie - jedna z najtrudniejszych. Można opowiedzieć w nim o wszystkim: o polityce, miłości, przyjaźniach; komentować teraźniejszość czy wspominać przeszłość. I te różnorodne odcienie felietonu znajdziemy w książce „Nietoperz i suszone cytryny” Marcina Mellera. Autor niezwykle wzruszająco pisze o swojej rodzinie – tej, z której wyrósł i tej, którą stworzył; wspomina przygody z czasów warszawskiego liceum im. Mikołaja Reja; prowadzenie magazynu „Playboy” i oczywiście komentuje teraźniejszość: scenę polityczną, zmiany społeczne. Idealna lektura na lato. Audiobook czytany jest przez Wojciecha Mecwaldowskiego.

Marcin Meller ebook

„Becoming. Moja historia”, Michelle Obama

Najsłynniejsza pierwsza dama ostatnich lat opowiada nie tylko o byciu żoną najpotężniejszego polityka świata, ale przede wszystkim o byciu niezależną, wykształconą kobietą i matką, z własnymi celami i osiągnięciami. Poznajemy jej dzieciństwo w Chicago, drogę na prawniczy szczyt, kulisy poznania Baracka, walkę o Biały Dom oraz blaski i cienie życia w nim przez osiem długich lat. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji przeczytać historii Michelle Obamy - czas to nadrobić! W wersji audio czyta Agata Kulesza.

Michelle Obama biografia

„Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie”, Frederic Martel

Książka trudna, niewygodna i bardzo wyczekiwana. Francuski socjolog i pisarz, Frederic Martel, poświęcił kilka ostatnich lat na dokładny research i setki rozmów z dziesiątkami duchownych, dziennikarzy i znawców Kościoła Katolickiego, podróżował w tym celu po całym świecie. Ponad 700 stron popartych opasłą bibliografią, wciągający reportaż, który nikogo nie może pozostawić obojętnym.

Sodoma audiobook

Wszystkie powyższe e-booki i audiobooki są dostępne w ramach abonamentu Empik Go. Więcej literackich inspiracji znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam