W tym roku Empik po raz kolejny zorganizował akcję dla szkół „1000 powodów, by czytać”, w ramach której rozda aż 10 000 książek do szkolnych bibliotek. Podstawówki z całego kraju mogły zgłaszać swoje kandydatury do 2 listopada – następnie wybrani zostaną laureaci, którzy sami wybiorą, jakie pozycje zagoszczą w ich szkolnej bibliotece.

1000 powodów by czytać

W ramach pomocy wszystkim zainteresowanym (uczestnikom konkursu i nie tylko!) przygotowaliśmy przewodnik po najciekawszych książkach dla dzieci ze szkoły podstawowej. Każda z pozycji znajdujących się na naszej liście TOP 10 wzbogaciłaby dziecięcą bibliotekę. Unikaliśmy przy tym lektur szkolnych – te zazwyczaj już znajdują się na szkolnych półkach. Postawiliśmy na propozycje nowsze, być może nie dla wszystkich znane, ale wciąż bardzo wartościowe.

Postawiliśmy też na różnorodność – w końcu szkoła podstawowa obejmuje aż 8 lat nauczania! Na liście znajdziecie zarówno propozycje dla najmłodszych uczniów, jak i wczesnych nastolatków, którzy już zaczynają myśleć o szkole średniej. Wybrane książki to nie tylko propozycja dla bibliotek – świetnie sprawdzą się np. jako prezent dla dziecka.

To nie jest ranking – kolejność pozostaje losowa 😊

„Nauka. To lubię!” - Tomasz Rożek

Zacznijmy od prawdziwego hitu ostatnich miesięcy – „Nauka. To lubię!” to jedna z najciekawszych książek popularnonaukowych ostatnich lat. Tomasz Rożek jak nikt potrafi rozpalić w czytelnikach zamiłowanie do nauki i ciekawość świata. W końcu wokół nas dzieje się tyle niesamowitych zjawisk – autor pomoże nam je zrozumieć i wyjaśnić. „Nauka. To lubię!” jednocześnie uczy, bawi i inspiruje.

Tomasz Rożek to jeden z najpopularniejszych obecnie dziennikarzy i propagatorów nauki w Polsce. W swojej najnowszej książce wychodzi od prostych, intrygujących pytań („Dlaczego gorąca woda zamarza szybciej niż zimna?”, „Od czego zależy kształt piorunów?”) by przekazać nam cenne informacje o świecie. „Nauka. To lubię!” jest jednym z tych tytułów, które udowadniają, że poznawanie biologii, chemii czy fizyki może być niezapomnianą zabawą. Prawdziwa pozycja obowiązkowa w każdej szkolnej bibliotece.

Nauka to lubię Tomasz Rożek

„Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić?” – Dean Burnett

Książka dla starszych uczniów podstawówki, którzy już mogą o sobie z dumą powiedzieć, że nie są dziećmi, ale nastolatkami. „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić?” to odwrotność popularnych poradników dla rodziców typu „Jak radzić sobie z dziećmi?”. W tym przypadku dostajemy do ręki książkę, która pomaga radzić sobie z rodzicami. Świetna lektura dla wszystkich nastolatków i dzieci wchodzących w ten wiek. Jak pisze sam autor, jego nowa pozycja jest skierowana do wszystkich dzieci od 10 do 16 roku życia.

Dr Dean Burnett to neurobiolog i wykładowca akademicki, który zasłynął swoim poprzednim tytułem „Głupi mózg”. Tym razem autor pisz, jak rozmawiać z rodzicami, podpowiada, jak radzić sobie z kłótniami np. o bałagan. Nie boi się trudnych tematów, ale jednocześnie nie popada w sensację czy krzywdzące stereotypy. Pomimo akademickiego dorobku Burnetta, książka jest dowcipna i napisana bezpretensjonalnym, naturalnym stylem, który nie odrzuca i nie buduje barier w komunikacji. Fantastyczna lektura dla nastolatków, rodziców i nauczycieli.

Dlaczego rodzice tak cie wkurzaja?

„Mapy” – Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Czy kiedy byliście małymi dziećmi, wędrowaliście palcem po mapie, odkrywając nieznane lądy i odległe krainy? Jeżeli tak, to wiecie, jak to działa na wyobraźnię. Aleksandra i Daniel Mizielińscy wzięli ten stary jak świat pomysł na zabawę z dziećmi i dostosowali do dzisiejszych czasów. „Mapy” to fenomenalna propozycja dla wszystkich ciekawych świata czytelników, która udowadnia, że najprostsza, analogowa zabawa może wzbudzać emocje i budować pasję do podróży.

Książka Mizielińskich jest zbiorem 51 wielkich map, wśród których znajdziemy aż 6 kontynentów i 42 kraje. Całość została zaprojektowana tak, by przykuwać wzrok i uczyć dzieci ciekawych informacji na temat innych miejsc. Podczas podróży po mapie czytelnicy zobaczą gejzery na Islandii lub zaskakującą faunę Australii. Całość jest po prostu piękna – projekt map wykonano bardzo starannie, przez co przykuwają wzrok i zachęcają do zabawy. Żadna inna książka równie dobrze nie zachęci dzieci do geografii. Aleksandra i Daniel Mizielińscy, na fali sukcesu pierwszych „Map”, wydali kolejne tomy. Taka kolekcja to prawdziwy skarb dla każdego aspirującego podróżnika.

Mapy Aleksandra Mizielińska Daniel Mizieliński

„Mikołajek” – Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe

Tym razem prawdziwa klasyka gatunku i jeden z tych przedstawicieli literatury dziecięcej, którego po prostu trzeba znać. Jeżeli w jakiejś szkolnej bibliotece nie ma książek o Mikołajku, trzeba to jak najszybciej zmienić. Opowieści o wesołej grupce francuskich chłopaków wychowały kilka pokoleń czytelników ,a „Mikołajek” dzielnie przetrwał próbę czasu i nawet dzisiaj bawi i wciąga. Idealna propozycja zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci.

Rene Goscinny (jeden z twórców „Asteriksa i Obeliksa”) i Jean-Jacques Sempe stworzyli urocze, bezpretensjonalne historyjki, od których nie można się oderwać. Nawet dojrzały czytelnik będzie z wypiekami na twarzy śledził przygody Mikołajka i jego kumpli, śmiejąc się z ich perypetii. Rene Goscinny słynął z humoru, celnych spostrzeżeń oraz wielowymiarowych bohaterów, których po prostu się lubi – nie inaczej jest tutaj. „Mikołajek” to nie tylko klasyka literatury dla dzieci, ale też książka, która może zaszczepić w dziecku miłość do czytania.

Rene Goscinny Mikołajek

„Ta książka myśli, że jesteś matematycznym geniuszem” – Mike Goldsmith

Dla wielu uczniów podstawówki nauka potrafi być trudna, szczególnie przy dużej liczbie zajęć i prac domowych. W takich warunkach trudno wywołać u dziecka zainteresowanie daną dziedziną czy udowodnić, że te wszystkie zadania mogą być zajmujące. Dla wielu dzieci to właśnie matematyka jest jednym z najtrudniejszych przedmiotów. Warto mieć w szkolnej bibliotece pozycję, która inspiruje i udowadnia, że „królowa nauk” wcale nie musi być przytłaczająca czy nudna.

Mike Goldsmith zaprojektował swoją książkę tak, by młody czytelnik spojrzał na matematykę z zupełnie innej strony. To nie jest podręcznik – nie znajdziemy tu klasycznych zadań czy matematycznych wzorów do zapamiętania. Autor pokazuje, że matematyka może przypominać grę - prowadzi za rękę przez liczbowe łamigłówki i pokazuje zabawy, które pozwalają odkryć w sobie matematyczny talent. „Ta książka myśli, że jesteś matematycznym geniuszem” sprawdzi się zarówno jako pomoc dla uczniów słabiej radzących sobie z liczbami, jak i dla dzieci, które lubią matematykę i chcą pogłębiać swoją wiedzę.

Ta książka mysli, że jesteś matematycznym geniuszem

„Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” – Justyna Suchecka

Szkoła ma nie tylko uczyć, ale i inspirować – przygotować uczniów do dorosłego użycia i ułatwić im wybór ścieżki życiowej. Książka „Young Power” udowadnia, że młodość potrafi być ogromną zaletą, a nieskrępowana wyobraźnia i kreatywność może prowadzić do niezwykłych rezultatów. Justynie Sucheckiej udało się stworzyć mądrą, zapadającą w pamięć pozycję, którą powinien przeczytać każde uczeń podstawówki.

W „Young Power” poznajemy 30 historii o wyjątkowych dzieciakach, którym udało się dokonać niezwykłych odkryć. Poznamy m.in. Piotrka, młodziutkiego projektanta robotów, czy Kirę, twórczynię najprawdziwszego latającego plecaka (!). Książka Justyny Sucheckiej nie jest zbiorem reportaży z życia małych geniuszy – to ciepła i inteligentna opowieść o tym, że każdy może dokonać wyjątkowych odkryć, jeżeli tylko da się czasami ponieść wyobraźni i nie zaniecha swoich pasji. Idealna lektura dla każdego ucznia, który szuka motywacji do działania.

Young POwer Justyna Suchecka

„Enola Holmes. Sprawa Zaginionego Markiza” – Nancy Springer

W szkolnej bibliotece powinny znaleźć się nie tylko książki edukacyjne, ale też te tytuły, które po prostu uczniowie chcą czytać. Jednym z najlepszych przykładów literatury młodzieżowej jest seria o Enoli Holmes – siostrzenicy najsłynniejszego detektywa świata. Przygody dziewczyny zyskały ogromną popularność za sprawą filmu Netfliksa z Millie Bobby Brown czy Henry’m Cavillem w rolach głównych.

Seria książek Nancy Springer (adaptacja filmowa bazuje tylko na pierwszym tomie) to doskonale napisane kryminały dla nastolatków, które stanowią świetne wprowadzenie do świata literatury. Enola Holmes w niczym nie ustępuje swojego słynnemu kuzynowi, a zagadki i tajemnice, które napotyka intrygują już od pierwszych stron powieści. Nancy Springer świetnie operuje lekkim stylem, zmyślnie prowadzi fabułę oraz robi wszystko, żeby przyciągnąć czytelnika i włączyć go w śledzenie tropów i szukanie odpowiedzi na narastające pytania. Na dodatek głównej bohaterki po prostu nie da się nie lubić – Enola Holmes to fantastyczna bohaterka, której kibicujemy przez cały czas. Cała seria Nancy Springer to świetne wprowadzenie dla młodych czytelników, którzy chcą zacząć przygodę z literaturą popularną i kryminałami.

Enola Holmes

„Wszystko o emocjach” -  Frankie Allen, Felicity Brooks

Propozycja dla najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. „Wszystko o emocjach” to niezwykle mądry tytuł, który uczy dzieci rozumienia swoich uczuć, odpowiedniego nazywania ich i reagowania. Podpowiada także najmłodszym czytelnikom, jak należy się zachować w trudnych emocjonalnie sytuacjach. Dzieciaki podczas lektury uczą się nazywać poprawnie emocje, takie jak radość, gniew czy smutek, oraz poznają metody na radzenie sobie z nimi.

„Wszystko o emocjach” to fantastycznie zaprojektowany poradnik, który wspiera kształtowanie inteligencji emocjonalnej. Na dodatek samo wydanie zasługuje na uznanie. Książka została wzbogacona przepięknymi ilustracjami, które ułatwią dziecku podróż przez krainę emocji. „Wszystko o emocjach” to pozycja, która jednocześnie pomaga dorosłym zrozumieć perspektywę dziecka na sferę uczuć  i ułatwia podjęcie dialogu.

Wszystko o emocjach książka dla dzieci

„10 niesamowitych przygód Neli” - Nela Mała Reporterka

Seria o przygodach Neli Małej Reporterki, współtworzona przez National Geographic, to propozycja dla nieco młodszych czytelników, którzy mają w sobie żyłkę podróżnika i chcą odkrywać tajemnice odległych kontynentów. W każdym kolejnym tomie Nela – główna bohaterka i autorka reportaży – przeżywa kolejne przygody i jednocześnie uczy swoich fanów geografii, przyrody czy kultury innych krajów.

 Przy tym wszystko podane jest w bardzo przystępny sposób, za sprawą samej Neli, która pozostaje narratorką opowieści. Seria z Nelą pokazuje, że można tworzyć wartościowe książki dla dzieci bez zadęcia czy wzbudzania nudy u młodego czytelnika. Estetyczne wydanie i duża liczba zdjęć dodatkowo przykuwają uwagę dzieci i ułatwiają poznawanie geograficzno-przyrodniczych ciekawostek.

Nela Mała Reporterka

„Śmieciogród” – Aleksandra Woldańska-Płocińska

Czy da się rozmawiać z dziećmi o trudnych tematach, które dotyczą nas wszystkich? Jak najbardziej – udowadnia to Aleksandra Woldańska-Płocińska. Jej poprzednia książka „Zwierzokracja” była poświęcona prawom zwierząt. Tym razem autorka wzięła na warsztat temat ekologii i ochrony środowiska. „Śmieciogród” pozwala dzieciom dobrze zrozumieć zagrożenia wynikające z zaśmiecania naszej planety, uczy dobrych nawyków, a przy tym angażuje i zachęca do lepszego dbania o środowisko dla nas wszystkich.

W „Śmieciogrodzie” znajdziemy kompleksowe rozważania na temat ekologii – autorka porusza temat recyklingu, zero-waste czy skutków szkodliwego działania człowieka. Autorka skutecznie stara się skupić uwagę małego czytelnika – w książce znajdziemy bogate, rozkładane ilustracje, masę ciekawostek czy krótkich historyjek. Całość stanowi idealny przykład tego, jak współcześnie poruszać z dziećmi temat ekologii. To także fantastyczna pomoc dla każdego nauczyciela, który chciałby wesprzeć się podczas lekcji związanej z ochroną środowiska.

Smieciogrod

Najciekawsze książki dla dzieci (tych młodszych i starszych) znajdziecie na empik.com. Zajrzyj także na Pasje Dziecka, by poszukać innych książkowych inspiracji.