„Droga 66”

Przemierzyć Stany Zjednoczone słynną Route 66 to marzenie niejednego podróżnika. O tym jednym z najważniejszych symboli Ameryki śpiewali m.in. Nat King Cole i Rolling Stones, a trasę tą drogą przemierzali bohaterowie takich filmów jak „Urodzeni mordercy”, „Thelma i Luise” czy „Forest Gump”. Dawną, główną utwardzaną trasę ze wschodu na zachód rozsławili też liczni śmiałkowie, którzy podążali „sześćdziesiątką szóstką” realizując rozmaite wyzwania (np. pokonanie trasy na szczudłach, wrotkach, biegiem). Route 66 znana jest też z charakterystycznych neonów, stacji benzynowych, barów z szarlotką czy moteli, w których zatrzymują się podróżni. Tak narodziła się legenda drogi, która od zawsze stanowiła zaproszenie dla wszystkich poszukiwaczy przygód. Najsłynniejsza Droga-Matka Ameryki porwała także Artura Owczarskiego, który w książce „Droga 66” opisuje swoje wrażenia z pokonywania słynnej trasy z Chicago do Los Angeles i przedstawia fascynujący, nieoczywisty obraz kraju obserwowany w drodze przez małe miasteczka i bezkresne obszary ośmiu amerykańskich stanów (Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię). W tej relacji nieznane oblicze prowincjonalnej Ameryki pociąga prawdopodobnie bardziej niż utarte wyobrażenia o USA.

 

„Wyspa potępionych. Prawdziwa historia Blackwell”

Blackwell’s Island (obecnie Roosevelt Island) to wąska wyspa położona na rzece East River w Nowym Jorku i miejsce od lat owiane mroczną tajemnicą. W reportażu, Stacy Horn odkrywa przed czytelnikami sekretną przeszłość miejsca, w którym stworzono szpital i przytułek dla niewygodnych mieszkańców Nowego Jorku. „Wyspa potępionych…” to wciągająca opowieść o jednym z najbardziej ponurych eksperymentów społecznych w dziejach Ameryki.

 

„Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji”

Prohibicja w amerykańskim wydaniu to doskonały przykład na to, jak czasami wprowadzenie zakazu może ostatecznie wywołać odwrotny do zamierzonego skutek i w pewnym sensie stać się nawet przyczyną rozwoju przestępczości. „Zbuntowany Nowy Jork…” to ciekawy reportaż Ewy Winnickiej, z którego nie tylko dowiadujemy się, jak Amerykanie radzili sobie z zakazem produkcji i dystrybucji napojów alkoholowych, ale przede wszystkim taki który wprowadza w amerykański świat ciemnych interesów, gangów i nocnych klubów. Fanom tej tematyki spodoba się także „Zakazane imperium”, czyli świetnie zrealizowany serial o gangsterskich porachunkach i rywalizacji o monopol na nielegalnym runku dystrybucji alkoholu.

 

„Dreamland. Opiatowa epidemia w USA”

Stany Zjednoczone to nie tylko piękne krajobrazy, mnóstwo turystycznych atrakcji czy hollywoodzkie produkcje. USA to także wiele problemów społecznych i negatywnych zjawisk, które trawią kraj i przynoszą mu złą sławę. Jedną z takich ciemniejszych stron Ameryki poznajemy w „Dreamland…” Sama Quinonesa, który w swojej książce szczegółowo opisuje uzależnienie amerykańskiego społeczeństwa od środków przeciwbólowych i narkotyków. Reportaż zaskakuje przede wszystkim tym, jak wiele mechanizmów przyczyniło się do powstania problemu, czyli epidemii uzależnień oraz przeraża skalą opisywanego zjawiska.

Dreamland. Opiatowa epidemia w USA - Quinones Sam 

 

„To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki”

Jeśli istnieje ranking przestępstw najczęściej popełnianych w konkretnych krajach, to Stany Zjednoczone w jednej kategorii z pewnością dzierżą prym. Napad na bank to najbardziej amerykańskie przestępstwo, które pomimo coraz nowocześniejszych systemów monitoringu, skutecznie zaniżających szanse powodzenia akcji, wciąż nie traci tu na popularności. Dlatego opowieść Marka Wałkuskiego to pokaźna dawka ciekawych faktów o słynnych rabusiach Ameryki oraz momentami zabawna historia o ich współczesnych naśladowcach. Koniecznie przeczytajcie „To jest napad!...”, by sprawdzić jak to się robi w Ameryce. Ale prosimy - nie próbujcie tego w domu!


 

„Obsesja zbrodni. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA”

Nie ma na świecie kraju, w którym grasowałoby więcej seryjnych morderców niż w Stanach Zjednoczonych. Tak wynika z badań prof. Ronalda Holmesa, wiceprzewodniczącego Narodowego Centrum Badań Niewyjaśnionych Zabójstw. Ten przerażający fakt to niestety codzienna rzeczywistość mieszkańców Ameryki, wobec którego stróże prawa często bywają bezradni. Reportaż Michelle McNamara opowiada o pogoni za Golden State Killerem – nieuchwytnym seryjnym zabójcą, który grasował w USA w latach 70. i 80. ubiegłego wieku i przez ponad 40 lat pozostawał na wolności. Drobiazgowy opis, prywatnego śledztwa prowadzonego przez dziennikarkę, pozwala poznać szczegóły przerażających zbrodni, ale także  pokazuje, że praca detektywów w takich przypadkach jest bardzo skomplikowana, a ujęcie przestępcy wyjątkowo trudne. „Obsesja zbrodni…” stanowi połączenie reportażu i thrillera, w którym autorka znakomicie i w imponującym tempie prezentuje elektryzującą, trudną do zapomnienia historię.

 

„Detroit. Sekcja zwłok Ameryki”

Opustoszałe domy, zamknięte szkoły, przemoc i nędza na ulicach oraz dzielnice opanowane przez gangi bezdomnych dzieciaków. Tak dziś wygląda Detroit. Niegdyś miasto - symbol amerykańskiego przemysłu samochodowego, obecnie jedna z najbiedniejszych metropolii USA. Charlie LeDuff w „Detroit. Sekcja zwłok Ameryki” opisuje powrót do miasta po kilkudziesięciu latach przedstawiając swoją  analizę spektakularnego upadku. I robi to w taki sposób, że ten upadek oraz posępny obraz pogrążonego w chaosie miasta i przegranych mieszkańców, staje się dla czytelników jednocześnie fascynujący i niepokojący. Detroit niewątpliwie tonie, ale dzięki opowieści LeDuffa robi też piorunujące wrażenie.

Detroit. Sekcja zwłok Ameryki - LeDuff Charlie

 

„Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA”

Dorota Malesa uczyniła bohaterami swojej książki Polaków, którzy mieli odwagę ruszyć w pogoń za swoim amerykańskim snem. „Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA” stanowi barwny obraz amerykańskiej Polonii, ludzi spełniających marzenia o wyjeździe do Ameryki, ale też dotkliwie odczuwających presję życia w kraju wielkich możliwości i spektakularnych porażek. To opowieść pełna zaskakujących historii i niebanalnych bohaterów, którzy czasami sprawiają wrażenie egzotycznych i wtopionych w nowy, całkiem inny świat lub przeciwnie wydają się nam całkiem swojscy. „Ameryka.pl…” w obrazowy sposób pozwala poznać i zrozumieć to, jak za Oceanem żyją nasi rodacy i obala słynny mit „American dream”.


 

Przewodniki po USA

Stany Zjednoczone to 50 zróżnicowanych kulturowo i etnicznie stanów oraz niezliczona liczba miejsc do odwiedzenia. Dlatego Ci, których zafascynowała amerykańska kultura i historia i Ci, którzy już organizują własną podróż za Ocean, powinni szczegółowo zaplanować kolejne punkty wycieczki. Książka pt. „USAMoniki Gruszczyńskiej pozwoli poznać zarówno największe miasta Stanów Zjednoczonych, jak i niesamowite cuda natury, zlokalizowane w parkach narodowych Ameryki, które są częstym celem wypraw turystów. Natomiast „Praktyczny przewodnik. USA” sprawdzi się jako pomoc do zorganizowania podróży idealnej, głównie ze względu na zawarte tam rekomendacje oraz porady. Dla fanów miejskiego stylu i metropolii tętniących życiem Nowy Jork to punkt obowiązkowy podróży. Aby się w nim nie zgubić warto wziąć ze sobą podręczny przewodnik i mapę „Nowy Jork. Manhattan, Brooklyn, Queens 2w1”, zaopatrzoną w najważniejsze informacje, takie jak: schemat metra i wskazówki dotyczące transportu, informacje na temat lokalnej kuchni, ciekawostki na temat miasta czy wykaz najważniejszych miejsc wartych odwiedzenia. I jeszcze gratka dla miłośników kina! Jeśli marzy Wam się na własne oczy zobaczyć lokalizacje z ulubionych filmów i seriali, weźcie ze sobą nietypowy przewodnik „Przez stany popświadomości” i ruszajcie w podróż! Ta książka to potężna inspiracja, ale także sposób na to, by znaleźć się na schodach Rocky’ego w Filadelfii, na bagnach Luizjany, gdzie powstawały seriale „Detektyw” i „Czysta krew” czy w kilku miejscach pod Atlantą, gdzie od lat kręcony jest serial „The Walking Dead”.

Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze kryją w sobie Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, koniecznie sięgnijcie także po te tytuły: „Wałkowanie Ameryki” (Marek Wałkuski), „Nowy Jork : od Mannahatty do Ground Zero” (Magdalena Rittenhouse), „Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość” (Katarzyna Surmiak-Domańska), „Laleczki skazańców.  Życie z karą śmierci” (Linda Polman), „Nebraska” (Zbigniew Białas), „Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy” (Ed Vulliamy).

A z czym wam kojarzy się Ameryka?