W poniedziałek wieczorem w Paryżu wybuchł pożar w katedrze Notre Dame. Ta szokująca wiadomość w mgnieniu oka obiegła świat. Tłumy paryżan i turystów zebrały się w okolicy katedry, by w milczeniu i niedowierzaniu patrzeć na płonący budynek. Informacje przekazywały wszystkie światowe media. A zdjęcie płonącej i spadającej iglicy będzie z pewnością jednym z najważniejszych obrazów 2019 roku.

Jaka była przyczyna pożaru katedry Notre Dame? Prawdopodobnie ogień został zaprószony podczas prac remontowych.

 

Historia Notre Dame

Katedra Naszej Pani, bo tak można przetłumaczyć tę nazwę odnoszącą się do Marii Panny, jest drugim po Wieży Eiffla, najsłynniejszym budynkiem Paryża. Rocznie zwiedzało go 12 mln osób. Piękny, mocny, gotycki kościół był mistrzostwem architektury swojego czasu – jego budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345). A najbardziej charakterystycznym elementem budowli stała się rozeta - witraż umieszczony nad środkowym portalem, dzięki któremu delikatne światło docierało do środka katedry.

 

Notre Dame w sztuce

Katedra od zawsze fascynowała artystów. Najsłynniejszym dziełem, które ją opisuje jest XIX-wieczna powieść „Katedra Marii Panny w Paryżu” Viktora Hugo. Jej akcja dzieje się w XV wieku. Jednym z tematów tej wielowątkowej historii jest grzeszne zauroczenie archidiakona Klaudiusza Frollo piękną Cyganką – Esmeraldą. Zakonnik jednocześnie kocha ją i nienawidzi. Uwięziona w wieży katedry Notre Dame miała szansę na ocalenie - próbował ochronić ją sługa Klaudiusza - Quasimodo, ślepy na jedno oko i kulawy garbus. A gdy to się nie udało – pomścił Esmeraldę.

Historia ta była również wielokrotnie wykorzystywana w adaptacjach filmowych. W jednym z pierwszych i najsłynniejszych filmów „Dzwonnik z Notre Dame”, który w 1956 roku wyreżyserował Jean Delannoy, rolę Esmeraldy zagrała Gina Lollobrigida, a rolę Quasimodo – Anthony Quinn. Katedra jest tam miejscem pięknych zdjęć, zarówno podczas schadzek w ciemnych zaułkach jak i spektakularnych zjazdów na linie wzdłuż środkowego portalu budynku.
 

Dużo mniej związaną z powieścią Victora Hugo i przez to o wiele łagodniejszą wersję opowieści, przedstawiono w bajce z wytwórni Walta Disneya „Dzwonnik z Notre Dame”. Quasimodo to mieszkający w wieży dzwonnik, który kryje się przed światem z powodu swojego wyglądu. Jednak z okazji święta błaznów wymyka się do miasta i tam poznaje piękną cygankę. Katedra została w tej bajce niesamowicie narysowana i zanimowana.

 

 

 

Katedra była też tłem wielu filmów, których akcja rozgrywała się we Francji. W „Przed zachodem słońca” Richarda Linklatera Celine (Julie Deply) i Jesse (Ethan Hawke) spotykają się po dziewięciu latach. Drugim, po Wiedniu, miejscem ich wędrówek, jest Paryż. Część miasta poznają dzięki wycieczce Sekwaną. To właśnie podczas niej widzą katedrę Notre Dame.
 

Katedra pojawia się też w jednym z najbardziej paryskich filmów – „Amelii” Jeanne-Pierre’a Jeuneta. Widzimy tam zarówno scenę we wnętrzu jak i przed katedrą. A z nowszych produkcji to arcydzieło architektury pojawiło się w jednym z najbardziej kasowych filmów Woddy’ego Allena „O północy w Paryżu”.

Budowla była też oczywiście wielką inspiracją dla wielu malarzy.

Na początku XX wieku uwiecznił ją polski malarz Tadeusz Makowski.

A w latach 50. XX wieku w charakterystycznym dla siebie, metafizycznym stylu, namalował ją Marc Chagall.

Przez całą noc trwało gaszenie pożaru katedry. Media cały czas aktualizują informacje, jak wielka część została spalona, a co udało się ocalić. Wiadomo, że piekne drewniane wnętrze spłonęło. Francuzi chcą odbudować spaloną część katedry – ma odbyć się publiczna zbiórka, dzięki której zbiorą fundusze na ten cel.