Rowerki treningowe

Rowerek treningowy to jeden z najpopularniejszych sprzętów fitness, który sprawdza się do treningów typu cardio. Poza poprawą wydolności i dotlenieniem organizmu, prowadzi do kształtowania określonych partii mięśni. O zakupie rowerka stacjonarnego powinny pomyśleć szczególnie osoby, które pragną wysmuklić nogi i pośladki. Regularne ćwiczenia wpływają także na kształtowanie się mięśni czworogłowych ud, łydek, brzucha, a także na wzmocnienie pleców (przy zachowaniu odpowiedniej postawy) oraz ramion. Nie ma zatem wątpliwości, że warto z tego typu ćwiczeń uczynić codzienny rytuał. Pytanie: jaki rowerek treningowy wybrać? Ceny tych sprzętów fitness mogą zaczynać się od 200 zł, a sięgać nawet do kilku tysięcy, dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję.

Aby się przekonać, jak różnice pomiędzy poszczególnymi modelami mogą wpływać na jakość treningu, warto zestawić ze sobą dwa modele: rowerek treningowy od marki Body Sculpture (koszt zakupu to około 250 zł) oraz rowerek pochodzący z oferty Zipro (około 1700 zł).

System oporu

Kluczowym aspektem w trakcie doboru roweru stacjonarnego jest rodzaj wytwarzanego oporu. Propozycja od Body Sculpture to system mechaniczny, a więc najprostsze i zarazem najtańsze rozwiązanie. Regulacja oporu powstaje poprzez fizyczne zwiększenie tarcia koła modelu, a obsługa takiego systemu nie powinna sprawiać żadnego problemu. Mechaniczny rowerek stacjonarny może jednak generować hałas, co stanowi dla niektórych osób dużą przeszkodę.

Model od Zipro to z kolei przykład rowerka z systemem elektromagnetycznym, który zapewnia najwyższy stopień zaawansowania i niemal bezszelestne działanie. Możliwość automatycznego regulowania oporu w zależności od preferowanego programu, czasu czy zmęczenia, pozwala użytkownikowi na dostosowanie sprzętu do własnych możliwości.

Body Sculpture, Rower treningowy BC 1430 V2.0

 

Wymiary i możliwość składania

Przed zakupem rowerka stacjonarnego, warto dokładnie przeanalizować wymiary (wysokość, szerokość, długość) modelu. Pozwala to dopasować dany sprzęt fitness do warunków miejsca, w którym będzie użytkowany. Mniej zaawansowane modele, takie jak BC 1430 V2.0 Body Sculpture (102 x 50,5 x 75 cm), odznaczają się zwykle kompaktowymi wymiarami. Rowerek elektromagnetyczny Zipro (153 x 55,5 x 119 cm), poza większymi rozmiarami, jest również prawie dwa razy cięższy, co może przekładać się negatywnie na jego mobilność. Osoby posiadające mieszkanie o małym metrażu, powinny również zwrócić uwagę czy wybrany model posiada opcję składania, która zapewni im bezproblemowe przechowywanie.

Możliwość regulacji i maksymalne obciążenie

Kolejną ważną kwestią jest możliwość dostosowania sprzętu do własnych potrzeb, poprzez regulację kierownicy i siodełka. Wpływa to nie tylko na zachowanie prawidłowej postawy, ale i pozwala na korzystanie z modelu przez osoby o różnym wzroście. Rowerek mechaniczny BC 1430 V2.0 posiada opcję regulowania kąta kierownicy, jednak nie posiada opcji dostosowania kąta siodełka. Inaczej jest w przypadku modelu Zipro, który poza 16-stopniową regulacją obu elementów, odznacza się konstrukcją z niskim podejściem, która sprawdzi się w przypadku kontuzjowanych lub starszych osób. Oba rowerki różnią także maksymalnym obciążeniem: w przypadku pierwszego jest to jedynie 100 kg, w przypadku drugiego wynosi ono 150 kg.

 

Zipro, Rower elektryczno-magnetyczny, iConsole+ Rook

 

Dostępne funkcje

Jeśli użytkownikowi zależy na dodatkowych i zaawansowanych funkcjach, powinien wybrać model elektromagnetyczny. Poza podstawowymi opcjami np. licznikiem kalorii czy dystansu, sprzęt Zipro posiada m.in. specjalny komputer, który można obsługiwać przy użyciu smartfona czy tabletu.

Bieżnie

Trening na bieżni to szybki i skuteczny sposób na redukcję tkanki tłuszczowej. Tego typu sprzęt fitness stanowi doskonałą alternatywę dla biegania na zewnątrz na wypadek niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak np. deszcz, mróz, a także w razie występowania smogu. W ofercie dostępnych jest wiele modeli bieżni w różnych cenach m.in. sprzęt od marki UrboGym (cena ok. 1300 zł) oraz model Dream od Zipro (ok. 4000 zł).

Powierzchnia i kąt nachylenia pasa

Ważną kwestią są wymiary pasa bieżni, które przekładają się na poziom bezpieczeństwa, a także komfort w trakcie treningu. Im szybciej użytkownik porusza się na bieżni, tym większe stawia kroki. Osoby, które preferują intensywny bieg, powinny wybierać modele o wymiarach przynajmniej 130 cm długości i 40 cm szerokości. Co więcej, dobierając wymiary pasa, należy uwzględnić swój wzrost (dla osób o przeciętnym wzroście odpowiedni będzie pas 115-120 cm x 42-48 cm). Model od marki Zipro posiada powierzchnię do biegania 145 x 53 cm, dzięki czemu sprawdzi się w przypadku osób, które preferują szybkie tempo biegania lub marszu. Pas bieżni UrboGym odznacza się wymiarami 120 x 42 cm, dlatego przeznaczony jest dla osób, które wybierają wolny spacer lub lekki jogging (z prędkością poniżej 10 km/h).

Na zwiększanie intensywności treningu wpływa również opcja regulowania kąta nachylenia pasa. W przypadku nowoczesnych modeli odbywa się to płynnie za pośrednictwem komputera, z kolei tańsze bieżnie posiadają standardowe pokrętła.

 

UrboGym, Bieżnia elektryczna, EDGE nowy model 2020 pas 42

 

Amortyzacja

Intensywne bieganie obciąża kości i stawy, dlatego warto aby zakupiona bieżnia posiadała odpowiedni system amortyzacji. Tego typu rozwiązania pochłaniają wstrząsy w trakcie joggingu, minimalizując ryzyko powstania kontuzji. W przypadku bieżni UrboGym jest to system gumowych punktów, z kolei model Zipro (poza punktowymi amortyzatorami) został dodatkowo wyposażony w sprężyny zewnętrzne.

Możliwość składnia

Jeśli tego typu sprzęt będzie użytkowany w mniejszych mieszkaniach, w trakcie wyboru modelu, warto zwrócić uwagę, czy posiada on mechanizm pozwalający na bezproblemowe i szybkie złożenie konstrukcji. Za sprawą tego typu systemów, po skończeniu treningu sprzęt można złożyć do pozycji pionowej i ułożyć w dowolne miejsce. Oba omawiane modele posiadają taką funkcję, przy czym produkt UrboGym po złożeniu zajmuje jedynie 0,3 m2. Z kolei zaletą propozycji od Zipro jest obecność specjalnych kółek, które pozwalają na swobodne transportowanie sprzętu, pomimo jego wagi.

 

Zipro, Bieżnia treningowa, Dream

 

Dodatkowe funkcje

Decydując się na droższy model, można spodziewać się nieco bardziej zaawansowanych funkcji. Poza pomiarem prędkości i dystansu, w modelu od Zipro można liczyć na takie udogodnienia, jak wbudowany głośnik, port słuchawkowy czy 18 opracowanych programów treningowych. 

Orbitreki

Innym popularnym sprzętem fitness, który sprawdzi się zarówno w przypadku rozgrzewki, jak i treningu wytrzymałościowego jest orbitrek. W trakcie ćwiczeń przy jego użyciu pracują te same partie ciała, jak w przypadku rowerka. Różnica polega na tym, że orbitrek wymusza wyprostowaną postawę, nie obciąża zbytnio stawów, a także angażuje dodatkowo obręcz barkową. Jaki model wybrać?

System oporu

Podobnie, jak w przypadku rowerków stacjonarnych, orbitreki mogą być wyposażone w różny system oporu. Tańsze sprzęty, takie jak np. model Neon od Zipro (ok. 600 zł) posiada system magnetyczny, umożliwiający swobodną regulację. Okaże się on trafionym wyborem zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Z kolei model od Hop-Sport (ok. 1600 zł) posiada system elektromagnetyczny i przeznaczony jest dla profesjonalnych sportowców, którzy korzystają z zaawansowanych programów treningowych.

Długość kroku

Parametr ten określa odległość między stopami (mierzona od pięty do pięty) w chwili, gdy podstawy znajdują się na jednym poziomie. Wpływa on na komfort treningu oraz partie aktywowanych mięśni. Osoby, które preferują spokojne tempo lub pragną wyrzeźbić jedynie mięśnie łydek i pośladków, powinny zdecydować się na zakup modelu o krótkim kroku (np. 28 cm u Neron od Zipro), z kolei miłośnicy intensywnych treningów całych nóg mogą skorzystać z orbitreku o długim kroku (np. 40 cm HS-070C Buzz od Hop-Sport).

 

Zipro, Orbitrek magnetyczny, Neon

 

Waga i wzrost użytkownika

Aby trening na orbitreku był skuteczny i komfortowy, sprzęt powinien być dopasowany do wagi (należy sprawdzić maksymalną nośność sprzętu) oraz do wzrostu użytkownika (wpływa na wygodny chwyt górnych drążków). Użytkownicy o wzroście poniżej 165 cm powinni wybierać sprzęty, których długość kroku nie wynosi więcej niż 38 cm. Dla osób o wzroście 165-180 cm odpowiedni okaże się orbitrek o długości kroku ok. 40 cm. Z kolei użytkownicy odznaczający się wzrostem powyżej 180 cm, powinni szukać sprzętu z krokiem powyżej 40 cm i wysoko umieszczonym monitorem.