Tapicerka skórzana, czyli jaka? Rodzaje skór stosowanych w samochodach.

Chcąc wykonać właściwą pielęgnację tapicerki skórzanej, powinniśmy być świadomi tego, jaki rodzaj skóry zastosowano w naszym samochodzie. W starszych pojazdach z reguły wykorzystywana była skóra naturalna, jednak z czasem coraz bardziej powszechne stało się stosowanie skóry syntetycznej lub też połączenia obu typów skór. Są one stosunkowo łatwe do rozróżnienia. Skóra ekologiczna posiada zazwyczaj charakterystyczny zapach, powstały przy garbowaniu. Jej faktura jest powtarzalna, co sugeruje, że mamy do czynienia z materiałem syntetycznym, a nie naturalnym. Eko-skóra nie przepuszcza wody ani powietrza (chyba, że mamy do czynienia ze specjalnym rodzajem foteli wentylowanych).

Jeżeli wiemy, że we wnętrzu naszego auta zastosowana została skóra naturalna, możemy dokładnie ustalić jaki jest jej rodzaj. W zależności od klasy (a także ceny) auta, na przestrzeni lat stosowano różne rodzaje skór. Najczęściej spotykane są skóry gładkie. Łatwo je rozpoznać, ponieważ nie wchłaniają wody. Tapicerkę tego typu tworzy się ze skór niskiej jakości, które są farbowane w celu uzyskania jednolitości materiału. Następnie pokrywa się je warstwą lakieru, który zabezpiecza tapicerkę przed zużyciem.

Skóry wyższej jakości to skóra semianilinowa i anilinowa. Ta druga to prawdziwy „top” świata skór. Jest stosowana przeważnie w samochodach luksusowych. Nie tylko doskonale wygląda, ale także nie jest zabezpieczana lakierami ochronnymi, dzięki czemu przepuszcza wodę i powietrze. Skóra semianilinowa jest podobnym, ale nie aż tak ekskluzywnym produktem, stosowanym w pojazdach klasy premium. Dobra skóra semianilinowa także wchłania wodę, jednak ze względu na domieszki innych składników, jej przepuszczalność jest niższa.
 

zestaw do pielęgnacji tapicerki skórzanej
 

Jak wyczyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie?

Ustalenie rodzaju skóry zastosowanej we wnętrzu naszego auta jest potrzebne, aby dobrać odpowiednie kosmetyki do czyszczenia oraz konserwacji tapicerki. Sam proces czyszczenia skóry wygląda jednak podobnie dla każdego typu skóry. Pielęgnację skórzanej tapicerki warto zacząć od dokładnego odkurzenia foteli. To istotne, gdyż zalegające w zakamarkach skóry drobinki (np. piasek, okruchy jedzenia) mogą porysować jej powierzchnię podczas czyszczenia. Wszelkie mikrouszkodzenia tego typu są niepożądane, gdyż mogą osłabiać fakturę skóry i zwiększać jej podatność na pękanie. Warto wykorzystać dedykowany zestaw ssawek do odkurzania samochodu, dzięki któremu dotrzemy w trudno dostępne miejsca w fotelach.

Kolejnym etapem pielęgnacji tapicerki skórzanej jest wstępne mycie. Aby zebrać resztki kurzu i usunąć powierzchniowe zabrudzenia, warto przetrzeć fotele zwilżoną, ale dobrze wyciśniętą ściereczką.
 

Farba do skóry
 

Następnie przechodzimy do czyszczenia zasadniczego z wykorzystaniem specjalnego środka do pielęgnacji skóry. Przypominamy, że warto dostosować go do rodzaju skóry, który użyto w naszym aucie. Wiele kosmetyków można stosować do każdego typu skór bez obaw o ich uszkodzenie. Jeżeli jednak zależy nam na jak najlepszym efekcie, możemy wybrać profesjonalne środki dla auto-detailerów. W większości przypadków, środki do pielęgnacji tapicerki skórzanej nakłada się nie bezpośrednio na skórę, ale na szmatkę lub gąbkę, a następnie kolistymi ruchami wciera w powierzchnię fotela.

Jakich błędów unikać? W żadnym wypadku nie używajmy do mycia skóry płynu do mycia naczyń, środków do czyszczenia plastiku czy tapicerek materiałowych. Może to doprowadzić do starcia lakieru ochronnego, przez co tylko osłabimy powierzchnię tapicerki. Złym pomysłem jest także czyszczenie skórzanej tapicerki zwykłymi chusteczkami nawilżanymi (na rynku są jednak dostępne specjalne chusteczki pielęgnacyjne do skóry). Nadmiar wody prowadzi do wysuszania skóry. Wysłużone fotele skórzane zwykle nie posiadają już szczelnej warstwy ochronnej lakieru, przez co są podatne na niewłaściwą konserwację.
 

mleczko do skóry
 

Kosmetyki do tapicerki skórzanej – które wybrać?

Wśród kosmetyków samochodowych dostępnych jest wiele różnego typu preparatów do skóry. Warto posiadać w swoim asortymencie kosmetyk czyszczący, który pozwoli nam na usunięcie z powierzchni tapicerki wszelkiego typu przebarwień – od jeansów, lakieru do paznokci czy jedzenia. Niektóre środki czyszczące mają także właściwości konserwujące. Jeżeli jednak chcemy mieć pewność dobrego zabezpieczenia skóry, wybierzmy specjalny preparat do impregnacji. Pozwoli on zabezpieczyć powierzchnię foteli skórzanych, częściowo przywracając im ochronę wcześniej zapewnianą przez fabryczny lakier. Ciekawym rozwiązaniem są także balsamy do skóry, które przywracają jej naturalną elastyczność, a jednocześnie zapobiegają wysuszaniu i pękaniu. Podobne funkcje spełnia wosk do skóry, który dodatkowo nadaje jej ochronną powłokę i blask.

Jeżeli nie chcemy szukać każdego kosmetyku z osobna, możemy zainteresować się zestawami do pielęgnacji skóry. Zawierają one zwykle kilka rodzajów kosmetyków, a nawet ściereczki i gąbki, niezbędne do ich aplikacji.

Jeżeli skóra w naszym aucie dawno straciła swój blask, możemy w pewnym stopniu przywrócić go, dzięki specjalnym preparatom. Na rynku znajdziemy m.in. kleje do skóry, które pomogą w usunięciu pęknięć, a także środki renowacyjne i koloryzujące skórę. Jeżeli skóra w naszym pojeździe jest gładka, ale straciła kolor, nic nie stoi na przeszkodzie, by pomalować ją ponownie, z użyciem odpowiedniej farby.
 

chusteczki do pielęgnacji skóry BMW
 

Pielęgnacji skórzanej tapicerki samochodowej powinniśmy dokonywać najlepiej raz na kwartał. Jeżeli rzadziej używamy auto, wystarczy pielęgnować ją dwa razy do roku – najlepiej przed okresem zimowym i tuż po nim. Warto w sposób szczególny dbać o fotel kierowcy, który jest najbardziej narażony na zużycie.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com