Kwaśny, cierpki, a jednocześnie chrupiący oraz kuszący kolorem rabarbar kojarzy nam się zwykle z kompotem, ciastem i owocami pod kruszonką. Bardzo lubi się z truskawkami i kwiatami bzu – w końcu pojawiają się w tym samym czasie. Niektórzy umyte łodygi zanurzają w cukrze lub miodzie i jedzą na surowo. Jeśli jednak ktoś woli rabarbarowe desery, to może skusić się na rabarbarotkę, ucierane ciasto z rabarbarem, kompot z rabarbaru i jabłek, tartę lub dżem rabarbarowy.

Jak przygotować rabarbar?

Do przygotowania każdego ciasta i dania potrzebujemy umytych pędów. Liście zawierają dużo kwasu szczawiowego i trzeba je po prostu oderwać i wyrzucić – miłośnicy niemarnowania muszą się pogodzić z tym, że pesto z liści rabarbaru to nie najlepszy pomysł. Świeże, jędrne pędy nie wymagają obierania. Warto odkroić z nich nieco przesuszone części i uciąć suchy kawałek u nasady. Rabarbar kroi się na mniejsze lub większe części, w zależności od przepisu. Do niektórych deserów trzeba go delikatnie udusić, do innych dodaje się surowy. Taki delikatnie duszony rabarbar w towarzystwie posiekanej i przesmażonej do miękkości czerwonej cebulki z odrobiną octu balsamicznego wyśmienicie smakuje jako dodatek do pieczonej wieprzowiny, kaczki czy indyka.

 

Blacha na tartę Tineo

 

Jak mrozić rabarbar?

Jeśli chcemy zachować nieco koloru i smaku późnej wiosny, możemy zamrozić rabarbar. Jak? Najlepiej umyć pędy i dobrze osuszyć. Następnie pokroić je w około 5 cm kawałki. Tak przygotowane pędy ułożyć na papierze do pieczenia umieszczonym na dnie szuflady w zamrażarce. Po kilku godzinach rabarbar powinien być zamrożony – wtedy należy przełożyć go do woreczków do mrożenia i dobrze je zamknąć. Jeśli chcemy przygotować ciasto z mrożonego rabarbaru, to przed przygotowaniem należy go odmrozić, najlepiej w lodówce.

 

Pojemnik do mrożenia żywności Alaska

 

Rabarbar pod kruszonką – przepis

Składniki:

  • 500 g rabarbaru
  • 150 g cukru
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 150 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 100 g masła

 

Rabarbar pod kruszonką

 

Rabarbar pod kruszonką, czyli crumble z rabarbarem, to jeden z najprostszych deserów. Co więcej, jeśli chcemy go nieco wzbogacić, możemy do rabarbaru dodać pokrojone w kawałki jabłko lub truskawki przekrojone na pół. Rabarbarowy crumble wychodzi zawsze. Dno naczynia do pieczenia lub prostokątnej blaszki smarujemy masłem. 500 g rabarbaru kroimy w kawałki o długości około 3-4 cm. Wsypujemy do blaszki i zasypujemy 100 g cukru i 1 łyżeczką cukru waniliowego. Jeśli nie mamy 500 g rabarbaru, to możemy braki uzupełnić jabłkiem (obranym, pokrojonym w kawałki) lub truskawkami (bez szypułek, przekrojonymi na pół). Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. W misce mieszamy 150 g mąki pszennej z 1 łyżeczką proszku do pieczenia, 50 g białego cukru i 100 g zimnego masła. Staramy się zrobić palcami kruszonkę tak, by nie rozpuścić masła. Uwaga! Jeśli mamy ochotę na nieco inną kruszonkę, to możemy 50 g mąki zastąpić płatkami owsianymi i dodać do masy 50 g posiekanych orzechów włoskich, laskowych lub migdałów. Kruszonką posypujemy owoce i pieczemy wszystko około 30 minut – do zazłocenia. Podajemy na ciepło z kleksem naturalnego jogurtu greckiego, śmietany 12% lub z lodami waniliowymi.

 

Zestaw blach do pieczenia

 

Jak przygotować kompot z rabarbaru?

Kompot rabarbarowy lub rabarbarowo-jabłkowy to klasyka gatunku. Rabarbar wystarczy pokroić w kawałki, możemy dodać 2-3 jabłka, jeśli chcemy. Wszystko wrzucamy do garnka, zalewamy wodą tak, by było jej dwa razy więcej niż owoców. Dodajemy przekrojoną na pół laskę wanilii – ten krok możemy pominąć, ale wanilia i rabarbar to duet idealny. Wszystko doprowadzamy do wrzenia i gotujemy pod przykryciem około 10 minut. Teraz czas posłodzić kompot. Specjalnie nie podaję proporcji cukru, bo słodycz to kwestia uznania. Kompot z rabarbaru najlepiej słodzić po 10 minutach gotowania owoców – wtedy oddadzą swoją słodycz i kwaskowatość. Najpierw warto dodać około 5 łyżek i kosztując dodawać cukier. Kompot studzimy, następnie albo odcedzamy, albo serwujemy z kawałkami owoców.

 

Dzbanek szklany do napojów

 

Jak przygotować kisiel rabarbarowy?

Jeśli ktoś uwielbia Pippi Pończoszankę, to doskonale pamięta, że kisiel rabarbarowy był jej ulubionym deserem. Jak zatem go zrobić? Bardzo prosto! Przygotowujemy kompot. Kiedy jest już posłodzony, dodajemy do niego mąkę ziemniaczaną rozpuszczoną w wodzie. Ile mąki? To zależy od ilości kompotu. Na 1 litr płynu potrzebujemy zwykle 4 łyżek mąki ziemniaczanej. Jeśli nie potrafisz oszacować ilości kompotu, zacznij od 2 czubatych łyżek rozpuszczonych w ¼ szklanki wody. Wlej miksturę do gotującego się kompotu ciągle mieszając. Jeśli konsystencja jest taka, jaką lubisz, kisiel jest gotowy. Jeśli nie, zdejmij go z ognia, a w szklance wymieszaj kolejne 2 łyżki mąki z wodą i powtórz procedurę. Kisiel z kawałkami rabarbaru jest najlepszy na świecie. Wspaniale smakuje z sosem waniliowym lub śmietaną z cukrem waniliowym.

 

Kisiel rabarbarowy

 

Rabarbarotka – przepis

Składniki:

  • 450 g mąki pszennej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • ¾ szklanki cukru
  • 1 jajko
  • 300 g masła
  • 600 g rabarbaru
  • 2 łyżeczki cukry waniliowego lub ziarenak z 1 laski wanilii
  • ½ szklanki cukru
  • 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej

 

Rabarbarotka

 

Rabarbarotka to po prostu szarlotka, w której zamiast jabłek występuje rabarbar. Jeśli dodamy do niej wystarczająco dużo masła, będzie najwspanialszym wypiekiem. Doskonale łączy chrupiące i słodkie kruche ciasto z delikatną kwaskowatością rabarbaru.

Do przygotowania kruchego ciasta potrzebujemy: 450 g mąki pszennej, 1 łyżeczkę proszku do pieczenia, ¾ szklanki cukru, 1 jajko, 300 g zimnego masła. Masło siekamy w drobne kawałki i za pomocą miksera lub noża łączymy z pozostałymi składnikami, starając się, by się nie rozpuściło. ¾ powstałej masy wykładamy na dno tortownicy i wstawiamy ją do zamrażarki. Resztę ciasta wstawiamy do lodówki.

600 g rabarbaru myjemy, odkrawamy końcówki, a resztę kroimy w kawałki o wielkości około 2 cm. Wrzucamy do miski. Dodajemy 2 łyżeczki cukru waniliowego (w opcji idealnej ziarenka z 1 laski wanilii), ½ szklanki cukru i 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej.

Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni Celsjusza. Wstawiamy tortownicę i zapiekamy spód, aż będzie złoty. Na upieczony spód wykładamy rabarbar i posypujemy go pozostałym ciastem, krusząc je w palcach. Pieczemy około 35 minut – do zazłocenia. Ciasto rabarbarowe studzimy i oprószamy cukrem pudrem.

 

Mikser ręczny BOSCH HomeProfessional MFQ4730

 

Jak upiec drożdżówkę z rabarbarem?

Składniki:

  • 240 g masła
  • 40 g świeżych drożdży
  • ½ szklanki cukru
  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • szczypta soli
  • 1 jajko
  • 100 g miękkiego masła
  • 600 g rabarbaru
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • kruszonka: 100 g masła, 100 g cukru, 200 g mąki pszennej

 

Drożdżówka z rabarbarem

 

Drożdżówkę z rabarbarem pieczemy tak samo, jak każdą inną drożdżówkę z owocami –  przygotowujemy ciasto, czekamy aż urośnie, układamy na nim owoce, posypujemy kruszonką i pieczemy. Dzisiaj warto wykorzystać rabarbar, ale kiedy jest sezon na inne owoce, możemy śmiało eksperymentować z morelami, wiśniami, śliwkami, jabłkami, gruszkami, a nawet mieszanką różnych owoców. To ciasto zawsze się udaje! Trzeba tylko pamiętać, by przed pieczeniem do soczystych owoców dodać trochę mąki ziemniaczanej, która zwiąże wodę i nie pozwoli ciastu stać się pięknym zakalcem. Z podanych składników wyjdzie nam spora blacha lub tortownica.

W rondelku podgrzewamy szklankę masła, dodajemy 40 g świeżych drożdży i ½ szklanki cukru. Mieszamy do rozpuszczenia. Dodajemy 2 szklanki mąki pszennej, 1 łyżkę cukru waniliowego, szczyptę soli, 1 jajko, 100 g miękkiego masła. Wyrabiamy jednolite ciasto. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy do podwojenia objętości. Przygotowujemy kruszonkę: w miseczce mieszamy 100 g masła, 100 g cukru i 200 g mąki pszennej. Wstawiamy do lodówki.

600 g owoców myjemy, kroimy w kawałki. Wrzucamy do miski, dodajemy 1 łyżkę mąki ziemniaczanej i mieszamy.

Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Układamy ciasto drożdżowe. Pozwalamy mu podrosnąć jeszcze przez kwadrans. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni. Na cieście drożdżowym układamy owoce, posypujemy wyjętą z lodówki kruszonką, rozdzielając kawałki ciasta w palcach. Wstawiamy do piekarnika na około 50 minut (warto sprawdzić, czy się rumieni i włożyć patyczek, żeby sprawdzić, czy ciasto drożdżowe nie jest surowe). Upieczone ciasto wyciągamy z piekarnika i studzimy. Uwaga! Krojenie gorącej drożdżówki sprawi, że zrobi się zakalec. Przed podaniem możemy oprószyć je cukrem pudrem lub różowym cukrem pudrem (1 łyżeczkę liofilizowanych malin miksujemy z cukrem pudrem).

 

RABARBAR skarpety

 

Więcej ciekawych przepisów znajdziesz w pasji Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock