Od kiedy stałam się konsumentką, czerwcowe dni kojarzą mi się z emocjonującymi rozmowami o cenach truskawek. W autobusie, sklepie, z mamą - pytanie o cenę truskawki jest niejako wpisane w letnie narracje. Cena truskawek odzwierciedla nie tylko, co było (czy wystarczająco sucho i słonecznie), ale też co będzie - czy dzisiaj jemy na surowo czy już możemy zamykać w słoikach na zimę. Na początku, wszyscy delektują się powoli każdą jedną truskawką z namaszczeniem odrywając szypułki. W miarę jak truskawek przybywa, szypułki często odkrawa się nożem (nie do pomyślenia na początku sezonu!), a truskawki miksuje ze wszystkim.

 

Truskawki - książka

 

Jak zrobić ciasto z truskawkami? 

Truskawki to wdzięczny dodatek do ciast, chociaż trzeba uważać na ich sok. Zdarza się, że truskawki są tak soczyste, że ciasto robi się malutkim zakalcem. Przygotowując ciasta z owocami warto pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu - najlepiej zjeść je od razu lub wstawić do lodówki.

Biszkopt z truskawkami 

Składniki:

  • 6 jajek
  • 80 g cukru białego
  • 150 g mąki pszennej
  • 80 g mąki ziemniaczanej
  • Proszek do pieczenia
  • Cukier waniliowy
  • ½ kg truskawek

 

Forma do tarty SNB Non-stick 990-67/6, szara, 26x26x3 cm

 

Biszkopt z truskawkami możemy przygotować na dwa sposoby: upiec ciasto i dodać truskawki do środka lub upiec ciasto, udekorować truskawkami i galaretką.

Biszkopt z truskawkami najlepiej przygotować ze składników w temperaturze pokojowej. To bardzo ważne dla zachowania konsystencji ciasta.

Przygotowujemy 6 jajek (oddzielamy żółtka od białek), 80 g cukru białego, 150 g mąki pszennej, 80 g mąki ziemniaczanej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 1 łyżkę cukru z prawdziwą wanilią i 1/2 kg truskawek. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, a foremkę wykładamy papierem do pieczenia.

Z białek ubijamy sztywną pianę, pod koniec wolno dodajemy cukier i nie przerywamy ubijania. Ciągle ubijając dodajemy po 1 żółtku. Wyłączamy mikser. W oddzielnej misce mieszamy obie mąki z proszkiem do pieczenia i cukrem z wanilią. Ostrożnie wsypujemy mąkę do miski i szpatułką delikatnie mieszamy ciasto tak, by mąka połączyła się z jajkami. Wykładamy do blaszki. Na wierzch układamy truskawki. Pieczemy 45-55 minut w grzaniu góra-dół. Sprawdzamy patyczkiem czy ciasto jest upieczone. Wyciągamy i studzimy.

Przed podaniem możemy oprószyć cukrem pudrem, a miłośnicy zielonej herbaty mogą oprószyć cukrem pudrem wymieszanym z matchą (świetne połączenie - wystarczy do 1/4 szklanki cukru pudru dodać płaską łyżeczkę sproszkowanej herbaty)

Jeśli boimy się zakalca to z podanych składników upieczmy biszkopt (bez tych truskawek). Ostudźmy go, przekroimy na pół. Nasączmy spód wodą z sokiem z cytryny (1/4 szklanki wody zagotowujemy z 2 łyżkami cukru; zdejmujemy z ognia i dodajemy sok wyciśnięty z 1 cytryny). Posmarujmy połową kremu (1 opakowanie mascarpone ubijamy z 1/4 szklanki cukru pudru i 200 ml śmietanki 36%). Na to ułóżmy kawałki truskawek, przykryjmy drugim biszkoptem, nasączmy, posmarujmy resztą kremu. Na wierzchu ułóżmy więcej truskawek i albo zostawmy takie ciasto albo polejmy je od góry tężejącą galaretką truskawkową.

Jeśli chcemy polać je galaretką to trzeba ciasto wstawić do tortownicy lub blaszki, boki zabezpieczyć papierem do pieczenia, a następnie układać na truskawkach tężejącą galaretkę (czyli taką, która jest już ciutkę ścięta i ma konsystencję gęstego kisielu). Tak powstaje najprostszy truskawkowy tort!

 

Biszkopt z truskawkami

 

Jak zrobić roladę bezową? 

Składniki:

  • 300 g truskawek
  • 1 opakowanie mascarpone
  • ¼ szklanki cukru pudru
  • 200 ml śmietanki 36%
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka soku z cytryny

 

Kubek ceramiczny, TADAR Canna Truskawka, 400 ml

 

Domowa rolada bezowa nie jest niczym trudnym. Najpierw musimy przygotować krem i owoce, żeby potem móc spokojnie zrobić deser. 1 opakowanie mascarpone miksujemy z 1/4 szklanki cukru pudru i 200 ml śmietanki 36%. 300 g truskawek myjemy, szypułkujemy i kroimy na pół. Wstawiamy do lodówki.

Mikserem na wysokich obrotach ubijamy 4 białka na sztywną masę, dodajemy wolno po 1 łyżce cukru (220 g). Masa powinna być błyszcząca i sztywna.

Dodajemy do niej 1 łyżkę mąki ziemniaczanej i 1 łyżeczkę soku z cytryny.

Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Smarujemy równą warstwę bezy. Pieczemy 20 minut w 150 stopniach Celsjusza. Bezę wyciągamy z piekarnika, studzimy. Smarujemy kremem, posypujemy truskawkami. Ostrożnie podnosimy papier z obu stron i pozwalamy się bezie zwinąć (papier trzymamy w rękach, żeby się nie wkręcił). Boki bezy będą się delikatnie kruszyć, ale to jest ok. Smarujemy ją z wierzchu odrobiną kremu, dekorujemy liofilizowanymi truskawkami lub kawałkami czekolady.

 

Rolada bezowa

 

Jak zrobić kluski z truskawkami? 

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków
  • ½ kg truskawek
  • 2 jajka
  • Szklanka mąki pszennej
  • Bułka tarta / śmietana z cukrem

 

Mikser ręczny BOSCH ErgoMixx MFQ36400

 

Mieszkańcy centralnej Polski pewnie uznają, że kluski z truskawkami to żadna filozofia: paczka makaronu (klusek), posiekane lub zmiksowane truskawki, jogurt lub śmietana. Jednak dla wielu osób kluski z truskawkami to tak naprawdę knedle. Knedle przygotowuje się z takiego ciasta jak kopytka lub kluski leniwe - 1 kg zimnych, ugotowanych i utłuczonych ziemniaków mieszamy ze szklanką mąki pszennej, 2 jajkami i szczyptą soli. Z ciasta formujemy placek większy niż dłoń, na środek kładziemy truskawkę i zawijamy w ciasto. Gotujemy we wrzątku do wypłynięcia. Ważne, żeby w garnku knedle się nie dotykały. Podajemy z przesmażoną na maśle bułką tartą lub śmietaną z cukrem.

Jeśli wolimy, możemy też przygotować knedle z ciasta na leniwe - 600 g twarogu mieszamy z 1 szklanką mąki, 2 jajkami i szczyptą soli. Cała reszta powstaje tak samo jak knedle ziemniaczane.

 

Kluski z trskawkami

 

Jak zrobić koktajl z truskawkami? 

Najlepszy, ale ten najtłustszy i najbardziej kaloryczny, truskawkowy koktajl to mieszanka świeżych owoców zmiksowanych ze śmietanką 30%, mlekiem i cukrem pudrem. Do 1 kg truskawek dodajemy 100 ml śmietanki, 50 ml mleka i czubatą łyżkę cukru pudru. Jednak w wersji light wystarczają same truskawki i odrobina jogurtu. Świetnie też smakuje prosty koktajl z samych owoców truskawek z dodatkiem banana - dzięki bananowi ma kremową i nieco gęstą konsystencję (świetnie pasuje do gotowanego makaronu, ryżu czy owsianki). Wspaniały jest też koktajl na bazie wody, truskawek i liści mięty (500 g truskawek miksujemy z garścią mięty i mieszamy z 1/2 szklanki wody gazowanej).

Świetny jest też truskawkowy shrub - to napój delikatnie gazowany. 1 szklankę odszypułkowanych truskawek kroimy w kawałki, wkładamy do rondelka ze szklanką cukru, 1 szklanką octu winnego i niewoskowaną skórką z 1 cytryny. Wszystko doprowadzamy do wrzenia. Studzimy, odcedzamy i przelewamy do słoika. Wstawiamy do lodówki i podajemy na zimno.

 

Koktajl truskawkowy

 

Jak zrobić przetwory z truskawek? 

Najprościej jest oczywiście skorzystać z cukru i pektyny. Wystarczy stosować się do przepisu na opakowaniu pektyny - warto do truskawek dodać szampana lub laskę wanilii. Świetnie też smakuje w towarzystwie rabarbaru czy kwiatów czarnego bzu. Po przepisy na przetwory odsyłam Was do książki Kasi Marciniewicz „W słoiku” w której znajdziecie mnóstwo inspiracji, nie tylko na zamykanie owocowych nut, ale też innych letnich smaków.

 

Blender kielichowy PHILIPS Avance Collection HR3652/00

 

Więcej artykułów z serii „W roli głównej na talerzu” znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock