Jakie są rodzaje cellulitu?

Skuteczna walka wymaga w pierwszej kolejności dokładnego poznania tego, co chcemy zwalczyć. Cellulit to tzw. skórka pomarańczowa objawiająca się widocznymi na skórze grudkami i zgrubieniami. Spowodowana jest ona nierównomiernym rozkładem tkanki tłuszczowej tuż pod skórą. Najczęściej cellulit pojawia się na udach, biodrach, pośladkach i ramionach. Przypadłość ta dotyka przede wszystkim kobiety – zmaga się z nią niewielu panów.

Istnieje także zjawisko nazywane cellulitem wodnym, który pojawia się również u kobiet szczupłych i uznawany jest za chorobę cywilizacyjną. Przyczynia się do niego zatrzymywanie nadmiaru wody w organizmie. Spowodowany może być stosowaną terapią hormonalną, prowadzeniem biernego, siedzącego trybu życia, noszeniem szpilek, nieregularnym spożywaniem posiłków – mocno posolonych i ostrych.

Nie należy mylić cellulitu z cellulitisem, który jest jednostką chorobową. To zapalenie tkanki podskórnej, spowodowane działalnością bakterii. Cellulitis przebiega zwykle w parze z wysoką temperaturą. Wymaga zastosowania antybiotykoterapii w przeciwieństwie do cellulitu.

 

Jak pozbyć się cellulitu?

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się temu, jaki styl życia prowadzimy. Jeśli po 8-10 godzin dziennie kobieta pracuje przy komputerze, brakuje jej ruchu, a przy tym nieregularnie się odżywia, często sięgając po słodkie i słone przekąski, cellulit niestety stanie się jej problemem. Dlatego warto kompleksowo podejść do walki z cellulitem i zmienić swoją dietę oraz rozpocząć aktywność fizyczną.

Dietetycy zalecają rezygnację z dużej ilości soli i ostrych przypraw na korzyść ziół. Koniecznie trzeba zadbać o spożywanie około 5 posiłków dziennie – lepiej jeść mniejsze porcje, ale częściej. W diecie powinny znaleźć się warzywa, owoce, orzechy, a także ryby morskie, które są źródłem ważnych kwasów tłuszczowych omega. Jadłospis trzeba uzupełnić wodą – warto pić około 2 litrów wody niegazowanej dziennie i zrezygnować ze słodkich napojów gazowanych. Można samemu przygotowywać sobie wody smakowe w specjalnych butelkach z cytryną, pomarańczą czy malinami i truskawkami.
Z kolei ruch to samo zdrowie i najlepszy oręż do walki z cellulitem. Warto biegać, chodzić na siłownię, uprawiać jogging, nordic walking lub jeździć na rolkach i na rowerze.

Kolejnym sposobem na cellulit są balsamy i peelingi antycellulitowe. Stosowane regularnie kosmetyki takiego typu mają na celu pobudzić krążenie limfy, przez co cellulit będzie na pewno zredukowany. Zanim nałożymy na skórę balsam antycellulitowy, warto wykonać wcześniej peeling i usunąć martwy naskórek, dzięki czemu aktywne substancje w balsamie wnikną w głąb skóry i lepiej będą na nią działać.

Dobre efekty można uzyskać także stosując masaże pobudzające krążenie krwi i limfy. Do tego celu można kupić odpowiednie masażery – manualne lub elektryczne. Dobrym masażerem jest też prysznic – naprzemienne polewanie ciała zimną i ciepłą wodą pozwoli na poprawę krążenia.