Dlaczego warto kupić specjalną patelnię do naleśników?

Smażenie naleśników na zwykłej patelni na dłuższą metę może okazać się uciążliwe, choćby ze względu na wyższe ścianki, które utrudniają przewracanie placków na drugą stronę. Specjalnie zaprojektowane modele mają niskie brzegi, co pozwala w łatwy sposób podważyć brzeg naleśnika bez obaw o możliwość jego rozerwania. Patelnie do naleśników zostały skonstruowane w taki sposób, by jak najbardziej ułatwić rozprowadzanie ciasta po jego powierzchni. Wiele z nich posiada także nieprzywierającą powłokę, dzięki czemu można smażyć potrawy na niewielkiej ilości tłuszczu.

 

patelnia do naleśników florina

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odpowiedniej patelni naleśnikowej?

Podczas kompletowania sprzętów do kuchni mogą pojawić się wątpliwości, jaką patelnię do naleśników wybrać. Przede wszystkim należy pamiętać, że patelnie dzieli się ze względu na wielkość. Na rynku znaleźć można takie o średnicy od około 20 do 30 centymetrów. Te największe najlepiej sprawdzą się do przygotowania krokietów, tortów naleśnikowych czy placków po zbójnicku. Średnie patelnie pozwolą usmażyć naleśniki w uniwersalnym rozmiarze, doskonałe na śniadanie. Małe patelenki świetnie sprawdzają się do przygotowania na przykład posiłków dla dzieci, przekąsek na imprezy czy też dań na szybkie lunche.

 

altomdesign patelnia do naleśników

 

Kolejną kwestią, którą należy przemyśleć przed zakupem patelni do naleśników, jest jej kształt. Najczęściej spotyka się te okrągłe, które są przeznaczone do smażenia tradycyjnych naleśników. W sprzedaży dostępne są jednak również patelnie kwadratowe, które nadają się idealnie do smażenia japońskich omletów tamago. Składają się one z kilku warstw. Można je serwować samodzielnie, z różnymi dodatkami albo używać jako dodatek do sushi. Patelnie kwadratowe świetnie sprawdzą się też w przypadku dużych naleśników z farszem, które przyrządzone w taki sposób można z łatwością zawinąć w kopertę.

Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonana jest patelnia, można wyróżnić sprzęty ceramiczne, żeliwne, tytanowe, teflonowe oraz aluminiowe. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się równą powierzchnią zapobiegającą przywieraniu składników. Dodatkowo jest ona odporna na zarysowania. Patelnie żeliwne są dość ciężkie, lecz wyróżniają się wysoką jakością i wytrzymałością. Modele tytanowe są najtrwalsze, natomiast aluminiowe są lekkie, jednak najmniej trwałe. Te wykonane z teflonu zapobiegają przywieraniu składników, łatwo więc je wyczyścić.

 

patelnia do naleśników ambition

 

Posiadacze płyt indukcyjnych powinni pamiętać, aby zaopatrzyć się w patelnię, która jest przeznaczona do takich powierzchni grzewczych. Aby znaleźć naczynia do gotowania kompatybilne z indukcją, wystarczy odszukać na ich opakowaniu specjalne oznaczenie – symbol zwojnicy (cewki).

Aby użytkowanie oraz czyszczenie patelni stało się łatwe i przyjemne, warto kupić sprzęt, który będzie można myć w zmywarce. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu i energii.

 

tadar patelnia do nalesników

 

Jaki jest koszt patelni do naleśników?

Cena patelni do naleśników zależy między innymi od materiału, z jakiego została wykonana, a także wielkości, jakości sprzętu oraz producenta. Najtańsze dostępne są już w przedziale cenowym 25-40 zł.

Dobra patelnia do naleśników dla osoby, u której w menu regularnie pojawiają się naleśniki, placuszki czy pancakes (naleśniki amerykańskie), może kosztować nawet ponad 100 złotych. Sprzęt AGD w tej cenie cechuje się jednak bardzo dobrą jakością wykonania. W zestawie często znaleźć można różne dodatki, np. szpatułki, pędzelki ułatwiające pokrycie patelni odpowiednią ilością oleju, patyczki do rozprowadzania ciasta i inne.

 

kinghoff patelnia do nalesników

 

Jak przygotować idealne naleśniki?

Żeby przygotować naleśniki jak z kulinarnego bloga, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach, m.in. aby zaopatrzyć się w mąkę odpowiedniego typu. Do naleśników najlepiej sprawdzi się typ 500. Podczas przygotowywania ciasta należy pamiętać o zachowaniu właściwych proporcji składników – gotowa masa powinna mieć konsystencję rzadkiej śmietany i być gładka, pozbawiona grudek. Przed smażeniem należy dobrze rozgrzać patelnię, żeby uniknąć przywierania ciasta do jej powłoki. Wreszcie, do smażenia nie powinno używać się dużej ilości oleju, ale jednocześnie trzeba pamiętać, by każdorazowo dokładnie smarować patelnię bardzo cienką warstwą tłuszczu przed wylaniem kolejnej porcji ciasta na naleśniki.

 

berlingerhaus patelnia

 

Patelnia do naleśników powinna być dobrze rozgrzana i posmarowana dokładnie cienką warstwą oleju. Przed wylaniem porcji ciasta na powierzchnię naczynia należy pamiętać o tym, że nie wolno tego robić „na ogniu”, żeby naleśnik się nie przypalił. Patelnię trzeba więc najpierw na moment zdjąć z palnika. Jak długo smażyć naleśnik z jednej strony? Aż do momentu, gdy na jego powierzchni pojawią się małe pęcherzyki powietrza, a skraje jego brzegów staną się suche, wygięte do góry. Trwa to zazwyczaj około 10-15 sekund. Następny – dla niektórych najtrudniejszy! – krok to odwrócenie naleśnika na drugą stronę. Tutaj przydaje się specjalna drewniana lub silikonowa szpatułka, choć osoby wprawione potrafią podrzucić naleśnik na patelni i odwrócić go w efektowny sposób. Czas smażenia placka po drugiej stronie to również około 10-15 sekund.

 

ambition patelnia do naleśników

 

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów patelni do naleśników. To, na jaką się zdecydujesz, zależeć będzie m.in. od dostępnego budżetu, a także od umiejętności i stopnia zaawansowania w kuchni. Warto również pamiętać o tym, by dobrać odpowiedni sprzęt pod kątem posiadania zmywarki czy płyty indukcyjnej.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock