Pióra wycieraczek to nie wszystko – układ oczyszczania szyby przedniej

Stan techniczny wycieraczek samochodowych, oczyszczających szybę przednią oraz (w większości modeli samochodów) tylną to z punktu widzenia bezpieczeństwa bardzo ważna kwestia, którą warto regularnie kontrolować. Zużyte wycieraczki nie tylko nieskutecznie zgarniają wodę i brud z szyb, ale także mogą rysować ich powierzchnię, powodując nieodwracalne uszkodzenia. Aby nie dopuścić do takich sytuacji warto od czasu do czasu sprawdzać stan piór wycieraczek i w odpowiedni sposób je konserwować.

Bosch eco

Kiedy jednak zauważymy pierwsze wyraźne symptomy zużycia piór, nie warto czekać z wymianą na nowy produkt. Pióra wycieraczek to element podlegający zużyciu eksploatacyjnemu, a także naturalnemu starzeniu (jak każde elementy gumowe), dlatego producenci zalecają ich regularną wymianę - najlepiej raz do roku lub częściej, jeżeli wykonujemy samochodem duże przebiegi. Najpopularniejsze na polskim rynku wycieraczki to produkty marek Bosch, Valeo czy Oximo. Warto samemu przetestować konkretny produkt i ocenić jego jakość.

Kiedy wymieniać wycieraczki? Profilaktycznie najlepiej robić to przed sezonem jesienno-zimowym, kiedy są one narażone na największe obciążenia – śnieg, marznący deszcz, szron. Wymiany warto dokonać także, kiedy zauważymy objawy zużycia wycieraczek. Objawy te opisaliśmy szczegółowo w artykule „Kiedy wymienić wycieraczki na nowe?”. Niekiedy zła praca wycieraczek, np. rozmazywanie brudu, pozostawianie zacieków czy przeskakiwanie po powierzchni szyby, nie jest bezpośrednio związana ze złym stanem wycieraczek, a raczej z ich nadmiernym zabrudzeniem lub zabrudzeniem szyby. Co wówczas robić?

wycieraczka monza

Kontroluj pióra wycieraczek, ale i stan szyby przedniej

Teoretycznie sprawny układ spryskiwaczy, z którego kierowca korzysta we właściwy sposób, powinien bez problemu radzić sobie z czyszczeniem przedniej szyby. Kiedy wycieraczki pozostawiają zacieki na szybie, uruchamiamy spryskiwacze podające płyn, którego nadmiar zostaje następnie zebrany przez pióra wycieraczek. Problem pojawia się wtedy, kiedy podobny zabieg nie przynosi pożądanych rezultatów. Może wówczas okazać się, że silnik mechanizmu spryskiwaczy uległ zużyciu i jest zbyt słaby, by dostarczyć odpowiednią ilość płynu  na całą powierzchnię roboczą wycieraczek. Wówczas konieczna może okazać się jego wymiana lub naprawa.

Innym możliwym powodem braku przejrzystości szyby jest słaba jakość płynu do spryskiwaczy. Pamiętajmy, że w okresie zimowym należy korzystać z zimowego płynu do spryskiwaczy, który jest odporny na niskie temperatury. Letni płyn zimą może nie tylko zamarzać na szybie, ale także w przewodach spryskiwaczy, z czasem blokując ich dysze. Może zamarznąć także w zbiorniku, powodując jego pęknięcie.

Co zrobić, gdy mimo obecności odpowiedniego płynu, sprawnego mechanizmu wycieraczek i dobrej jakości piór wycieraczek, szyba nadal nie jest idealnie oczyszczana? Wówczas warto zastanowić się, czy rozregulowaniu nie uległo ramię wycieraczki. Bywa, że z czasem sprężyny dociskające pióra do szyby wyrabiają się lub metalowe ramię wygina się (np. pod wpływem silnego wiatru). Wówczas konieczna jest naprawa lub wymiana. Pomocny okaże się specjalny ściągacz do wycieraczek, za pomocą którego zdemontujemy ramię z pojazdu.

wycieraczka Michelin

Porysowana lub uszkodzona przednia szyba – co zrobić?

W pojazdach, w których układ oczyszczania szyby pozostawał niesprawny przez dłuższy czas, może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia przedniej szyby. Dawno zużyte wycieraczki podczas pracy mogą rysować swoją powierzchnię roboczą. Szybę możemy także porysować sami, np. w pośpiechu zgarniając z niej szron ostrą skrobaczką do szyb. Wówczas nawet solidne polerowanie szyby przedniej nie da rezultatu i konieczna okaże się wymiana przedniej szyby. Jest to jednak problem, któremu możemy zapobiec, wykonując odpowiednie czynności.

Przykładowo, jeżeli  nasze auto jest parkowane na zewnątrz, warto na noc założyć specjalną, termiczną osłonę na przednią szybę. Wówczas nawet, gdy temperatura spadnie poniżej zera, na szybie nie osadzi się szron. Jest to bardzo skuteczna metoda, o wiele szybsza niż ogrzewanie przedniej szyby czy jej skrobanie. Osłona przyda się także latem, by ochronić szybę przed słońcem i zredukować temperaturę w pojeździe, a nałożona na wycieraczki spowolni także proces degradacji gumy pod wpływem promieni UV.  

wycieraczki oximo

Jak wymieniać wycieraczki rzadziej? Sprytne patenty

Co prawda producenci pojazdów i wycieraczek rekomendują częstą wymianę piór. Jeżeli jednak koniecznie chcemy robić to rzadziej, np. by ograniczyć koszty, możemy stosować kilka sprytnych patentów.  Przykładowo, by zmniejszyć zużycie wycieraczek i mechanizmu spryskiwaczy, możemy zastosować specjalny preparat, czyli tzw. „niewidzialną wycieraczkę”. Nałożony na szybę, tworzy on na niej powłokę hydrofobową, która odpycha cząsteczki wody i powoduje ich szybkie spływanie, pod wpływem pędu powietrza. Pamiętajmy, że preparat działa przez określony czas.

niewidzialna wycieraczka

Osoby, które nie chcą wymieniać piór wycieraczek zbyt często mogą także spróbować wykonać ich regenerację. Tzw. regenerator wycieraczek to  urządzenie, za pomocą którego możemy „zaostrzyć” wstępnie zużyte pióra wycieraczek, by na pewien czas zwiększyć ich skuteczność.

Prostym, a często zapominanym sposobem na zwiększenie trwałości wycieraczek jest także... ich regularne mycie. Wystarczy odrobina wody z szamponem samochodowym lub płynem do mycia naczyń oraz gąbka, którą przetrzemy pióra wycieraczek na całej ich długości. Warto robić to dodatkowo, za każdym razem, kiedy myjemy samochód. Bardzo często wycieraczki dolegające do szyby (w wielu współczesnych samochodach nie da się postawić ich pionowo na czas mycia), pozostają zabrudzone nawet po wizycie auta na profesjonalnej myjni. Jeśli poświęcimy im dodatkową minutę podczas pielęgnacji samochodu, odwdzięczą się dłuższą trwałością. Nie zapominajmy oczywiście także o dokładnym umyciu szyby, także w jej dolnym rejonie, gdzie zwykle przylegają wycieraczki podczas spoczynku.

wycieraczki valeo

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com