Przegląd samochodu po zimie – co warto sprawdzić?

Ciesząc się pierwszymi wiosennymi promieniami słońca, nie powinniśmy zapomnieć o naszym samochodzie, dla którego długie zimowe miesiące były prawdziwym wyzwaniem. Odpowiednie przygotowanie go do wiosny powinno składać się z dwóch podstawowych zakresów czynności – sprawdzenia stanu technicznego oraz odpowiedniej konserwacji nadwozia i wnętrza auta. Warto zacząć od stanu technicznego, gdyż ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz możliwość bezawaryjnej eksploatacji samochodu.

Zimą musimy poruszać się po mokrych lub zaśnieżonych drogach, często są one posypywane piaskiem lub solą przez służby drogowe. Takie warunki są szczególnie wymagające dla układu hamulcowego pojazdu. Po zimie warto udać się do warsztatu samochodowego w celu sprawdzenia i ewentualnego oczyszczenia elementów układu – zacisków, tarcz i klocków hamulcowych. Można połączyć tę czynność z sezonową wymianą opon z zimowych na letnie.

Kiedy należy wymieniać opony na letnie? Eksperci motoryzacyjni zalecają, by czynić to, kiedy temperatura powietrza zacznie przekraczać 7 stopni Celsjusza. Powyżej tej temperatury opony zimowe spisują się na drodze gorzej ze względu na skład mieszanki gumowej, z której wykonany jest ich bieżnik. Tworzywo gumowe w oponach zimowych w wyższych temperaturach staje się zbyt miękkie, przez co nie zapewnia odpowiednich parametrów w zakresie drogi hamowania czy trzymania auta w zakrętach. Opon na letnie nie można jednak wymieniać zbyt pochopnie, już w pierwszych ciepłych dniach roku. Jeżeli nagły powrót zimy zastanie nas już z oponami letnimi, możemy narazić się na niebezpieczne sytuacje drogowe.

 

Opona letnia FIRESTONE ROADHAWK 205/55R16 91V

 

Wiosną skontroluj płyny w samochodzie

Jakie jeszcze elementy samochodu należy sprawdzić po zimie? Warto skontrolować poziom płynów. Poza poziomem oleju silnikowego warto zbadać także płyn chłodniczy, hamulcowy oraz wspomagania kierownicy. Jeżeli wartość któregoś z tych płynów będzie poniżej minimum, trzeba uzupełnić go lub  pomyśleć o wymianie:

  • wymiany płynu hamulcowego warto dokonywać co 2-3 lata lub 40-50 tys. przejechanych kilometrów
  • wymiany płynu chłodniczego należy dokonać po raz pierwszy po 5 latach eksploatacji pojazdu, a następnie co 2-3 lata (w zależności od zaleceń producenta pojazdu)
  • wymiany płynu wspomagania kierownicy warto dokonywać co ok. 60-80 tys. Km

 

Płyn hamulcowy TRW DOT-5.1 1L

 

Poza płynami warto sprawdzić także układ zawieszenia samochodu. Zimą na drogach często tworzą się dziury, w które - chcąc nie chcąc - często wjeżdżamy. Sprawdzenie amortyzatorów, sprężyn czy wahaczy pozwoli nam uniknąć niespodziewanych awarii na drodze, a ewentualna wymiana części może poprawić komfort jazdy.

Wiosną warto sprawdzić także stan układu klimatyzacji. Zimą wielu kierowców w ogóle nie używa tego systemu, przez co o jego niesprawności dowiaduje się dopiero w pierwszych ciepłych dniach roku. Jeżeli klimatyzacja w naszym aucie nie działa, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia wycieku przez który ulotnił się czynnik chłodniczy. Zimą, ze względu na panujące niskie temperatury, ryzyko powstania nieszczelności w układzie klimatyzacji jest wyższe. Najczęściej pojawiają się one w chłodnicy klimatyzacji (skraplaczu) oraz elementach połączeniowych.

 

Zestaw K2 (KLIMA DOKTOR + KLIMA FRESH) do odgrzybiania i czyszczenia klimatyzacji

 

Mycie samochodu po zimie – jak poprawnie je wykonać

Wczesna wiosna to dobry czas, by zająć się czyszczeniem i konserwacją nadwozia pojazdu. Mycie samochodu w zimie jest zazwyczaj utrudnione z powodu niskich temperatur. Większość kierowców wykonuje je zimą znacznie rzadziej niż w innych porach roku. Dlaczego dokładne wyczyszczenie pojazdu po zimie jest tak ważne? Głównie ze względu na zabrudzenia zimowe, które mają szkodliwy wpływ na lakier i podzespoły samochodu. Do najbardziej problematycznych zabrudzeń należy sól drogowa, która zalega pod podwoziem, w nadkolach pojazdu oraz na dolnych elementach nadwozia, mogąc z czasem powodować korozję.

 

Baseus Clean Guard | Wielofunkcyjny pistolet do mycia samochodu wąż mop

 

Zestaw do mycia samochodu

Od czego zacząć wiosenną kosmetykę samochodu? Najlepiej od dokładnego umycia nadwozia oraz nadkoli wodą pod wysokim ciśnieniem. Po spłukaniu najgrubszej warstwy brudu będziemy mogli przejść do bardziej dokładnego mycia nadwozia. Warto zawczasu skompletować własny zestaw do mycia samochodu. Powinna się w nim znaleźć dobrej jakości gąbka. Alternatywą dla niej jest szczotka do mycia samochodu – zadbajmy jednak, by była to szczotka stworzona z myślą o kontakcie z lakierem. Współczesne lakiery do samochodów są podatne na zarysowania w kontakcie ze zbyt ostrym włosiem. Koniecznym elementem zestawu jest także szampon samochodowy. Wybór odpowiedniego preparatu należy do nas, pamiętajmy jednak, by nie myć auta płynem do mycia naczyń czy innym środkiem nieprzeznaczonym do pojazdów. Po dokładnym umyciu samochodu za pomocą gąbki, spłuczmy dokładnie resztki płynu i najlepiej osuszmy nadwozie. Jeżeli mamy twardą wodę, powinniśmy to zrobić ręcznie za pomocą ręcznika z mikrofibry. Twarda woda wysychająca samoczynnie na lakierze może pozostawić brzydko wyglądające zacieki.

 

Zestaw akcesoriów Baseus Simple Life do mycia samochodu (pianownica, szmpon, taśma, ręcznik)

 

Zabezpiecz lakier auta na wiosnę

Wiosna to także dobry czas na konserwację samochodu. W tym czasie możemy dokładnie wyczyścić felgi, specjalnym płynem i szczotką, zabezpieczyć uszczelki w samochodzie, dedykowanym preparatem, a także spolerować i nawoskować lakier. Woskowanie to czynność wymagająca pewnej wprawy, dlatego też, jeżeli nie czujemy się na siłach, oddajmy auto do profesjonalnego warsztatu, zajmującego się car detailingiem. Na rynku dostępnych jest jednak bardzo dużo kosmetyków, umożliwiających bezpieczne polerowanie i woskowanie samochodu, tworzonych z myślą o przydomowych zastosowaniach. Użytkując je, możemy mieć pewność, że nie uszkodzimy samochodu. Zabezpieczenie lakieru woskiem nie tylko poprawi jego wygląd, ale także zwiększy odporność na zarysowania czy blaknięcie. Czynność tę warto jednak powtarzać regularnie, szczególnie jesienią – przed kolejnym sezonem zimowym.

 

K2 Ultra Cut C3+ 500g: Pasta do maszynowego polerowania lakieru

 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com