Anna Shirley, „Ania z Zielonego Wzgórza”

Protoplastka szczerych, zadziornych i rozemocjonowanych rudzielców literatury i filmu. W najnowszej ekranizacji Netfliksa widziana z nieco bardziej feministycznej perspektywy, jednak nadal rozbrajająco szczera i niezmiennie zachwycająca się otaczającym ją światem. Nieustraszona w swoich dążeniach, ciągle głodna wiedzy i doświadczeń, dla bliskich jej osób jest w stanie zrobić wiele. Nie bez powodu zresztą zostaje nauczycielką, co w ówczesnych realiach Kanady było sytuacją wyjątkową. Postać stworzona - między innymi w oparciu o wątki autobiograficzne - przez Lucy Maud Montgomery ponad sto lat temu w fascynujący sposób, nie traci na aktualności.

Merida Waleczna, „Merida Waleczna”

Szkocka księżniczka, rudowłosa Merida, bohaterka nagrodzonej Oscarem animacji studia Disney-Pixar, robi wszystko, aby - na przekór swoim rodzicom - czerpać z życia radość, nie zaś poddawać się sztywnej, dworskiej etykiecie. Jest utalentowaną łuczniczką, ćwiczy się także w walce mieczem i uwielbia jeździć konno. Postać, którą stworzyła Brenda Chapman, pierwsza w historii Akademii kobieta nagrodzona statuetką za reżyserię pełnometrażowego filmu animowanego, zachwyciła widzów, rodziców i krytyków. Przez „New York Timesa” Merida okrzyknięta została „powiewem świeżego powietrza wśród disneyowskich księżniczek” oraz „wzorem do naśladowania dla dziewczynek, które chcą iść w świat i działać”.

Natasha Romanoff, uniwersum Avengers

Chociaż za jej niezwykłymi umiejętnościami walki stoi smutna, tragiczna wręcz historia, Natasha Romanoff, znana również jako Czarna Wdowa, nie zatraciła ani poczucia humoru, ani hartu ducha. A kiedy trzeba potrafi być troskliwa, empatyczna i wyrozumiała, co szczególnie widać w dynamice jej relacji z Brucem Bannerem, którego jako jedyna jest w stanie uspokoić i przywrócić do „ludzkiej” postaci. To wyjątkowo udany flirt Scarlett Johansson z kinem czysto rozrywkowym, który zaowocuje niedługo również i oddzielnym filmem o przygodach Czarnej Wdowy.

Dana Scully, „Z Archiwum X”

Doktor medycyny sądowej, agentka specjalna FBI. Spokojna i wyważona, w relacji z partnerem, Foxem Mulderem - twardo stąpająca po ziemi, głos rozsądku i orędowniczka naukowego wyjaśniania spraw, nad którymi pracują. W miarę rozwijania się fabuły serialu i relacji z Mulderem, Scully zaczyna jednak dopuszczać do siebie możliwość istnienia zjawisk paranormalnych. Co ciekawe, w trakcie castingów do tej roli, producent i scenarzysta Chris Carter od samego początku był oczarowany występem 24-letniej wówczas Gillian Anderson, jednak przedstawiciele stacji FOX widzieli w tej roli bardziej „seksowną” aktorkę. Carter nie zgodził się jednak na tak stereotypowe pokazanie inteligentnej przecież i świetnie wykształconej agentki.

Rose DeWitt Bukater, „Titanic”

Dla wielu może nie być to oczywisty wybór, ale patrząc na historię rudowłosej, młodej panienki z zamożnej (ale przerażonej wizją bankructwa) rodziny, która decyduje się zbuntować wobec wszystkich wartości, w których została wychowana - to należy przyznać, że je postawa wymagała sporej odwagi i zawziętości. Pamiętajmy, że był to początek XX wieku, a status kobiety, zarówno prawny, jak i społeczny – jest daleki od tego, co przez następne sto lat wywalczyły sufrażystki i feministki. Uradowana Rose biega więc po pokładzie Titanica w towarzystwie biedaka Jacka, tańczy boso pod pokładem i stoi na dziobie legendarnego statku przy akompaniamencie Celine Dion. To także przełomowa rola Kate Winslet, naturalnej… blondynki.

Miranda Hobbes, „Seks w wielkim mieście”

Chyba najbardziej niedoceniana postać z całej czwórki przebojowych przyjaciółek  z „Seksu w wielkim mieście”. Absolwentka prawa na Harvardzie, pewna siebie, nieufna w stosunku do mężczyzn, po ziemi stąpająca twardo. Skupiona na karierze, zdeterminowana w drodze do celu, w późniejszych sezonach walczy o znalezienie balansu między macierzyństwem a pracą zawodową. Obdarzona cynicznym, ale i niezwykle trafnym oraz inteligentnym poczuciem humoru. Głos rozsądku dla roztrzepanej, rozdygotanej i w gorącej wodzie kąpanej Carrie.

Willow Rosenberg, „Buffy, postrach wampirów”

Matematyczka, hakerka, wiedźma - grana przez Alyson Hannigan postać z kultowego dziś serialu dla nastolatków na przestrzeni sześciu sezonów staje się jedną najpotężniejszych czarownic w Buffyverse (uniwersum seriali „Buffy, postrach wampirów” oraz „Anioł ciemności”), chociaż nic tego nie zapowiada. Początkowo Willow jest nieśmiała i ma niską samoocenę, ale dzięki przyjaźni z Buffy i wsparciu całego Scooby-Doo gangu nabiera pewności siebie, a także rozwija swoje talenty.

Pippi Langstrumpf

9-letnia Pippi, przedstawiana polskim czytelnikom także jako „Fizia Pończoszanka”, mieszka sama (a dokładniej z małpką, Panem Nilssonem oraz koniem) w Willi Śmiesznostce w małym, szwedzkim miasteczku. Jej mama nie żyje, zaś ojciec, Kapitan Pończocha, pływa po świecie na swoim statku. Chociaż może nie brzmieć to specjalnie pozytywnie jako scenariusz dzieciństwa, sama Pippi jednak świetnie sobie radzi. Niezależna i uparta, nie zgadza się na ingerencje w swoje życie: nie daje umieścić się w domu dziecka, nie chce chodzić do szkoły. Co więcej, jej poczynania często obnażają hipokryzję dorosłych, zainteresowanych bardziej dobrem własnym, niż innych. Zaś Pippi, zarówno ta książkowa, jak i filmowa, nie dość, że zawsze stara się pomagać słabszym i potrzebującym, to jeszcze ma przy tym wszystkim mnóstwo zabawy.