„Niepoprawny” Kaczor Donald

Chociaż początki były skromne - pierwszy film z udziałem Kaczora Donalda, „Mądra kurka”, miał zaledwie 7 minut - plany wobec jego postaci były ogromne. Walt Disney i jego współpracownicy chcieli, aby przejawiał te cechy, jakich Myszka Miki, która od początku swojej kariery w 1928 roku stała się wzorem do naśladowania przez dzieci, przejawiać nie mogła. Donald szybko stał się więc znany ze swojego wybuchowego charakteru (momentami nawet ze złośliwości), a także z nieustraszonego stawiania czoła przeciwnościom losu. Nie boi się konfrontacji, a z walk z duchami, rekinami, siłami natury czy nawet przestępczością zorganizowaną (słynne „Kacze opowieści” z lat 90.), zazwyczaj wychodzi zwycięsko. Nic więc dziwnego, że znalazł się (wraz z Myszką Miki) w ogłoszonym w 2002 roku przez amerykański „TV Guide” zestawieniu „50 najsłynniejszych animowanych postaci”.


Niebieskie skrzaty i najbardziej niezdarni majstrowie świata

Co ciekawe jednak, na liście nie znalazła się inna kultowa kreskówka i jej bohaterowie, czyli Smerfy. Powołane do życia w 1958 roku przez rysownika komiksowego Pierre’a Culliforda, znanego lepiej jako Peyo, należą dziś do absolutnej czołówki gatunku. Nie trzeba ich przedstawiać ani dorosłym - większość z nas wychowała się przecież na „Wieczorynce”, w której jeden wieczór w tygodniu zawsze poświęcony był przygodom wysokich dokładnie „na trzy jabłka” niebieskich skrzatów - ani najmłodszym, które zakochały się w Smerfach dzięki filmom kinowym. Podobnie rzecz ma się też z „Sąsiadami”, najbardziej chyba znanym serialem lalkowym - początkowo produkcji czechosłowackiej, a od 1993 czeskiej. Pat i Mat to dwóch niezbyt utalentowanych majsterkowiczów w za dużych spodniach, którzy napotykające ich problemy chcą rozwiązać za pomocą prostych narzędzi, tworząc w rezultacie jeszcze większy chaos. Ostatecznie jednak są zadowoleni ze swoich poczynań, a ich pozytywne nastawienie do życia jest wręcz zaraźliwe. A także bardzo popularne i od ponad 40 lat nie nudzące się widzom - już niedługo do sprzedaży trafi DVD z 26 nowymi odcinkami, „Sąsiedzi Pat i Mat”.


Kup teraz


Monopoliści z ręką do kreskówkowych hitów

A przebić się na współczesnym rynku kreskówek nie jest prosto. Monopolistami są tutaj oczywiście Pixar i Disney, których produkcje (a najczęściej koprodukcje) przez lata ukształtowały nasz gust, dając obsypywane nagrodami (łącznie z Oscarami) „Toy Story”, „Potwory i spółka”, „Gdzie jest Nemo?”, „Auta”, „Krainę Lodu” czy „Zaplątanych”. O absolutnie kultowych animacjach, takich jak „Król Lew” (którego remake trafi do kin latem), „Aladyn”, „101 Dalmatyńczyków”, „Mała syrenka”, „WALL-E” czy „Piękna i Bestia” nie wspominając. Zaś wydani w 2004 roku „Iniemamocni”, opowieść  zupełnie zwyczajnej rodzinie… superbohaterów, swojego sequela doczekali się dopiero w 2018 roku, z marszu wskakując na pierwsze miejsca w box office’ach na całym świecie. „Iniemamocni 2” okazali się tak dużym sukcesem, iż kolejna, trzecia część przygód nieustraszonej familii jest już w planach.

Do innych, szalenie popularnych kreskówek należą również te, które powstały w studiu Illumination na zlecenie Universal Pictures, czyli seria o Minionkach, „Sekretne życie zwierząt” (sequel w kinach już w tym roku) czy też „Sing”. Wytwórnia 20th Century Fox to zaś twórcy hitów takich jak „Epoka lodowcowa” i „Alvin i wiewiórki”. Brawurowo przełożonego na język polski „Shreka”, „Madagaskar”, „Kung Fu Pandę” oraz „Jak wytresować smoka” dało nam z kolei DreamWorks Animation.
 

Kup teraz


Dracula i Frankenstein na wesoło

Swój kawałek kreskówkowego tortu zdobyło też Sony Pictures Animation, skąd wyszli bohaterowie „Sezonu na misia”, „Klopisków oraz innych zjawisk pogodowych”, „Emotek”, a także „Hotelu Transylwania”, najpopularniejszej animowanej produkcji wytwórni. Pierwsza jego część, która trafiła do kin w 2012 roku, zarobiła prawie 400 milionów dolarów, a w anglojęzycznej wersji głosu postaciom użyczyły między innymi takie gwiazdy, jak Adam Sandler, Andy Samberg, Steve Buscemi, David Spade czy Selena Gomez. Koncept, na wesoło czerpiący z takich popkulturowych ikon, jak Dracula czy Frankenstein, zdobył serca dzieci (oraz ich rodziców) na całym świecie. W ubiegłym roku do kin trafił „Hotel Transylwania 3”, który stał się najbardziej dochodową częścią serii, a już teraz dostępny jest na dvd i znów stał się hitem!
 

Hotel Transylwania 3 (wydanie książkowe) - Tartakovsky Genndy

Kup teraz

 

Duński łącznik

Innym animowanym fenomenem są filmy, w których w główne role wcielają się zbudowane ze słynnych duńskich klocków ludziki. „Lego: Przygoda” trafił do kin w 2014 roku i, ku zaskoczeniu wielu, okazał się wielkim hitem. Trzy lata później twórcy wzięli na warsztat jedną z najsłynniejszych komiksowych postaci w historii, dając nam „Lego Batman: Film”, który, ponownie dość niespodziewanie, przyciągnął do kin zarówno najmłodszych, jak i ich rodziców. W tym samym roku pojawił się jeszcze oparty na tym samym koncepcie „Lego Ninjago Film”. W ostatni weekend odbyła się zaś premiera sequela „Lego: Przygoda”, poświęconego w całości jednej postaci, księżniczce Kici Rożek. Wiadomo, że powstaną także kolejne filmy poświęcone Lego-Batmanowi oraz „The Lego Brick Race”, spin-off popularnej serii. Dodajmy, że popularność filmów Lego zaowocowała między innymi dwiema grami wideo, serialem telewizyjnym oraz tematycznym parkiem rozrywki, który otwarto w 2016 roku w Legolandzie na Florydzie.

Lego Ninjago: Obława. Część 1. Odcinki 85-89 - Różni

Kup teraz


Animowane premiery 2019

 

Cóż, nie da się ukryć, że to dobry czas, żeby być dzieckiem - w kinach w zasadzie co tydzień pojawiają się nowe, mniej lub bardziej ciekawe, animacje. Najwięksi światowi gracze, którzy dali nam dziesiątki niesamowitych tytułów, raczej nie zawodzą, a na 2019 rok zaplanowano premierę nowych fabularno-komputerowych wersji m.in. „Dumbo”, „Aladyna”,„Króla Lwa”, „Toy Story 4” czy też „Krainę Lodu 2”. Nie mamy wątpliwości, że na seansach świetnie bawić będą się także i dorośli.
 

Dziadek do orzechów i cztery królestwa - Hallstrom  Lasse, Johnston Joe, Freeman Morgan, Knightley Keira, Copeland Misty

Zamów teraz