W jaki sposób dziecko uczy się angielskiego?

Większość dzieci nie boi się popełniania błędów, dlatego łatwiej jest im przyswoić nowy język oraz przede wszystkim swobodnie się w nim komunikować. Ponieważ nie boją się one próbować, często kreatywnie podchodzą do problemów i dzięki temu łatwiej uczą się nowych rzeczy. Oprócz tego, jeśli tylko zastosuje się odpowiednią metodę, najmłodsi nie będą podchodzić do nauki jak do przymusu, lecz z entuzjazmem, dzięki czemu będą chcieli po prostu poznać coś nowego. Z tego powodu niezwykle istotne jest przedstawienie tematu w atrakcyjny dla nich sposób. Jeśli przekształci się naukę w zabawę, z pewnością najmłodszym uda się szybciej opanować słówka lub podstawy gramatyki, gdyż będą traktować to jako ciekawie spędzony czas.

 

Lisciani, zabawka edukacyjna Moja pierwsza nauka jezyka angielskiego

 

Kiedy zacząć naukę angielskiego? Czy przedszkole to za wcześnie?

Dzieci przede wszystkim nie mają pojęcia, że język, w jakim do nich przemawiamy, będzie dla nich ojczystym. Najmłodsi po prostu naśladują rodziców i swoje otoczenie, chłonąc nowe słowa jak gąbka i początkowo nie zwracając uwagi na różnice między językami. Badania dowodzą, że dzieci wychowujące się w rodzinach, gdzie mówi się dwoma językami, mogą bez trudu opanować oba z nich w tak samo dobrym stopniu. Mówią one również, że 50% zdolności do uczenia się ma miejsce do 4. roku życia. Z tego powodu nie ma ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o naukę nowego języka. Kluczową kwestią jest tu jednak metoda podawania wiedzy, która powinna być dostosowana do wieku najmłodszych.

 

Lisciani, Brawo Karotka, Pierwsza przygoda z angielskim

 

Jaki sposób nauki angielskiego dla dzieci będzie odpowiedni?

W pierwszych latach życia dziecka można wplatać do codziennego użycia angielskie słówka tuż obok polskich. Podając pociechom jabłko, można na przykład wymawiać nazwę owocu po polsku i po angielsku, dzięki czemu zapamięta oba słowa i będą one dla niego na równi naturalne. Warto także włączać dziecku piosenki dla maluchów z angielskim tekstem, dzięki czemu pociecha będzie mogła osłuchiwać się z tym językiem oraz bajki dostosowane do wieku. Jak tylko podrośnie, można zaś zapisać ją na zajęcia dodatkowe z języka obcego. Należy jednak pamiętać, że nadmiar dodatkowych obowiązków sprawi, że dziecko będzie przeciążone, a nauka przestanie kojarzyć się z czymś przyjemnym. Jeśli zatem posyłasz malucha na angielski, nie dodawaj jeszcze zajęć karate, nauki śpiewu i matematyki. Zadbaj o priorytety i sprawdzaj w czym pociecha czuje się najlepiej i które aktywności sprawiają dziecku największą radość.

 

Jawa, gra edukacyjna Wiem wszystko język angielski

 

Angielski dla dzieci – słówka z obrazkami czy rymowanki?

Zastanawiasz się jak dopasować odpowiednie materiały do nauki języka angielskiego dla dziecka? Producenci oferują wiele pomocy naukowych i form przyswajania języka, które można wykorzystać na wiele sposobów. Do najpopularniejszych materiałów należą:

  • fiszki – ta bardzo skuteczna metoda nauki opiera się na użyciu karteczek z danym słówkiem lub pojęciem po jednej stronie i wyjaśnieniem jego znaczenia po drugiej. W przypadku dzieci słówka można zastąpić obrazkami, dzięki czemu szybko skojarzą one grafikę z objaśnieniem;
  • filmy dla dzieci – oglądanie bajek to jedna z ulubionych czynności wielu dzieci. Jeśli mają one swoje ulubione filmy, możesz zastąpić polskiego lektora angielskim odpowiednikiem. Ponieważ najmłodsi i tak znają już fabułę i treść, będą mogli uczyć się w ten sposób obcojęzycznych słówek;
  • rymowanki – dzieci stosunkowo szybko zapamiętują krótkie wierszyki, więc warto wykorzystać tę umiejętność do nauki języka angielskiego. Przydadzą się wówczas nagrania native speakera, a następnie zachęcić dziecko do powtarzania zasłyszanych historyjek;
  • książeczki – czytanie dzieciom przed snem to potwierdzony przez liczne badania sposób na wykształcenie wielu pozytywnych nawyków. Lektury po angielsku przynoszą jeszcze więcej korzyści! Pomagają bowiem dziecku oswoić się lepiej z językiem i pomóc mu rozumieć znaczenie słów;
  • piosenki – śpiewanie to jedna z czynności, którą zdecydowanie warto praktykować wspólnie z pociechą. Wiele dzieci uwielbia to robić i dobrze jest pielęgnować to upodobanie. Jeśli włączysz do repertuaru piosenki po angielsku, połączysz przyjemne z pożytecznym.

Angielski dla dzieci – materiały a odpowiednia metoda nauki

Oprócz powyższych metod przemycania słówek istnieją też specjalne programy wspomagające naukę obcych języków. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Metoda Berlitza

Do jej prowadzenia potrzebni są native speakerzy, którzy zachęcają uczniów do otwartej komunikacji mimo popełnianych przez nich błędów. Podstawą jest tutaj przede wszystkim mówienie w obcym języku, zaś znajomość właściwych struktur gramatycznych jest traktowana w zasadzie jako dodatek.

 

Classic World, układanka - kostki Transport Nauka Angielskiego, 10 sztuk

 

Metoda Total Physical Response

Model ten korzysta z ruchów ciała, dzięki którym dziecko przekazuje to, w jaki sposób rozumie dane słowo. Określone gesty pozwalają bowiem wyrazić znaczenie danego słowa, co cieszy się dużą popularnością i efektywnością, ze względu na wykorzystanie naturalnej ruchliwości dzieci.

Metoda Sita

Odpowiednia dla dzieci powyżej 12. roku życia metoda opiera się na korzystaniu z 40-minutowych nagrań dźwiękowych. Ich wysłuchanie pozwala na przyswojenie słownictwa, jednak ze względu na konieczność skupienia przez dość długi okres czasu, może być dla najmłodszych zbyt trudna.

Metoda Callana

Oparta na poszerzaniu kompetencji komunikacyjnych, polega przede wszystkim na powtarzaniu danych komunikatów. Gramatyka jest tutaj przyswajana „przy okazji”, gdyż nacisk jest położony głównie na poznawanie określonych konstrukcji i słów, a nie czasów czy trybów zdania.

 

Gra edukacyjna Podróżuj z Angielskim - Travel with English

 

Metoda Helen Doron

Sposób ten może się wydawać niektórym kontrowersyjny, ponieważ zakłada całkowite wyeliminowanie porozumiewania się w ojczystym języku podczas nauki języka obcego. Przez 9 lat dziecko ma kontakt wyłącznie z językiem angielskim – początkowo są to jedynie łatwe zdania, a z czasem przechodzi się do coraz bardziej skomplikowanych struktur. Istotna jest tu perfekcyjna znajomość języka przez nauczyciela.

 

Adamigo, gra edukacyjna Angielski sklepik

 

Polecane produkty do nauki angielskiego dla dzieci

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego tekstu wiesz już, jak podejść do nauki języków obcych. Bardzo skuteczne są zestawy do nauki angielskiego dla dzieci, więc przedstawiamy wybór najlepszych zabaw, które nauczą dzieci nowych umiejętności.

  • Adamigo, zestaw edukacyjny Język angielski Liczby i kształty – zabawa ta opiera się na dopasowywaniu słów do kształtów. Dzięki niej dziecko uczy się kojarzyć zapis danego słowa z konkretnym obrazkiem, więc łatwo zapamiętuje nowe zwroty. Zabawa jest świetną rozrywką dla całej rodziny;

 

Adamigo, zestaw edukacyjny Język angielski Liczby i kształty

 

  • Trefl, gra edukacyjna Mały Odkrywca i Magiczny Ołówek – ta gra, od renomowanej marki Trefl, pozwoli na naukę języka angielskiego poprzez zabawę. Dzięki wzbudzającemu zainteresowanie gadżetowi w postaci wydającego dźwięki ołówka, możliwa jest nauka właściwej wymowy poszczególnych słów znajdujących się na planszy z zadaniami;

 

Trefl, gra edukacyjna Mały Odkrywca i Magiczny Ołówek, 01605

 

  • Classic World, edukacyjny kalendarz Pory Roku – zestaw ten umożliwi dzieciom naukę pojęć związanych z czasem, takich jak dni tygodnia czy miesiące, oraz określeń pogody. Oprócz tego zabawka rozwija kreatywność pociechy i zdolności manualne.

 

Classic World, edukacyjny kalendarz Pory Roku

 

Nauka angielskiego w przypadku najmłodszych nie musi być przykrym obowiązkiem, wręcz przeciwnie, może stać się jednym z ulubionych zajęć twojego dziecka. Przyswajanie słówek i zwrotów z języka obcego może być o wiele efektywniejsze, gdy podejdzie się do niego odpowiednio wcześnie. Jeśli w ciekawy sposób połączysz naukę z zabawą, z pewnością dziecko szybko opanuje podstawy języka.

Więcej inspiracji znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock