Lista podręczników na nowy rok szkolny

Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach podstawy programowej dopuszcza kilka różnych podręczników dla danego przedmiotu – wybór konkretnej książki zależy już od nauczyciela. Wielu z nich lubi trzymać się propozycji dobrze im znanych od lat, jak np. sprawdzone podręczniki wydawnictwa Nowa Era czy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Serie, takie jak „Biologia na czasie” czy „Odkryć fizykę” od lat są chętnie wykorzystywane przez pedagogów i starsze roczniki na pewno dobrze je znają.

 

BTS

 

Przygotowując listę podręczników do kupienia online, koniecznie pamiętajcie, żeby sprawdzić, co dokładnie będzie potrzebne uczniowi – w ferworze zakupów łatwo zapomnieć np. o dodatkowych zeszytach ćwiczeń czy atlasie do geografii. W przypadku klas średnich zwróćmy koniecznie uwagę na zakres danego podręcznika – ta sama książka może występować w dwóch wersjach, podstawowej i rozszerzonej, jak chociażby „Oblicza geografii”.

Oblicza geografii. Podręcznik. Klasa 4. Zakres rozszerzony. Liceum i technikum (okładka  miękka) ksiązka do geografii

Repetytoria – wsparcie w walce z egzaminami

Pamiętajmy też, że nie musimy ograniczać się wyłącznie do podręczników i pomocy naukowych sugerowanych przez nauczycieli – dobrze o tym wiedzą chociażby maturzyści czy uczniowie przygotowujący się do egzaminu ósmoklasisty. Mądrze dobrane repetytorium maturalne może stanowić obok podręcznika nieocenioną pomoc przy odrabianiu prac domowych czy powtarzaniu trudniejszych zagadnień. Warto w tym przypadku porozmawiać z uczniem, zastanowić się jakie przedmioty czy tematy sprawiają mu szczególną trudność i który zakres wymagałby wsparcia.

Podobnie warto zwrócić uwagę na wszelkie repetytoria i podręczniki do nauki języka obcego. W końcu dla wielu uczniów starszych klas nauka nowego języka stanowi element rozwoju własnych zainteresowaniach i odbywa się po szkole. Dobrze dobrane, dodatkowe książki do hiszpańskiego czy angielskiego (np. hiszpański Descubre czy podręczniki wydawnictwa Pearson Education) będą w tym przypadku strzałem w dziesiątkę.

Focus Second Edition ksiązka podręcznik


Przeczytaj także:


Dobry podręcznik do szkoły podstawowej – czyli jaki?

Zastanówmy się, czym charakteryzuje się dobry podręcznik dla ucznia podstawówki? Przede wszystkim musi na równi przekazać istotną wiedzę i wywołać zainteresowanie samym tematem. W końcu to właśnie szkoła podstawowa jest miejscem, gdzie dziecko zaczyna kształtować swoje zainteresowania, z czego niektóre zostaną z nim na całe życie.

Matematyka z plusem 6. Edycja 2022/2023

Szczególnie trudna pod tym względem wydaje się matematyka, która dla wielu absolwentów pozostaje wspomnieniem rodem z najgorszych koszmarów. Nie musi tak być, jeżeli podręcznik odpowiednio poprowadzi ucznia zagłębiającego się w nowe tematy, ułatwi mu zapamiętywanie regułek i przyswajanie nowej wiedzy. Dobrym przykładem są zbiory zadań „Matematyka z plusem” Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Ten podręcznik został świetnie rozplanowany: każdy rozdział podzielono na 4 części („Przypomnij sobie, Poćwicz, Pomyśl, Sprawdź się”), dzięki którym uczeń może opanowywać nowe umiejętności, bez zapominania o tym co było wcześniej. Możliwość sprawdzania się na każdym etapie nauki oraz opracowywania własnej strategii przy zadaniach problemowych naprawdę pomaga przy trudniejszym materiale.

Język polski. Podręcznik. Między nami.

W przypadku podręcznika do języka polskiego sprawa ma się trochę inaczej – na lekcjach uczniowie muszą zmierzyć się z szeregiem różnych dziedzin: od znajomości zasad poprawnej polszczyzny, przez naukę pisania i czytania ze zrozumieniem, aż po poznanie najważniejszych lektur szkolnych. Tutaj kluczem do dobrych ocen będzie wybór kilku podręczników i zeszytów ćwiczeń, z których każdy skupia się na nieco innym zagadnieniu. Zeszyt ćwiczeń z cyklu „Między Nami” pomoże dziecku w nauce tworzenia różnych form wypowiedzi, a seria „Ortografia. Zasady i ćwiczenia” ułatwi wyeliminowanie błędów ortograficznych i interpunkcyjnych.

Atlas Historyczny.  liceum technikum

Planując zakup nowych podręczników szkolnych warto zwrócić uwagę na dodatkowe pomoce do historii i geografii. To trudne przedmioty, które dla nieco mniej zainteresowanych tematem uczniów mogą być szczególnie wymagające – trzeba zapamiętać sporo różnych informacji i zestawić w relacji ze sobą. Tutaj obok typowego podręcznika i zeszytu ćwiczeń świetnym wsparciem będą atlasy. Bogato zdobione i dobrze rozrysowane mapy robią wrażenie nawet na młodszych uczniach – widać to chociażby po sukcesie serii książek dla dzieci Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Takie propozycje jak „Atlas geograficzny. Polska, kontynenty, świat” czy „Atlas historyczny. Od starożytności do współczesności” pozwolą dziecku poznać masę wiedzy w przejrzysty i mądrze ułożony sposób.

Atlas geograficzny. Szkoła podstawowa

Dobry podręcznik do szkoły średniej – ułatwia naukę

Czym cechuje się idealny podręcznik dla licealisty lub ucznia technikum? Przede wszystkim musi stanowić dobrą pomoc podczas przygotowań do matury. Wszyscy dobrze pamiętamy, że nauka do „egzaminu dojrzałości” wiąże się z dużym stresem i poczuciem ciągle uciekającego czasu – im lepsze pomoce naukowe będą w zasięgu ucznia, tym większa szansa, że nauka w ostatniej klasie będzie łatwiejsza i znacznie mniej stresująca.

Oblicza epok. Język polski. Podręcznik. nowa edycja 2022/2023

Doskonałym wyborem są podręczniki, które przygotowano w taki sposób, by ułatwiały powtarzanie materiału i usystematyzowanie wiedzy. W końcu na maturze mogą pojawić się pytania także z programu 1 klasy szkoły średniej – uczeń musi mieć możliwość łatwego powrotu do materiału i przypomnienia sobie najważniejszych informacji (które miał prawo zapomnieć, w końcu minęły 2-3 lata!). Idealnym przykładem tego typu książki jest podręcznik od WSiP do języka polskiego „Oblicza epok”. Jego twórcy wprowadzili „miniprzewodniki”, które zbierają kluczową wiedzę i podają ją w skrótowy sposób – idealny w ramach powtórki przed ważnym egzaminem.

Ponad słowami. Język polski. Podręcznik. Klasa 4.

Oprócz tego dobry podręcznik do szkoły średniej powinien być napisany maksymalnie zrozumiałym językiem – dotyczy to zwłaszcza przedmiotów ścisłych. Fizyka, chemia czy biologia, szczególnie w wariancie rozszerzonym, potrafią być w ostatnich klasach naprawdę wymagające, nawet dla osób, które są zainteresowane tematem i nie miały z nim wcześniej kłopotów. Podręcznik powinien być tak skonstruowany, by jak najbardziej ułatwiać uczniowi przyswojenie materiału.

Biologia na czasie. Podręcznik. Zakres rozszerzony

Przykładem książki, która robi to dobrze jest „Biologia na czasie”. Znajdziemy w nim wszystkie ważne informacje dotyczące zarówno genetyki,  jak i biotechnologii  czy ochrony różnorodności biologicznej. Wiedza podana jest w małych, łatwych do zapamiętania porcjach, okraszona samouczkami oraz klarownymi posobami na powtórzenia i przygotowania do matury pod hasłem „Wiesz, umiesz, zdasz”.

Odkryć fizykę 1. Podręcznik. Zakres podstawowy. Reforma 2019

Powrót do szkoły zazwyczaj wiąże się dla ucznia ze lekkimi nerwami i wątpliwościami, czy poradzi sobie w nadchodzącym roku szkolnym. Dobry zestaw podręczników, zeszytów ćwiczeń i repetytoriów nie tylko pomoże w pierwszych tygodniach po powrocie z wakacji, ale też ułatwi naukę dłuższą metę i zdobywanie dobrych ocen nawet podczas najtrudniejszych egzaminów.

 

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje. Wszystkie niezbędne podręczniki, lektury i akcesoria szkolne znajdziesz na naszej stronie Back to school.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com