Zdarzyło ci się kiedyś przypalić kotlety lub makaron? Lubisz risotto, ale nie uśmiecha ci się przez kilkadziesiąt minut stać przy kuchence, nieustannie mieszając? To tylko kilka sytuacji, w których rozwiązaniem problemu może być właśnie multicooker. Urządzenie pełni wiele funkcji jednocześnie i pozwala Ci przyrządzić pełen posiłek w bardzo krótkim czasie.

 

 

 

Multicooker – jak to działa?

Multicookery, choć są zaliczane czasami do grona robotów kuchennych, znacznie różnią się od typowych kuchennych urządzeń wielofunkcyjnych. Choć wiele z nich ma np. wbudowany mikser – głównym zadaniem, które przed nimi stoi, nie jest przygotowanie potraw do gotowania, ale ich ugotowanie, usmażenie, upieczenie, uduszenie – w zależności od wybranej funkcji.

Jak to działa? Typowy multicooker jest urządzeniem o kształcie prostopadłościanu z dużą komorą wewnętrzną. To do niej trafiają składniki na przyszłe ciasto, kotlety czy warzywa gotowane na parze. W niektórych przypadkach (jak np. wówczas, gdy przyrządzasz wypieki) – po prostu wrzucasz składniki do środka. W innych musisz je wcześniej pokroić czy zetrzeć. Niemniej jednak, już po przygotowaniu składników, tylko wrzucasz je do wewnątrz i ustawiasz odpowiedni program pracy urządzenia.

W zależności od tego, jak zaawansowany multicooker wybierzesz, twoje urządzenie albo zmieni tryb pracy samodzielnie, albo też będzie wyglądało doglądania co kilkanaście – kilkadziesiąt minut i dokonania ręcznej modyfikacji. W każdym przypadku możesz spodziewać się tego, że na przyrządzenie dań zużyjesz znacznie mniej czasu i własnej energii – zwłaszcza, gdy już oswoisz się z nową metodą gotowania.

Kup teraz

Jak wybrać multicooker?

Oferta multicookerów na rynku jest coraz szersza. Dobra wiadomość jest taka, że na zakup urządzenia tego typu nie musisz już koniecznie wydawać kilku tysięcy złotych. Cena sprzętu rozpoczyna się już od kilkuset złotych. Co oczywiste jednak, im wyższa półka, tym większe możliwości multicookera.

Potrzebujesz podstawowego sprzętu, z którego będziesz korzystać od czasu do czasu? W tej roli dobrze spisze się np. model SATURN ST-MC9204 – z 42 programami przygotowywania potraw, który pozwala przygotować m.in. typowe dania jednogarnkowe (np. pilaw), a także zupy i wypieki.

Szersze pole do popisu daje ci np. multicooker CONCEPT CK-9090 9+1 – możesz w nim m.in. gotować (w tym na parze), smażyć, piec, dusić, jak również grillować, opiekać, a także frytować czy też przygotować fondue. Sprawdzi się także do pieczenia babki.

Jeżeli szukasz bardziej zaawansowanego multicookera, spodobać może ci się np. Redmond Gold RMC0151E z sensorycznym panelem sterowania, funkcją Masterchief, pomocnikiem głosowym i możliwością tworzenia własnych programów pracy.

 

Kup teraz

Wybierając urządzenie, zwróć uwagę na:

  • funkcję opóźnionego startu – pozwoli ci np. ustawić pracę urządzenia tak, aby włączało się kilkadziesiąt minut przed twoim powrotem z pracy – wówczas ciepły obiad będzie niemal na stole w momencie, gdy otworzysz drzwi do domu,
  • funkcję podtrzymywania temperatury potrawy – przyda się wówczas, gdy członkowie rodziny o różnych porach zasiadają do posiłku,
  • pojemność urządzenia – im większa, tym na więcej osób przygotujesz posiłki,
  • wybór programów podstawowych – im większy, tym bardziej intuicyjna będzie obsługa sprzętu,
  • tryb podgrzewania – najlepiej sprawdzi się to wielostronne, które zapewni równomierne rozprowadzanie się temperatury pod pokrywą.

Kup teraz

Multicooker jest dla ciebie, jeśli chcesz sobie ułatwić przyrządzanie posiłków i lubisz nowoczesny sprzęt kuchenny. Przyjrzyj się dostępnym modelom i znajdź ten, który najlepiej wpisuje się w twoje potrzeby.