Jak działa mały wiatrak bądź wentylator?

Praca tego urządzenia opiera się na wprawianiu w ruch powietrza, wykorzystując różnicę ciśnień wynikających z pracy śmigieł napędzanych elektrycznie. Nie dochodzi tutaj do faktycznego obniżenia temperatury, jaka panuje w pomieszczeniu, jednak tworzony sztucznie wiatr daje wrażenie chłodu. Dodatkowo pomaga on odparowywać pot z powierzchni skóry, dzięki czemu pomaga w wymianie cieplnej człowieka.

Sprzęty te są niedrogą i nieinwazyjną alternatywą dla klimatyzatorów, których montaż może nie być nawet możliwy w niektórych blokach mieszkalnych. Ranking klimatyzatorów przenośnych wyróżnia wprawdzie urządzenia wygodne i mobilne, jednak nadal wiele przestrzeni mieszkalnych jest zbyt małych. Wiatraki mają wówczas kilka niekwestionowanych zalet.

Do ich prawidłowej pracy wystarczy nieco przestrzeni i dostęp do gniazdka. Nie wymagają podłączenia do zewnętrznych systemów odprowadzania ciepła, obecności wkładów chłodzących czy stale otwartego okna. Takie przeszkody może tymczasem nieść korzystanie z klimatyzerów czy klimatyzatorów, zarówno stałych, jak i mobilnych.

 

Wentylator Otto

 

Mały wentylator stojący – doskonałe źródło ochłodzenia

Taka opcja to klasyczny, najpopularniejszy wybór wśród urządzeń tego typu. Konstrukcja jest dosyć prosta, opiera się na zabezpieczonym kratką wiatraku, umieszczonym na statywie. Nie potrzebuje miejsca na wkłady chłodzące czy butlę z wodą – do prawidłowego działania wystarczy dostęp do źródła zasilania.

Wiatrak składa się zwykle z 3-5 łopatek, których ruch wywołuje wiatr, niosący ukojenie w upalne dni. Od średnicy „talerza” zależne jest pole, jakie obejmuje działanie wentylatora – im jest on większy, tym więcej powierzchni pokoju będzie ochładzane.

Nowoczesne sprzęty są często zaopatrzone w system regulacji mocy nawiewu, możliwość ustawiania wiatraka pod odpowiednim kątem, podwyższania lub zmniejszania stelażu czy przełączanie na tryb nocny, który automatycznie wyłączy sprzęt po upływie wyznaczonego czasu. Udogodnień jest naprawdę wiele. Dla przykładu wentylator stojący Misty TR 10N zaopatrzony jest w pilot, którym możesz sterować niemalże całą pracę urządzenia, nie wstając z kanapy.

 

Misty

 

Wentylator kolumnowy – design i praktyczność w jednym

Wentylator kolumnowy nie różni się praktycznie wcale sposobem działania od zwykłego modelu na nóżce, jednak jego wygląd zmienia całkiem sporo! Ten smukły sprzęt zajmuje mało miejsca, idealnie sprawdzi się więc w ciasnych pomieszczeniach, gdzie każdy wolny centymetr powierzchni ma znaczenie. Poza tym prezentuje się on estetycznie, czasem nawet designersko – postawienie go w salonie czy sypialni z pewnością nie zepsuje aranżacji pokoju.

Niektóre modele mają jeszcze dodatkowe, interesujące funkcje, których zazwyczaj nie posiadają wentylatory klasyczne. Na przykład wentylator kolumnowy CAMRY CR 7320 daje użytkownikowi możliwość nasączenia gąbeczki umieszczonej w specjalnej kasetce ulubionych zapachem/olejkiem eterycznym, dzięki czemu aromat uniesie się w całym chłodzonym pomieszczeniu.

Wentylator tego typu raczej nie nadaje się do postawienia na biurko ze względu na swoją wielkość, jednak umieszczenie go w niedalekim sąsiedztwie od miejsca pracy znacznie poprawi twój komfort.

 

Wentylator camry

 

Mały wiatrak na biurko – rozwiązanie idealne do pracy czy nauki

Mały, łatwy w przenoszeniu i niezajmujący zbyt dużo miejsca – taki właśnie jest mniejszy kuzyn wentylatora stojącego. Wentylator biurkowy również nie wyróżnia się niczym szczególnym, jeśli chodzi o działanie – łopatki napędzane zasilaniem wprowadzają w ruch powietrze, dając wrażenie obniżenia temperatury. Jedyną różnicą jest wielkość tego urządzenia, wynikająca z jego przeznaczenia. Statyw jest naprawdę krótki, tak, by ustawiony na blacie wiatrak dmuchał na wysokości pracujących osób.

Zwykle wiatraki podłączane są do gniazdka zasilającego, czasem jednak możesz natrafić na produkt z możliwością podpięcia pod USB. To świetna opcja dla osób lubiących pracować w niestandardowych miejscach, w których dostęp do źródła prądu może być nieco skomplikowany. Wówczas energia generowana przez laptopa powinna dać radę!

 

Wentylator retro

 

Inne gadżety chłodzące w niestandardowej formie

  • Mały wiatraczek na baterie

Mały wiatraczek na baterie działa bez konieczności podłączania go do źródła zasilania. Jest niezwykle pomocny wtedy, gdy przemieszczamy się gdzieś bądź podróżujemy komunikacją. Chodzenie czy jazda w taki upał może być niekomfortowa, a nawet niebezpieczna ze względu na ryzyko przegrzania. Wówczas możliwość ochłodzenia się, choćby najmniejszego, jest na wagę złota!

Urządzenie to ładuje się około 2-3 h i działa przez 3-12 h, w zależności od trybu pracy. Istnieje możliwość podłączenia go poprzez kabel ładujący do telefonu, wpiąć do portu USB w laptopie lub podładować przez powerbank.

Wiatraczek firefly

 

  • Podręczny miniwiatraczek

Według badań statystyczny młody człowiek spędza przed smartfonem blisko 3h dziennie. Oczywiście niektórzy będą korzystali z dobrodziejstw technologii nieco dłużej, inni prawie w ogóle nie zaglądają do telefonu przez cały dzień. Jeżeli jednak należysz do tej pierwszej grupy osób lubiących surfowanie po sieci czy przeglądanie social mediów, zainteresować może cię podręczny miniwiatraczek, podłączany i zasilany mocą twojego smartfonu. Efekty ochłodzenia nie będą fenomenalne, ale nawet tak delikatny podmuch wiatru zrobi różnicę podczas upalnej pogody.

 

https://www.empik.com/wiatrak-biurkowy-baseus-pudding-shaped-fan,p1231426542,agd-p

 

Jaki model wentylatora wybrać na biurko?

Oczywiście najlepiej sprawdzą się tu wentylatory małych rozmiarów, o niewysokim stelażu, które generują niezbyt dużą ilość hałasu. Większość z nich musi mieć dostęp do gniazdka, dlatego jeżeli lubisz się przemieszczać, a twoje biuro znajduje się wszędzie tam, gdzie laptop, postaw na wiatraki z zasilaniem przez port USB.

Duże wentylatory są wydajniejsze – obejmują swoim działaniem znacznie większą powierzchnię pomieszczenia. Postawienie takiego wiatraka, w wersji klasycznej lub kolumnowej, w niedalekiej odległości od docelowego miejsca pracy, zapewni ci odpowiednie warunki. 

Jeżeli zależy ci na ciekawym wyglądzie wentylatora, który przypominałby raczej element wystroju wnętrza niż faktyczny sprzęt AGD, twoją uwagę powinien przykuć elegancki wentylator na drewnianym trójnogu marki Activejet, model Selected WTS-135C. Ten niezwykły kształt i rodzaj użytych materiałów (czarny metal i jasne kauczukowe drewno) idealnie wpasowują się w klimat industrialny, loftowy czy minimalistyczny.

 

Wentylator na trójnogu

 

Wiesz teraz, jaki mały wiatrak do pokoju sprawdza się najlepiej, jeżeli chodzi o miejsce pracy, w którym nie masz dostępu do klimatyzacji. Sprawdź inne porady z kategorii AGD.

Okładka: shutterstock.com.