Przez wiele lat robienie latawca z mamą było dla mnie zapowiedzią początku lata. Co roku starałyśmy się udoskonalać konstrukcję i znajdować nowe miejsca, po których najbardziej hulał wiatr. Dziś mamy taki wybór latających zabawek, że możemy ich używać w prawie każdej przestrzeni (łącznie z pokojem) i bez uzależnienia od wiatru. Jedno się nie zmieniło: możliwość latania, choćby zabawką, nadal elektryzuje dzieci i towarzyszących im dorosłych.

Latawce, czyli bestsellery dzieciństwa

Niezależnie od wieku, płci, zainteresowań, temperamentu KAŻDE dziecko powinno choć raz spróbować zabawy z latawcem. To wspaniałe doświadczenie przynoszące korzyści fizyczne, psychiczne i rozwojowe. Już sam wybór tej klasycznej, latającej zabawki jest niezwykle ekscytujący.

Na co się zdecydować? Jaką konstrukcję, materiał, wzór wybrać? Jeśli chodzi o pierwsze kroki z dzieckiem, polecam latawce płaskie, które można bez problemu składać, rozkładać i transportować.

 

Dante, latawiec Żaba

 

Im mniej skomplikowany system puszczania latawca, tym lepiej. Jeśli wciągniemy się w tę zabawę, to możemy sięgać po modele przestrzenne, a nawet akrobatyczne. Na start nie inwestujmy w zabawkę więcej niż kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Pamiętajmy, że pierwsze loty będą generować wiele upadków lub zderzeń. Zamiast latawca możecie też wypróbować rękaw powietrzny, który jest łatwiejszy w obsłudze, a wygląda równie efektownie. 

Drony – wyższy poziom lotu

Drony dla dzieci to zaawansowane zabawki latające, kształtujące umiejętności operatorskie, techniczne oraz poprawiające koordynację ręka-oko i wyobraźnię przestrzenną. Przy czym w ofercie typowo dziecięcej znajdziemy również tak zwane minidrony – tańsze i odpowiednie dla młodszych użytkowników.

Plusem tych prostych latających zabawek dla dzieci jest możliwość zabawy w pomieszczeniu zamkniętym. Jeśli nasz młody operator ma bawić się na zewnątrz, wybieramy urządzenie z dronów dla dorosłych, oczywiście sięgając na półkę dla amatorów (niższa cena).

Porównując modele, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to by urządzenie było w miarę niewielkie, miało jak najdłużej działające baterie po naładowaniu i proste sterowanie. Im młodsze dziecko, tym system do zdalnego sterowania powinien być skromniejszy pod względem funkcji.

 

XciteRC, dron 55XXS 3D 4-kanałowa RC Quadcopter RTF

 

Pamiętajmy, że zabawa dronem to jednak latanie urządzeniem na sporej przestrzeni, co może powodować wypadki. Dlatego im prostszy „pilot”, tym bezpieczniejsze będą pierwsze próby pilotowania. Podpowiem, że warto zainwestować w dodatkową funkcję robienia zdjęć i kręcenia filmów. To znacznie uatrakcyjni zabawę dronem, ale też pozwoli dziecku zdobywać kolejną kompetencję.

Helikoptery nie tylko do ogródka

Latające helikoptery należą do zabawek zdalnie sterowanych, ale są mniejsze i tańsze. Są też bardziej inspirujące dla młodszych dzieci, dla których funkcjonalność czy wysokość lotu nie liczy się tak, jak możliwość zabawy narracyjnej, w której helikopter gra główną rolę.

Zabawki te są tańsze od dronów, mniej skomplikowane, ale mają proporcjonalnie krótszy czas lotu i zasięg sterowania. Na przykład helikopter kultowej firmy Hot Wheels po półgodzinnym ładowaniu może latać 5 minut a oddalać się nie bardziej niż na 8 metrów. Sprawdzi się w przypadku kilkulatków, którzy mogą się nim bawić nawet w niewielkiej przestrzeni pokoju, ogródka, parku czy tarasu.

 

Hot Wheels, dron wyścigowy

 

Samoloty – podróż za kilka złotych

Musicie zobaczyć tę ciekawostkę wśród zabawek latających – samoloty kosztujące dosłownie kilka złotych.

To duże konstrukcje, z bardzo lekkiego, utwardzonego styropianu, które możemy kupić w różnych kolorach. Zetknęłam się z nimi w ubiegłym roku. Na naszym letnim wyjeździe obserwowałam chłopców, którzy praktycznie codziennie trenowali puszczanie tych samolotów. Rzucali je do siebie, wypróbowując coraz nowsze metody, zrzucali z najwyższych urządzeń na placu zabaw, z drzew, wysokiego mola czy pobliskiej górki. Każdego dnia doskonalili technikę, mieli dużo ruchu na świeżym powietrzu, stworzyli zgraną grupę mocno zróżnicowaną wiekiem, ale mającą te same zainteresowania i jeszcze poznawali w praktyce prawa fizyki! Czy może być więcej korzyści z zainwestowania kilku złotych? 

 

Iso Trade, samolot

 

Więcej porad dotyczących zabawek oraz mądrego wspierania rozwoju dziecka, znajdziecie na stronie Magazynu Empik Pasje w dziale „Pasje Dziecka”.