Jak wybrać basen do ogrodu? Czym różnią się od siebie baseny stelażowe i rozporowe? Jaki rozmiar basenu będzie odpowiedni dla Twojej rodziny? Oto kilka porad, które ułatwią podjęcie decyzji odnośnie sprzętu, który przyda się na lato w ogrodzie.

 

Baseny ogrodowe: stelażowe vs rozporowe

Myśląc o basenach ogrodowych, wyobrażasz sobie niewielkie zabawki dmuchane dla dzieci? Rzeczywiście, do tej kategorii produktów możemy zaliczyć baseny dziecięce. Niemniej jednak, w ostatnich latach na rynku pojawiły się bardziej solidne rozwiązania – odpowiednie również dla dorosłych i zapewniające znacznie większy komfort ogrodowej kąpieli. Ich długość (w przypadku basenów o kształcie prostokątnym) sięga nawet 4 metrów, a głębokość pozwala na przyjemne zanurzenie i zapewnia prawdziwe orzeźwienie.

 

Intex, brodzik dla malucha Dinozaur

Intex, brodzik dla malucha Dinozaur

Dwoma głównymi typami basenów ogrodowych są baseny stelażowe oraz rozporowe.

  • Baseny stelażowe są najtrwalszymi i najbardziej wytrzymałymi konstrukcjami spośród wszystkich dostępnych na rynku, ale są przy tym najdroższe. Niemniej jednak, zakup jednego z nich to zazwyczaj inwestycja na kilkanaście lat, a większe modele pozwalają nawet na samodzielne pływanie czy nurkowanie. Dostępne są zarówno modele o okrągłym, jak i prostokątnym kształcie.
     
  • Baseny rozporowe to średnia półka cenowa konstrukcji ogrodowych. Są nieco mniej wytrzymałe na uszkodzenia i eksploatację niż baseny stelażowe, ale nadal zapewniają fantastyczne wrażenia podczas letnich kąpieli. Ich dużą zaletą jest łatwość rozłożenia konstrukcji – dmuchany jest tylko kołnierz, a woda wypełniająca ścianki stopniowo nadaje basenowi odpowiednią sztywność oraz kształt. Na rynku znajdziemy zarówno niewielkie baseny rozporowe, jak i te naprawdę pojemne i głębokie, jak np. ten basen rozporowy INTEX 15 w 1.

Basen rozporowy 244x66 cm BESTWAY 57268 z pompą i akcesoriami

 

Jak dobrać rozmiar basenu ogrodowego?

Wiesz już, jaki typ basenu ogrodowego najlepiej sprawdzi się u Ciebie na posesji? Czas zastanowić się nad rozmiarem. Wbrew pozorom, zasada: „im większy, tym lepszy” nie sprawdzi się w każdym przypadku – zwłaszcza że większe baseny potrafią zająć naprawdę sporo miejsca. Zanim zatem wybierzesz:

  • zastanów się, gdzie dokładnie stanie Twój basen ogrodowy,
  • wymierz dokładnie przestrzeń, którą przeznaczysz na ustawienie konstrukcji – duże baseny pozostaną w ogrodzie nawet przez kilka tygodni czy miesięcy, nie mogą więc być przeszkodą,
  • rozważ, ile osób będzie korzystać z basenu – czy będzie to tylko dwójka – trójka dzieci, czy może planujesz urządzenie garden party na kilkanaście osób, którego główną atrakcją będzie basen?

Na mniejsze potrzeby wystarczy taki, którego średnica jest mniejsza niż 2 metry, na naprawdę duże – te o średnicy powyżej 4 metrów.

Little Tikes, dmuchany wodny plac zabaw 

 

Wybierając model dla siebie, zwróć również uwagę na:

  • dodatkowe akcesoria w zestawie – istotne zwłaszcza przy dużych basenach, które będą przechowywać wiele tysięcy litrów wody; do nich niezbędna będzie np. pompa filtrująca, a także pływak, który będzie dozował chemię basenową uzdatniającą wodę,
  • markę kupowanego sprzętu – w przypadku basenów rozporowych i stelażowych najlepszym wyborem będą modele Bestway lub INTEX.

 

Nowoczesny basen ogrodowy zamieni Twoją działkę lub przydomowe podwórko w letnie SPA. Znajdź więc idealny model dla siebie i ciesz się aktywnym odpoczynkiem.