Różnorodne propozycje producentów klawiatur dla graczy zadowolą zarówno wielbicieli bajerów w postaci dodatkowych paneli LCD lub skomplikowanego podświetlenia, jak i osoby poszukujące prostszych rozwiązań, które sprawdzą się w każdej grze.

 

strefa gracza w Empiku

 

Jaki mechanizm powinna mieć klawiatura gamingowa?

Na rynku dostępnych jest kilka typów klawiatur, różniących się pod względem budowy. Są one następujące:

  • Mechaniczna — najstarsza i wciąż popularna na rynku. Jej działanie polega na wzajemnym oddziaływaniu konstrukcji mechanicznych. Pod każdym klawiszem umieszczony jest przycisk, którego zadaniem jest rejestracja uderzenia i przekazanie odpowiednich informacji do komputera.

  • Stykowa, dzieląca się na trzy subkategorie. Jak podpowiada nazwa, transfer informacji do komputera następuje w wyniku zetknięcia dwóch elementów konstrukcyjnych klawiatury. Wspomniane subkategorie to: membranowa (ze specjalną membraną oddzielającą układy elektryczne do momentu, w którym klawisz jest naciskany), kopułkowa (w tym przypadku przy naciśnięcie następuje wygięcie kopułki zawierającej tzw. styk węglowy) oraz posiadająca gumę przewodzącą, która dociskana jest przez klawisze do płytki z połączeniami elektrycznymi.

  • Bezstykowa — zgodnie z nazewnictwem, jej działanie nie polega na fizycznym kontakcie elementów konstrukcyjnych, lecz na bezkontaktowym działaniu kondensatorów lub transoptorów.

Klawiatura dla gracza najczęściej wykonywana jest w oparciu o technologię stykową: przede wszystkim kopułkową oraz nożycową, która jest zaawansowaną odmianą subkategorii membranowej. Są to rozwiązania popularne, ekonomiczne w produkcji i jednocześnie zapewniające satysfakcjonującą żywotność. Dobrą alternatywą dla tych opcji jest mechaniczna klawiatura do gier, ciesząca się w profesjonalnych kręgach statusem właściwie kultowym. Warto przed zakupem przyjrzeć się szczegółowo tym odmianom w kontekście ich funkcjonalności podczas gamingu.

 

Klawiatura dla graczy ROCCAT Vulcan  120 Aimo  ROC-12-441-BN

 

Odmiana nożycowa i kopułkowa. Budżetowa mobilność

Membrana klawiatury nożycowej dociskana jest do punktu styku przy pomocy wytworzonej z tworzywa sztucznego dźwigni w kształcie nożyc. Zapewnia to przede wszystkim niski profil klawiszy oraz krótki tzw. key travel, czyli odległość, którą musi pokonać klawisz od momentu jego naciśnięcia do osiągnięcia punktu styku. Z tego powodu membrana ta często jest stosowana w urządzeniach przenośnych oraz klawiaturach o niewielkich rozmiarach. Charakteryzuje się także wysoką żywotnością (nawet do 20 milionów wciśnięć).

Kopułkowy rodzaj przełączników charakteryzuje się większą responsywnością (pewnością momentu oraz skuteczności wciśnięcia klawisza) i podobną żywotnością (zwykle od 10 do 20 milionów naciśnięć), co docenią miłośnicy dynamicznych i wymagających sprzętowo rozgrywek.

Klawiatura mechaniczna. Wyższa cena, a wraz z nią lepsza jakość

Ten typ budowy zdecydowanie nie należy do najtańszych, ale mimo to często uznawany jest za najbardziej odpowiadający wymaganiom gamingowym. Najwcześniejsze przykłady takich konstrukcji (budowane na początku lat 70.) charakteryzowały się żywotnością na poziomie nawet kilkudziesięciu milionów wciśnięć.

Podstawową różnicą pomiędzy omawianym rozwiązaniem a powyższymi jest istota mechanizmu, który w tym przypadku opiera się na prostych, tradycyjnych sprężynach. W przełącznikach mechanicznych występują co prawda kopułki, lecz ich rola polega wyłącznie na aktywacji wysyłania sygnału do komputera. Za „odczuwanie” klawisza odpowiada sprężyna, zapewniająca spory key travel, satysfakcjonujący odgłos klikania oraz wysoki współczynnik żywotności.

Firma odpowiedzialna za opatentowanie klawiatury mechanicznej do dziś aktywnie działa na rynku. Cherry, bo o niej mowa, wyprodukowała kilka jej rodzajów. Wśród graczy najpopularniejszy jest Cherry MX występujący w czterech odmianach (Black, Brown, Red oraz Blue), które różnią się m.in. skokiem, feedbackiem oraz siłą nacisku, który należy przyłożyć w celu aktywacji.

Cherry MX są w stanie wytrzymać z reguły kilkadziesiąt milionów wciśnięć, co czyni z nich urządzenia o bardzo długim czasie bezproblemowego użytkowania. Zostało to potwierdzone niezliczonymi recenzjami oraz testami. Wyróżnia ją niewielka siła wymagana do naciśnięcia klawisza, niezbyt wysoka głośność podczas użytkowania, a także satysfakcjonujący feedback wraz z ogromną żywotnością osiemdziesięciu milionów wciśnięć dla każdego klawisza.

 

Klawiatura gamingowa  summoner blue  cherry-MX

 

Mechanika to nie wszystko. Inne cechy klawiatur do gier

Dość już o szczegółach konstrukcyjnych. Choć mechanizmy są istotą działania klawiatur, nie można nie zwrócić uwagi na inne ich cechy, które zauważalnie wpływają na codzienne użytkowanie. Należą do nich m.in.:

  • Organizacja klawiszy — ich ułożenie, rozmiary oraz skalowanie. Poszczególne modele klawiatur różnią się od siebie rozmiarami przycisków funkcyjnych, a także kształtem części innych przycisków (przede wszystkim Enter lub Shift). Warto wybrać sprzęt gamingowy o takim układzie, który najbardziej odpowiada najczęściej wykorzystywanym w grach klawiszom — przykładowo, przesadnie wąski lewy shift nie ułatwi sprintowania w FPS-ach.

  • Wyprofilowanie, ukształtowanie, wysokość klawiszy oraz nadruk — wpływ na te parametry częściowo ma konstrukcja przełączników (np. klawiatury nożycowe zawsze będą miały większy key travel niż mechaniczne). Część producentów posiada w swojej ofercie przyciski zarówno nieco wklęsłe, jak i o idealnie płaskiej powierzchni. Istotny jest także sposób wykonania nadruku (istnieje na to kilka metod: od najtańszej, czyli tampodruku do najbardziej wydajnej i droższej, takiej jak tzw. termosublimacji).

  • Funkcje dodatkowe w postaci doczepianych podstawek na nadgarstki, możliwości regulacji wysokości albo podświetlenia. Cechy te nie są istotą funkcjonalności, ale niewątpliwie zwiększają wygodę użytkowania oraz poprawiają walory estetyczne.

 

Klawiatura gamingowa  A4-TECH Bloody B314

 

Wybierając klawiaturę do gier, trzeba zatem zwrócić uwagę na trzy podstawowe rzeczy: rodzaj mechanizmu, wykonanie oraz dodatkową funkcjonalność. Punktem wyjścia, jak przy wyborze każdego innego sprzętu, powinny być indywidualne potrzeby, które z łatwością można spełnić, korzystając z naszej oferty. Do retro-gamingu nie przyda się przecież dodatkowy wyświetlacz LCD z boku klawiatury, który może z kolei być bardzo istotną pomocą przy pochłanianiu najnowszych tytułów AAA.

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock