Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana”, Wojciech Orliński

Dla większości z nas wiedza o historii internetu kończy się na stwierdzeniu faktu, iż pierwotnie była to technologia wojskowa, którą po czasie zaadaptowano na rzecz użytku cywilnego. Jak można się jednak domyślić, za stanowiącym dzisiaj podstawę naszej codzienności rozwiązaniem stać musiała tytaniczna praca wielu ludzi - a wśród nich ten, który do stworzenia „globalnej sieci” przyczynił się najbardziej: Paul Baran. Urodzony w Grodnie, wówczas na terenie II RP, w rodzinie żydowskiej, która w 1928 roku wyemigrowała do Stanów. Inżynier lotnictwa, który w 1962 roku, na zlecenie Amerykańskich Sił Zbrojnych, opracował 12-tomowy projekt rozproszonych sieci transmisji danych. Koncepcja ta stała się podstawą dla stworzenia sieci wojskowej ARPANET, z której następnie wyewoluował tak bliski i drogi nam Internet. Z książki Wojciecha Orlińskiego dowiadujemy się, jak Baranowi udało się do swojego pomysłu przekonać amerykańskich generałów, a także o innych jego (równie futurystycznych i rewolucyjnych) wynalazkach.

Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana - Orliński Wojciech

 

Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”, Mirosław Wlekły

Przejmująca historia człowieka, który przyczynił się do odkrycia prawdy o ukraińskim Wielkim Głodzie z lat 30. XX wieku. Gareth Jones, walijski dziennikarz, przez kilka tygodni podróżował po ZSRR, relacjonując przerażającą sytuację mieszkańców dzisiejszej Ukrainy, umierających z głodu i wynikających z jego następstw chorób. W ten sposób naraził się nie tylko władzom Związku Radzieckiego, ale i wielu kolegom po fachu. Zginął w tajemniczych okolicznościach w 1935 roku podczas wyprawy do Mandżukuo, gdzie pojechał, aby przyjrzeć się stosunkom japońsko-sowieckim na tym spornym wówczas terenie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż do jego śmierci przyczyniło się NKWD, mszcząc się za ujawnienie sytuacji na Ukrainie. W ubiegły weekend do polskich kin wszedł film „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland, z Jamesem Nortonem („Grandchester”, „McMafia”) w roli głównej.

 

„Leonardo DaVinci”, Walter Isaacson; „Stać się Leonardem. Słabości i geniusz Leonarda Da Vinci”, Mike Lankford

Leonarda Da Vinci teoretycznie nie trzeba nikomu przedstawiać: artysta dotknięty palcem przez boga, genialny wynalazca, myśliciel i tytan pracy, znacznie wyprzedzający swoją epokę. Wciąż jednak odkrywane są nowe fakty na jego temat, analizowane nieznane do tej pory materiały i wysnuwane ciekawe fakty. Da Vinci, który żył i tworzył w drugiej połowie XV i na początku XVI wieku, wciąż pozostaje niezwykle fascynującym obiektem rozważań, stąd aż dwie ciekawe pozycje, które pojawiły się na księgarskich półkach w ostatnim czasie. „Leonardo da Vinci” – książka w której Walter Isaacson, autor bestsellerów „Steve Jobs” oraz „Innowatorzy”, splata w całość wątki dotyczące twórczości geniusza renesansu i jego działalności naukowej oraz „Stać się Leonardem. Słabości i geniusz Leonarda Da Vinci” Mike’a Lankforda, portret zarówno samego Da Vinci, jak i fascynującej epoki - wojen, dworskich intryg i naukowych odkryć.

Stać się Leonardem. Słabości i geniusz Leonarda Da Vinci - Lankford Mike

 

„Boznańska. Non finito”, Agnieszka Kuźniak

Agnieszka Kuźniak, autorka biografii Zofii Stryjeńskiej, Marleny Dietrich czy Ewy Demarczyk, tym razem wzięła na warsztat jedną z najwybitniejszych polskich malarek epoki. Olga Boznańska, modernistyczna portrecistka, przez ponad 30 lat tworzyła w swojej paryskiej pracowni przy Boulevard Montparnasse, stając się ikoną tamtejszej bohemy, docenianą tak przez krytyków, jak i koronowane głowy i arystokrację. Wszystko to w niezwykle nowoczesnym jak na przełom XIX i XX wieku stylu: Boznańska nigdy nie wyszła za mąż, nosiła się ekscentrycznie i malowała osobliwie. Nie interesowała jej bowiem uroda modeli, ale ich uczucia, emocje czy charakter, co manifestowała w swoich dziełach. Biografia artystki jest więc nie tylko historią samej artystki, ale zmieniających się, momentami drastycznie, czasów.

Boznańska. Non finito - Kuźniak Angelika

 

„Żuławski. Szaman”, Aleksandra Szarłat

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych, osobliwych i docenianych zagranicą polskich reżyserów. Andrzej Żuławski, bohater książki dziennikarki Aleksandry Szarłat (publikowała m.in. w „Twoim Stylu”, „Filmie” i „Rzeczpospolitej”), wzbudzał ogromne emocje zarówno swoją twórczością, jak i swoim sposobem bycia i skandalami, w które uwikłany był w zasadzie przez całe swoje życie. Poznajemy więc skomplikowaną naturę artysty, którego charyzma i talent przejawiały się tak w bezlitosnej krytyce, jak i w czarujących komplementach. Dowiadujemy się też między innymi, dlaczego Żuławskiego niezbyt interesowała możliwość zrobienia kariery w Stanach, zamiast których wybierał przede wszystkim Francję; nie brak także odniesień do kontrowersji, romansów i plotek, których bohaterem stał się w ostatnich latach.

 

„Bauman”, Dariusz Rosiak

Postać doskonale znana każdemu absolwentowi kierunków humanistycznych, ojciec postmodernistycznych koncepcji ponowoczesności, płynnej nowoczesności i późnej nowoczesności. Życiorys Zygmunta Baumana pełen jest kontrowersji - był żołnierzem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jednostki Ludowego Wojska Polskiego brutalnie zwalczającej niepodległościowe podziemie; wygnany z Polski w 1968 roku w wyniku nagonki antysemickiej, trzy lata spędził w Izraelu, aby następnie wraz z rodziną osiąść w Wielkiej Brytanii. Dariusz Rosiak przeprowadził rozmowy z córkami Baumana, jego przyjaciółmi oraz krytykami, analizując jego liczne dzieła oraz korespondencję (również do tej pory niepublikowaną). Maluje fascynujący, eklektyczny obraz najsłynniejszego polskiego socjologa ubiegłego wieku.

Bauman - Rosiak Dariusz

 

„Ted Bundy. Rozmowy z mordercą”, Stephen G. Michaud, Hugh Aynesworth

Książka, która stała się inspiracją dla jednego z najgłośniejszych seriali dokumentalnych w tym roku, wyprodukowanych przez Netfliksa „Taśm Teda Bundy’ego”. Produkcja towarzyszyła kinowemu filmowi „Podły, okrutny, zły”, gdzie w postać słynnego seryjnego mordercy wcielił się znany przede wszystkim z komedii i produkcji dla młodzieży Zac Efron. Rozmowy, których zapis otrzymujemy, odbyły się w celi śmierci, przed egzekucją Bundy’ego na krześle elektrycznym w więzieniu stanowym Florydy. Dziennikarze Stephen G. Michaud i Hugh Aynesworth przeprowadzili ponad 150 godzin wywiadu, w którym morderca przedstawia swój przebieg wydarzeń, na które złożyło się okrutne pozbawienie życia co najmniej trzydziestu kobiet. Wyłania się z nich przerażająco wyrachowany, logiczny w swoim szaleństwie obraz człowieka, którego wizerunek stał się synonimem określenia „seryjny morderca”.

 

„Szczerze”, Donald Tusk

Premiera książki byłego polskiego premiera i Przewodniczącego Rady Europejskiej zaplanowana jest dopiero na połowę grudnia, jednak już wzbudza duże zainteresowanie. Donald Tusk relacjonuje w niej, jak wdrażał się w nowe, odpowiedzialne obowiązki, a także zdradza kulisy europejskiej polityki - takie jak niekończące się negocjacje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej czy kryzys uchodźczy. W „Szczerze” przeczytamy również o zamachach terrorystycznych w Brukseli i Paryżu, które wstrząsnęły całym kontynentem, a także o śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, z którym Tusk nie tylko działał politycznie, ale i był blisko prywatnie. Jak dowiadujemy się z opisu wydawcy, w książce znajdą się także „wielowymiarowe portrety” znanych światowych przywódców, z Angelą Merkel, Barackiem Obamą i Donaldem Trumpem na czele.

Szczerze - Tusk Donald