Spis treści:

  1. Słuchawki bezprzewodowe do TV – nauszne czy douszne?
  2. Słuchawki bezprzewodowe nauszne do telewizora
  3. Słuchawki bezprzewodowe douszne do telewizora
  4. Jakie słuchawki bezprzewodowe do telewizora wybrać? Na co zwracać uwagę?
  5. Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telewizora?

 

Słuchawki bezprzewodowe do TV – nauszne czy douszne?

Podstawowym kryterium wyboru słuchawek jest ich rodzaj. Sprzęt ten dzieli się przede wszystkim ze względu na budowę, a tym samym sposób noszenia: wyróżniane są słuchawki nauszne, douszne oraz dokanałowe. Czym się różnią i które lepiej odpowiedzą na twoje potrzeby?

Słuchawki bezprzewodowe nauszne do telewizora 

Charakteryzują się dużymi membranami, otulającymi często całą małżowinę uszną oraz łączącym je pałąkiem, zakładanym przez głowę. Ich niewątpliwą zaletą jest stabilność (ryzyko, że spadną, jest bardzo niskie). Słuchawki nauszne dodatkowo bardzo dobrze wygłuszają otoczenie, szczególnie modele zamknięte, które stanowią podtyp nausznych (więcej na temat tych podrodzajów przeczytasz w naszym artykule „Jakie słuchawki nauszne wybrać?”).

Słuchawki bezprzewodowe douszne do telewizora 

Modele słuchawek dousznych, jak sugeruje sama nazwa, należy umieścić w małżowinie usznej. Oznacza to, że nie wkłada się ich bezpośrednio do kanału słuchowego, a ledwie do jego wejścia. Najbardziej znane modele są zakończone metalową gumką, w opływowym kształcie. Wśród najważniejszych korzyści należy wymienić kompaktowość modeli nausznych - bez kłopotu zmieścisz je bowiem w zaciśniętej pięści, a więc i kieszeni czy portfelu.

To bez wątpienia dobre rozwiązanie dla sportowców, ale także osób, które często przed telewizorem uprawiają jogę lub odbywają kolejny męczący trening z YouTube’owym trenerem. Nie trzeba się obawiać, że podczas wykonywania skłonu czy robieniu mostka słuchawki zsuną się z głowy.

Słuchawki bezprzewodowe dokanałowe do telewizora – równie kompaktowe co modele douszne, ale osadzone jeszcze stabilniej, bo wewnątrz kanału słuchowego. Silikonowe wykończenie gwarantuje dobre osadzenie słuchawki w uchu i idealne wypełnienie kanału dookoła, co sprawia, że modele dokanałowe bardzo dobrze wygłuszają otoczenie. Sprawdzą się zarówno do sprzątania, jak i dynamicznego tańca lub ćwiczeń z telewizorem.

Ciemnoczerwone słuchawki Fresh n Rebel Cult

Jakie słuchawki bezprzewodowe do telewizora wybrać? Na co zwracać uwagę? 

Słuchawki bezprzewodowe do TV powinny przede wszystkim odpowiadać twoim indywidualnym potrzebom, koniecznie zwróć więc uwagę na wszystkie parametry i dopasuj je do swoich oczekiwań. Na jakiej funkcji zależy ci najbardziej? Na dużej głośności? Doskonałym basie, bo słuchasz przede wszystkim muzyki elektronicznej? A może wielogodzinnej pracy na jednym ładowaniu, ponieważ niemal nie rozstajesz się ze słuchawkami? Swoje wymogi porównaj z poniższymi danymi technicznymi, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem:

  • Pasmo przenoszenia 

Im szerszy zakres częstotliwości przekazywanych przez słuchawki, tym większej rozpiętości osiąganych tonów możesz się spodziewać. Parametr ten wyrażany jest w hercach (Hz) i jego dolna granica wskazuje, jak niskie dźwięki przekażą słuchawki, a górna: jak wysokie. Standardowe pasmo przenoszenia wynosi 20-20000 Hz, przy najtańszych modelach zaczyna się jednak zwykle od 40 Hz. Z kolei zdecydowanie droższe i nastawione na głęboki mocny bas osiągają nawet zaledwie 4 Hz.

  • Pojemność baterii 

Wyrażona w mAh, czyli miliamperogodzinach. Im wyższa, tym dłuższej pracy słuchawek możesz się spodziewać. Producenci zdają sobie sprawę z tego, że określenie czasu pracy na podstawie mAh nie jest proste dla zwykłego użytkownika, dlatego zwykle dopisują także orientacyjny czas grania w godzinach. Jeśli najbardziej zależy ci właśnie na pojemności baterii to zwróć uwagę np. na Sony WH-CH710N działające nawet do 35 godzin.

 

Niebieskie nauszne słuchawki SONY WH-CH710N

 

  • Czas ładowania 

W tym przypadku im krótszy, tym lepiej. Wszystkie modele słuchawek wyposażone są w diodę informującą o poziomie uzupełnienia akumulatora energią. Dobry wynik osiągają JBL JR310BT, które w zaledwie 10 minut ładują się do etapu pozwalającego na słuchanie przez 2 godziny.

 

Czerwono niebieskie bezprzewodowe słuchawki JBL JR 310 BT

 

  • Redukcja szumów 

Bardzo przydatny parametr odpowiedzialny za maksymalne wyciszenie otoczenia. Zostały w niego wyposażone między innymi słuchawki Cowin E7S.

 

Bezprzewodowe czarne słuchawki nauszne Cowin E7S

 

  • Metoda łączności 

Słuchawki bezprzewodowe łączą się zwykle przy pomocy Bluetooth i to prawdopodobnie najczęściej wykorzystywana opcja. Wiele modeli oferuje jednak dodatkowo łączność NFC oraz opcjonalną możliwość podłączenia przewodu, jak np. Sony WhCh710n.

 

Bezprzewodowe białe słuchawki nauszne Sony WH CH 710N

 

  • Inteligentne technologie 

Najdroższe modele mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje smart, takie jak rozpoznawanie momentu założenia słuchawek na uszy. Urządzenie automatycznie pauzuje odtwarzaną ścieżkę dźwiękową, gdy zdejmujesz słuchawki oraz wznawia ją po ich założeniu. W taką opcję zostały wyposażone np. doskonałe Sony WH1000XM4B.CE7.

 

Bezprzewodowe czarne słuchawki nauszne Sony WH1000XM4B.CE7

 

Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telewizora?

Jeżeli nie miałeś wcześniej do czynienia z taką technologią, to pewnie zastanawiasz się, jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telewizora bez wykorzystania opcjonalnego podpięcia kabla. Na szczęście okazuje się, że nie jest to bardzo trudna i wymagająca czynność – przeciwnie, wystarczy dosłownie kilka kliknięć. Zacznij od upewnienia się, że twój telewizor został wyposażony w łączność Bluetooth. Jeżeli nie, wystarczy dokupienie urządzenia typu Chromecast, które zamieni go w Smart TV. Następnie odszukaj w menu urządzenia panel łączności i z listy wybierz Bluetooth – dokładna instrukcja uzależniona jest od konkretnej marki i modelu telewizora, każdy ma bowiem inny interfejs oraz nazewnictwo.

Wreszcie, uruchom słuchawki i ewentualnie (jeżeli dany model tego wymaga) naciśnij przycisk odpowiedzialny za ich przejście w tryb parowania. W telewizorze wybierz wyszukiwanie urządzeń z Bluetooth znajdującym się w pobliżu i poczekaj, aż na liście pojawią się twoje słuchawki. Wybierz je, po czym zaakceptuj wybór. Gotowe!

Zarówno wybór, jak i podłączenie słuchawek może więc zająć naprawdę chwilę – a wygoda ich użytkowania będzie ci towarzyszyła już zawsze.

Więcej porad znajdziesz w dziale Elektronika.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock