Dlaczego warto biegać zimą?

Bieganie to forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści. Regularny wysiłek obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie oraz na choroby układu krążenia. Dodatkowo ta forma aktywności dotlenia cały organizm i dodaje energii. Jest to więc dobra okazja na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Co więcej, jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na karnety na siłownię, wystarczy jedynie zaopatrzyć się w odpowiednią odzież oraz obuwie do biegania i jesteś gotowy, aby rozpocząć swoją przygodę z tym sportem!

Bieganie zimą jest możliwe, jednak warto się do niego właściwie przygotować. Jeśli chcesz uniknąć kontuzji czy przeziębień, postaw na odpowiednie buty do biegania zimą, które są przystosowane do panujących warunków. Dobrej jakości obuwie do joggingu sprawi, że będziesz mógł uprawiać ten sport, nawet gdy temperatura spadnie poniżej 0 stopni, a ścieżki pokryje śnieg.

Postaw na wodoodporny materiał i wysoką cholewkę

Zimowe buty do biegania powinny mieć odpowiednią strukturę i być wykonane z materiałów przystosowanych do mokrych oraz zimnych warunków. Dobrym przykładem jest wodoodporna membrana, dzięki której można biegać po śniegu bez obaw, że obuwie po chwili będzie przemoczone.

Decydując się na taki model, warto wybrać buty z membraną Gore Tex, która w pełni chroni stopy przed zimnem i wilgocią podczas aktywności fizycznej zimą. Dzięki temu unikniesz przeziębień. Dobrze, jeśli cholewka jest nieco wyższa, a but nie ma siateczki ułatwiającej wentylacji. Takie rozwiązanie jest praktyczniejsze latem.

Pomyśl o dodatkowej ochronie przed zimnem

Grubsza membrana to czasami za mało, gdy temperatury są naprawdę niskie. W takiej sytuacji warto pomyśleć o dodatkowej ochronie i odpowiednich wodoodpornych skarpetkach do biegania. Zapewniają one odpowiedni komfort cieplny, dzięki czemu jogging jest znacznie przyjemniejszy. Tego rodzaju skarpetki składają się najczęściej z trzech warstw. Wewnętrzna zapewnia izolację cieplną, środkowa jest wodoodporna, więc chroni przed przemoczeniem, natomiast zewnętrzna zapewnia odpowiednią wytrzymałość. Warto także zdecydować się na wariant za kostkę, który chroni przed przewianiem ścięgien Achillesa.

Postaw na odpowiednią podeszwę butów

Podeszwa w butach do biegania zimą powinna być odpowiednio wyprofilowana, grubsza oraz bardziej agresywna. Właściwy bieżnik zwiększa przyczepność, dzięki czemu unikniesz kontuzji czy upadków. Jeżeli jesteś zapalonym biegaczem i lubisz trenować w bardziej wymagających warunkach, to element niezbędny. Letnie buty do biegania często posiadają płaską podeszwę, więc jeśli posiadasz taki model, to koniecznie musisz zaopatrzyć się w drugą parę przeznaczoną do biegania w zimowych miesiącach.

Buty do biegania w ekstremalnych warunkach

Jeśli jesteś miłośnikiem biegania w górach, gdzie występuje duża ilość śniegu i lodu, to warto postawić na buty do biegania wysokiej jakości. Na rynku dostępne są specjalne modele przeznaczone do tego celu. Czym się wyróżniają? Przede wszystkim niezwykle grubą i profilowaną podeszwą, która zapewnia bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Takie buty posiadają dodatkowe wzmocnienie na kostce, dzięki czemu jest ona chroniona i ryzyko kontuzji jest zdecydowanie zmniejszone. Co więcej, górskie buty wykonane są z niezwykle grubego materiału, który zapewnia dodatkowy komfort cieplny. Warto wybrać modele z kolcami, które gwarantują lepszą stabilność i przyczepność.

Raczki biegowe – kiedy ten element jest niezbędny?

Jeśli biegasz regularnie, szczególnie po mocno zaśnieżonych terenach, to warto zaopatrzyć się w dodatkowy element, jakim są raczki biegowe. Umożliwiają one bieganie po trasach pokrytych lodem. W takich sytuacjach nawet zwykłe chodzenie stanowi problem, dlatego też ten element jest niezbędny. Nowoczesne raczki biegowe są niezwykle lekkie, dzięki czemu nawet nie odczujesz ich ciężaru podczas treningu

 

Empeak, Raczki turystyczne Clasp, uniwersalne

 


Więcej o raczkach dowiesz się z artykułu: Raczki – co to jest?


Stuptuty – czym są i kiedy warto z nich skorzystać?

Stuptuty to specjalne ochraniacze zakładane na cholewkę i łydkę, dzięki którym śnieg nie dostaje się do wnętrza buta. Na rynku dostępne są modele, które różnią się długością i sposobem zakładania. Możesz zakupić stuptuty zakładane jak skarpetka lub zapinane na kostce na zamek albo na rzep.

 

Inov-8, Stuptuty, All Terrain Gaiter, rozmiar 40-43

 

Czy specjalne buty do biegania zimą zawsze są konieczne?

Jeśli biegasz jedynie hobbystycznie i na krótkich dystansach, nie zawsze istnieje konieczność zakupu specjalistycznych butów. Czasami wystarczą jedynie grubsze skarpetki. Konieczność ta pojawia się jednak, jeśli biegasz na dłuższych dystansach oraz gdy wybierasz mniej uczęszczane ścieżki, które nie są odśnieżane.

Bieganie zimą to dobry sposób na dotlenienie organizmu i dbanie o odpowiednią formę. Pamiętaj jednak, by odpowiednio się do tego przygotować, szczególnie jesienią i zimą. Postaw na specjalistyczne buty. Powinny one posiadać grubą i profilowaną podeszwę oraz specjalną, wodoodporną membranę. Jeśli lubisz biegać w ekstremalnych warunkach, możesz zaopatrzyć się w raczki biegowe i stuptuty.

Sprawdź naszą ofertę i wybierz odpowiednie akcesoria oraz buty do biegania zimą. A po więcej porad zajrzyj do pasji Biegam

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock