Co to jest LED?

Aby zrozumieć różnice między LED a QLED, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się obu rozwiązaniom z bliska. Technologia LED dotyczy metody podświetlania ekranów telewizorów, między innymi LCD (Liquid Crystal Display – z ang. ciekłokrystalicznych). Podświetlenie to odbywa się z wykorzystaniem diod nazywanych potocznie LED-owymi, a fachowo: elektroluminescencyjnymi, czyli emitującymi światło (ang.: light-emitting diode). Kiedy przeglądasz modele telewizorów kryjące się pod nazwą LED, z pewnością masz do czynienia właśnie z matrycą LCD.

W jej przypadku do wyświetlania obrazu wykorzystywane jest zjawisko ciekłych kryształów oraz polaryzacji światła. Brzmi bardzo technicznie, postaramy się jednak jak najprościej wyjaśnić te zagadnienia. Pierwsze zjawisko to substancja składająca się z cząsteczek będących w części w stanie ciekłym, a w części: stałym. To więc „ciekłe kryształy”, stąd ich nazwa.

Toshiba Telewizor LED 32cale 32LA3B63DG

Polaryzacja określa z kolei pewnego rodzaju kontrolę nad kierunkiem, w którym będzie biegło światło (w tym przypadku LED-owe). Dodatkowym bohaterem jest tutaj polaryzator, czyli element, który „sortuje” wiązki światła i przepuszcza tylko te o odpowiedniej polaryzacji, a więc właściwym kierunku. Ujmując najprościej: gdy smugi światła są niespolaryzowane, to rozchodzą się we wszystkie strony. Jeśli uległy pełnej polaryzacji – to w jednym.

Przenosząc te wszystkie informacje na metodę działania telewizora, trzeba przyjrzeć się jego budowie. Na samym tyle, tuż przed obudową, umieszczone zostają diody LED, przed którymi montowana jest folia polaryzacyjna. Ona „sortuje” emitowane światło i jego odpowiednią część przekazuje do przezroczystych elektrod, przechodzi przez nie, otrzymuje ładunek elektryczny oraz dociera do ciekłych kryształów – a w następnych krokach ulega polaryzacji i zostaje ponownie „przesortowane”, tak, by przedostało się tylko spolaryzowane. Ono trafia na filtr kolorów nadający wiązkom światła barw – i w ten sposób, w wielkim skrócie, powstają barwne piksele wyświetlane na telewizorach LED LCD.

A co to jest QLED i dlaczego ma w nazwie „LED”?

Co to jest QLED?

QLED jest zupełnie innym rodzajem matrycy od opisanej LCD. Tak jak ona wykorzystuje podświetlenie diodami LED, czemu zawdzięcza część swojej nazwy, ale zamiast ciekłych kryształów występują tutaj nanokryształy nazywane po prostu kropkami kwantowymi. Cały proces dokładnie opisaliśmy w artykule „QLED – co to znaczy?”, do którego lektury zachęcamy wszystkich ciekawych techniki.

W wielkim skrócie warto jednak wspomnieć, iż wspomniane kropki kwantowe mają „zdolność” do absorbowania padającego na nie światła i zmiany jego barwy na trzy podstawowe RGB: czerwoną, zieloną lub niebieską, co razem, na skutek ich wymieszania, daje efekt widma światła białego. Następnie to z pozoru białe światło przekazywane jest do filtra kolorów, który nadaje mu barwy tworzące już piksele, a tym samym obraz.

Telewizor Samsung QE43Q60AAUXXH QLED 4K SMART TV

 

Jaki telewizor wybrać – LED czy QLED?

Technologia QLED w znacznej mierze podnosi jakość wyświetlanego obrazu. Ma to związek właśnie z zastosowaniem kropek kwantowych, dają one bowiem możliwość uzyskania nieskończonej liczby odcieni wszystkich barw. Efekt w stosunku do „zwykłego” telewizora LED (czyli LCD) jest dobrze widoczny: obraz staje się zdecydowanie bardziej realistyczny, doskonale oddając rzeczywistość.

Co więcej, w przypadku QLED zauważalna będzie również różnica w stopniu podświetlenia ekranu. Najtańsze modele LED są podświetlane wyłącznie u dołu, co sprawia, że przy dolnej krawędzi mogą być nieco jaśniejsze. Chcąc rozwiązać ten problem, producenci wypuścili na rynek modele Direct LED (lub LED Ready), w których diody rozłożone są na całej powierzchni wyświetlacza, to z kolei wpływa na grubość urządzenia. Z kolei technologia QLED gwarantuje najwyższą jasność ekranu spośród wszystkich innych modeli, dzięki czemu obraz jest bardzo dobrze widoczny nawet przy mocnym nasłonecznieniu lub naświetleniu pokoju.

Zastanawiając się więc, co wybrać: QLED czy LED, przeanalizuj przede wszystkim jaki masz budżet. QLED-y oferują dużo lepszą jakość obrazu, są natomiast droższe od LED-ów. W przypadku tych pierwszych najtańsze modele kosztują około 2 tysięcy złotych, a najmniej kosztowne telewizory LED – nawet 600 zł. Jeżeli planujesz więc wydać większą kwotę, lepszym wyborem okażą się QLED-y, przy czym różnica w realistyczności wyświetlanych treści jest naprawdę spora.

SAMSUNG|4K/Smart| 55" |QLED Colour Silver|QE55Q95TATXXH

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com