Jaki telewizor 55 cali kupić, LED, OLED czy QLED? 

LED, OLED, QLED – wymienione skróty wyglądają podobnie, co może wprawić kupującego w konsternację. Czym się różnią i co tak właściwie oznaczają? Jakie mają znaczenie w przypadku wyboru telewizora 55 cali? Oznaczenia te dotyczą, ujmując w sporym uproszczeniu, rodzaju matrycy zamontowanej w danym urządzeniu. Wbrew pozorom dzieli je więcej, niż łączy i każda ma własne istotne cechy szczególne:

 

Telewizor LG 55UP78003LB, LED, 55”, 4K UHD, USB, HDMI, Wi-Fi, HDR, SmartTV

 

  • Telewizory 55 cali LED – nazwa ta odnosi się do odświeżonej wersji popularnych niegdyś matryc LCD, które były podświetlane lampami CCFL (czyli tak zwanymi świetlówkami). W telewizorach LED zostały one podmienione na diody LED, samodzielnie emitujące światło, skąd technologia zaczerpnęła swoją nazwę. Standardowe matryce LED (Edge LED) to modele krawędziowe, czyli z ekranem oświetlanym diodami spod krawędzi, najczęściej dolnej. To przekłada się na zauważalną wyższą jasność u dołu ekranu. Aby rozwiązać ten problem, producenci postawili na montaż panelu równomiernie obłożonego diodami (Direct LED), co z kolei sprawia, że telewizor staje się grubszy.
  • Telewizory 55 cali OLED – w tym przypadku zwykłe diody LED zostały zamienione na organiczne cząsteczki emitujące światło. Zamiast panelu z diodami można w przekroju telewizora dostrzec całe mnóstwo cieniutkich warstw, które pod wpływem działania prądu zaczynają świecić. Nie wymagają zatem podświetlenia, co przekłada się na bardzo wysoką głębię kolorów: np. czerń jest ekstremalnie czarna.
  • Telewizory 55 cali QLED – to unowocześniona wersja matryc LED. Producenci zachowali podświetlenie diodami LED, zmienili jednak technologię „wytwarzania” pikseli. Cały proces dokładnie opisaliśmy w artykule „Co to znaczy telewizor QLED?”.

Ujmując jednak w największym skrócie: za pojawianie się barw odpowiada zastosowanie kropek kwantowych, czyli nanokryształów zmieniających padające na nie niebieskie światło w podstawowe barwy RGB. Te, przekazywane do filtra kolorów, dają dostęp do niemal nieskończonej liczby odcieni barw. Zaletą telewizorów 55 cali QLED jest więc niezwykle szeroka gama kolorystyczna oraz, dzięki podświetleniu LED, doskonała widoczność obrazu nawet w bardzo jasnych pomieszczeniach.

 

Telewizor, LG OLED55BX3LB 55" (4K HDR SmartTV), Czarny

 

Telewizor 55 cali – jaką rozdzielczość wybrać? Full HD, 4K czy 8K? 

Kolejna z istotnych kwestii dotyczy wyboru rozdzielczości. Oznacza ona liczbę pikseli wyświetlanych na danym ekranie, przypadających na każdą linię poziomą oraz kolumnę. Im ich więcej, tym są gęściej rozłożone (na wyświetlaczu o tych samych wymiarach), a więc i dużo mniejsze, czyli trudniej zauważalne. W przypadku telewizorów 55 cali będziesz mieć do wyboru trzy rozdzielczości:

  • Telewizor 55 cali Full HD (1980 × 1080 px) – rozdzielczość, która zdecydowanie da ci zadowalającą jakość obrazu. Na ekranie o tej przekątnej nie musisz martwić się o to, że klatki będą niewyraźne, w przypadku większych Full HD (np. 75 cali) to już mogłoby jednak być za mało. Im mniejszy bowiem wyświetlacz, tym większe stają się piksele (oczywiście przy tej samej rozdzielczości). Miej też na uwadze, że w przypadku Full HD, by obraz był w pewni wyraźny, na każdy 1 cal ekranu przypada 4,2 cm odległości ekranu od kanapy. Telewizor powinien więc stanąć około 231 cm od widza.
  • Telewizor 55 cali 4K UHD (3840 × 2160 px) – rozdzielczość zdecydowanie bardziej zalecana w przypadku 55-calowych ekranów. Oferuje jeszcze wyższe skupienie pikseli w jednej linii przy zachowaniu tych samych wymiarów ekranu, co przekłada się na wyższą jakość obrazu. Krajobrazy stają się bardziej realistyczne, a postaci doskonale odwzorowanie: zapominasz, że oglądasz cyfrową wersję rzeczywistości! Możesz też postawić telewizor bliżej kanapy: to już zaledwie 2,1 cm na każdy cal, czyli 115,5 cm odległości.
  • Telewizor 55 cali 8K (7680 × 4320 px) – w tym przypadku można już mówić o naprawdę zniewalającej jakości,. Pamiętajmy jednak, że dziś niewiele jest treści nadawanych w rozdzielczości 8K. Nie oznacza to jednak, że inwestycja w telewizor 55 cali 8K jest stratą pieniędzy! Przeciwnie, to bardzo przyszłościowy model.

Wszystko wskazuje bowiem na to, że wkrótce konsole i gry będą przystosowane do tak wysokiej rozdzielczości, już pojawiają się w niej nawet pierwszy filmy na YouTube. Z czasem stanie się takim standardem, jak 4K. Co więcej, w tym przypadku wystarczy zaledwie 0,8 cm odległości na 1 cal, czyli ekran może stanąć już 44 cm od widza.

 

Telewizor Samsung QE55Q60AAUXXH

 

Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie telewizora 55 cali? 

Wybór matrycy i rozdzielczości to absolutna podstawa doboru odpowiedniego ekranu. Jednak w kwestii tego, jaki telewizor 55 cali wybrać, należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych informacji. Koniecznie zajrzyj w dane techniczne interesujących cię modeli i zweryfikuj:

  • Klasę energetyczną – im bliższa literze A, tym lepiej, bo mniej zapłacisz za prąd i w niższym stopniu wpłyniesz na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Wszystko to dzięki energooszczędności sprzętu.
  • Smart TV – telewizor 55 cali smart TV to dziś raczej standard, ale dla pewności sprawdź, czy dany model ma tę technologię. Dzięki niej obsłuży wiele aplikacji (np. YouTube czy Netflix) oraz połączy się z internetem.
  • Kształt ekranu – może być całkowicie prosty lub zakrzywiony, a wybór uzależnia twoja wygoda.

Przed zakupem warto porównać ze sobą co najmniej kilka telewizorów, tak, by spośród całej oferty wybrać ten najlepszy i przy okazji najbardziej opłacalny.

 

Telewizor, Philips, 55OLED805, OLED, 55", 4K HDR AMB SmartTV

 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock.com