Jaki rower stacjonarny kupić? Rodzaje rowerów treningowych

Przeglądając rowery do ćwiczeń w domu, z pewnością zauważysz, że ich wybór jest naprawdę szeroki. Przed zakupem dobrze będzie nieco go zawęzić – w tym pomoże ci poznanie podstawowych rodzajów tych urządzeń i wybranie spośród nich tego, który najbardziej pasuje do twoich potrzeb. Rowery stacjonarne dzieli się przede wszystkim ze względu na mechanizm regulacji oporu koła zamachowego.

· Rower treningowy mechaniczny

Najtańszy spośród dostępnych rodzajów rowerów stacjonarnych, a przy tym najbardziej wytrzymały ze względu na brak wyposażenia w elektroniczne podzespoły. W mechanicznym rowerze treningowym opór jest generowany przez tarcie koła zamachowego – im silniejsze, tym większej siły wymaga wprowadzenie koła w ruch. Poziom oporu można regulować – do tego celu wykorzystywane jest pokrętło, które zwiększa lub zmniejsza intensywność tarcia. Rowerki mechaniczne charakteryzuje bardzo prosta budowa i dość głośna praca.

· Rower treningowy magnetyczny

Nieco droższym, ale zdecydowanie bardziej nowoczesnym niż mechaniczny rower treningowy, będzie model magnetyczny. W tym przypadku opór na koło zamachowe jest wywoływany przez pole magnetyczne. To z kolei generują magnesy rozmieszczone dookoła wspomnianego koła, które wzajemnie się przyciągają, tym samym napierając na element obrotowy i zwalniając jego bieg. Siłę oporu uzależnia odległość między magnesami – im bliżej siebie leżą (co reguluje się za pomocą pokrętła), tym większy opór.

Niewątpliwą zaletą rowerów magnetycznych jest zdecydowanie cichsza praca niż w przypadku modeli mechanicznych oraz lepsze wyposażenie. Użytkownik ma do dyspozycji nie tylko siodełko, pedały i kierownicę, ale również niewielki komputer. Umożliwia między innymi śledzenie tętna, przebytego dystansu, średniej i bieżącej prędkości jazdy czy czasu treningu.

· Rower treningowy elektromagnetyczny

W elektromagnetycznym rowerze stacjonarnym, tak jak w magnetycznym, opór generowany jest poprzez działanie pola magnetycznego – różnica polega na tym, że zarządzają nim elektromagnesy. Regulacja poziomu oporu nie odbywa się w tym przypadku ręcznie, z użyciem pokrętła, a elektronicznie – poprzez komputer.

Rozbudowane oprogramowanie daje użytkownikowi dostęp do wielu funkcji dodatkowych, np. automatycznego dopasowywania poziomu oporu do pulsu ćwiczącego. Przy okazji bardzo cicho pracuje, dzięki czemu podczas spokojniejszego treningu możesz np. w skupieniu czytać książkę.

· Rower treningowy powietrzny

W przypadku roweru powietrznego użytkownik mierzy się z oporem powietrza generowanym w zasadzie samodzielnie – im bardziej przyspiesza, tym szybciej pracuje zamontowany w kole wiatrak, zwiększając opór. Takie rozwiązanie sprawia, że jego ręczna lub komputerowa regulacja staje się całkowicie zbędna i znika pojęcie oporu maksymalnego albo minimalnego.

Wiele modeli rowerów powietrznych jest łączonych z orbitrekiem, dzięki czemu otrzymujesz sprzęt typu 2w1. Przykładem takiego rozwiązania jest Air bike marki NPG, który równie dobrze ćwiczy mięśnie ramion i pleców, co nóg oraz pośladków. Co więcej, zdecydowana większość tych stacjonarnych rowerków treningowych jest wyposażona w funkcjonalny komputer, który między innymi wskazuje aktualny poziom tkanki tłuszczowej użytkownika. Nie można pominąć faktu, że modele powietrzne są najcichszymi spośród konkurencji.

Najlepszy rower stacjonarny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

O tym, jaki rower stacjonarny kupić, decyduje oczywiście nie tylko jego rodzaj, ale także najważniejsze parametry. To więc:

  • maksymalne obciążenie – wyrażone w kilogramach, wahające się od 100 kg do maksymalnie 200 kg;
  • rodzaj i zakres regulacji oporu – modele wymagające regulacji oporu (czyli wszystkie poza rowerami powietrznymi) mogą oferować ją albo skokowo, czyli w formie wyboru któregoś z kilku poziomów, albo płynnie. W tym drugim przypadku regulacja jest bardziej precyzyjna, możesz bowiem ustawiać ją w pełni dowolnie – do określonego poziomu maksymalnego. Oczywiście im więcej stopni w przypadku regulacji skokowej i im szerszy zakres w przypadku płynnej, tym lepiej;
  • regulacja kierownicy i siodełka – możliwość zarządzania ich wysokością pozwoli ci na dopasowanie roweru do swojego wzrostu. Koniecznie sprawdź, do jakiego maksymalnego i minimalnego poziomu będziesz mógł rozsunąć kierownicę oraz siodełko, a także w jaki sposób: skokowo czy płynnie;
  • funkcje pomiarowe – czyli opcje dostępne przy wyposażeniu w komputer: pulsometr, liczba spalonych kalorii, pomiar prędkości oraz czasu treningu itd.;
  • waga koła zamachowego – im cięższe, tym więcej siły będziesz musiał włożyć we wprawienie go w ruch. Pamiętaj, by dostosować możliwości do zamiarów: osoby starsze lub wracające do formy po kontuzji nie powinny ćwiczyć na kole cięższym niż ok. 6 kg.

Jak więc widzisz, jest kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Koniecznie porównaj ze sobą kilka modeli, by wybrać ten najlepszy!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock