Rower stacjonarny do spinningu – co to jest?

Rowery spinningowe znacząco różnią się od modeli stacjonarnych, np. mechanicznych, czy elektromagnetycznych. Projektowane są głównie z myślą o zawodowych sportowcach, w szczególności kolarzach. Wyposażone są w specjalny napęd łańcuchowy oraz kierownicę  podobną do tych montowanych w rowerach szosowych. Ze względu na możliwość różnicowania obciążenia, jazda na nich przypomina tę na trudnym i wymagającym terenie. Jeżdżąc regularnie na rowerze spinningowym, można poprawić wytrzymałość, kondycję oraz wzmocnić mięśnie dolnych części ciała, w tym brzucha.

Rowerek stacjonarny spinningowy Nordictrack

Modele spinningowe są często spotykane na siłowniach i w klubach fitness. Wykorzystywane są m.in. podczas spinningu, czyli specyficznego intensywnego treningu interwałowego wyróżniającego się połączeniem ćwiczeń wytrzymałościowych z dobrą zabawą. Odbywa się przy energetycznej muzyce, która dba o dobry nastrój oraz motywuje do wzrostu tempa, a polega na „jeździe” na specjalnym stacjonarnym rowerze treningowym wzorowanym na kolarski. W spinningu to właśnie muzyka określa tempo jazdy, pedałujesz bowiem do jej taktu. Na początku jest powolna, pozwalając na odpowiednie rozgrzanie mięśni i z czasem mocno przyspiesza.

Spinning to zajęcia grupowe odbywające się w klubach fitness, gdzie za odpowiednie dobranie podkładu odpowiadają profesjonalni instruktorzy. Wybierają takie utwory, by tempo jazdy przez nie narzucone odpowiadało raz jeździe po prostej drodze, raz pod górkę, raz z górki, dzięki temu trening jest odpowiednio urozmaicony i dostarcza nie tylko pożywki dla ciała, ale i doskonałej rozrywki. Wspomnienie przez nas o zajęciach grupowych nie oznacza, że rower stacjonarny do spinningu nie sprawdzi się w warunkach mieszkaniowych.

Magnetyczny rower treningowy – czym się wyróżnia?

Rower magnetyczny to rodzaj roweru stacjonarnego, w którym opór koła zamachowego jest generowany przez otaczające je z każdej strony magnesy. Pole magnetyczne, które wytwarzają, hamuje obroty koła, przez co jego rozpędzenie do pożądanej prędkości poprzez pedałowanie staje się utrudnione. Dzięki temu trening spala wiele kalorii oraz mocniej rozbudowuje mięśnie nóg i pośladków.

Typowy trening na rowerze magnetycznym trwa od 30 do 60 minut i może spalić nawet 500 kcal. Jest polecany zarówno jako sprzęt dla zaawansowanych sportowców liczących na utrzymanie dobrej kondycji przez cały rok, jak i osób całkowicie początkujących. Na rowerze magnetycznym mogą ćwiczyć i młodzi, i osoby starsze, bez względu na kondycję czy siłę mięśni – lekarze polecają rowerki stacjonarne nawet pacjentom po przebytym zawale, kontuzji bądź wymagających rehabilitacji.

Rower spinningowy a stacjonarny – najważniejsze różnice

Rower stacjonarny do spinningu, choć wiąże się z dobrą zabawą, jest polecany przede wszystkim profesjonalistom, np. kolarzom albo osobom, które liczą na bardzo intensywny trening. Ma to związek ze specyfiką samego spinningu, który narzuca wysokie tempo jazdy. Amator, dając się ponieść rytmowi, mógłby nabawić się kontuzji lub po prostu mocno nadwyrężyć mięśnie, co prawdopodobnie osłabi zapał do dalszej aktywności i skończy się silnymi bolesnymi zakwasami.

Niemniej istotna jest charakterystyczna konstrukcja roweru spinningowego. Został zaprojektowany w taki sposób, by ćwiczący utrzymywał sylwetkę typową dla kolarzy lub mógł jechać na stojąco, odrywając się od siodełka (również jak zawodowi rowerzyści). Co więcej, sprzęt ten ma wyłącznie mechaniczny system oporu.

Na tle innych rowerów stacjonarnych modele spinningowe wyróżnia również wąskie siodełko zaprojektowane w taki sposób, by nawet najszybsze pedałowanie nie groziło otarciami w okolicy ud i krocza. To również zupełnie inne pedały – mają specjalne zatrzaski przeznaczone do osadzenia nosków kolarskich butów, a także niezwykle mocna konstrukcja, zwykle stalowa. Wszystkie te cechy zauważysz np. w rowerze spinningowym marki VidaXL.

Z kolei rower magnetyczny, jak wspomniano wyżej, jest wyborem dla każdego, bez względu na ogólną kondycję organizmu czy doświadczenie sportowe. Możesz na nim ćwiczyć nawet codziennie, a szerokie, profilowane, wygodne siodełko zapewni ci komfort w trakcie treningu. Dodatkowo konstrukcja „zwykłego” roweru stacjonarnego pomaga utrzymywać wyprostowaną sylwetkę, tak by nie obciążać kręgosłupa, natomiast pedały nie mają żadnego dodatkowego zapięcia.

Zaletą tych modeli jest też fakt, że zdecydowana większość zostaje wyposażona w komputer z wygodnym wyświetlaczem, dzięki któremu możesz obserwować swoje postępy podczas ćwiczeń, śledzić puls czy uruchamiać konkretne plany treningowe. Konkretne dostępne opcje poznasz na przykładzie roweru magnetycznego FITMAN marki Spokey.

Jaki rower wybrać: spinningowy czy magnetyczny?

Wybór między rowerem spinningowym a stacjonarnym magnetycznym to tak naprawdę wybór między potrzebą utrzymania dotychczasowej doskonałej kondycji a chęcią zgubienia kilku kilogramów. Spinning ma albo stanowić element bardzo intensywnego treningu wytrzymałościowego, albo pozwolić kolarzom ćwiczyć w komfortowych warunkach, np. podczas brzydkiej pogody.

Z kolei trening na rowerze magnetycznym służy poprawieniu kondycji, rehabilitacji, powrotowi do formy po kontuzji, rozgrzewce przed innymi intensywnymi ćwiczeniami – lub ukształtowaniu mięśni nóg oraz rąk i spaleniu nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Jeżeli chcesz więc trochę schudnąć albo poprawić ogólną wydajność swojego organizmu, wybierz magnetyczny rower stacjonarny, np. dobrze wyposażony JIVE marki Spokey. Jeśli szukasz sprzętu do intensywnego, energetycznego treningu spalającego nawet do 1000 kalorii w ciągu godziny, postaw na rower do spinningu, np. model marki BH Fitness, Indoor Cycling.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock