Dlaczego opłaca się dojeżdżać jednośladem?

Jazda na rowerze do pracy jest zdrowsza i bardziej przyjazna dla środowiska niż dojazdy samochodem. Podróż na rowerze do pracy to także duże oszczędności. Ciągle rosnące ceny benzyny nie będą cię interesować, podobnie jak zakup biletu komunikacji miejskiej, gdy codziennie dostaniesz się do biura na dwóch kółkach. Na początku możesz się czuć onieśmielony i zmęczony zmianą trybu dojazdu. Możesz się zastanawiać, jak przewieziesz swoje rzeczy, jak zabezpieczysz pojazd przed kradzieżą, co zrobić, gdy pada deszcz, a przede wszystkim jaką wersję tego pojazdu kupić.

romet orion

Rower na co dzień - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Pierwszym krokiem, który warto zrobić, wybierając jednoślad, jest dobranie odpowiedniego rozmiaru ramy. Na szczęście większość producentów podaje tabele rozmiarów, które określają wymiar ramy w oparciu o wzrost. Najważniejsza jest długość wyprostowanej nogi. Wynik w centymetrach należy następnie pomnożyć przez 0,67 dla roweru szosowego. Otrzymaną wartość podziel przez 2,54, aby uzyskać wynik w calach.

Rower do jazdy do pracy – niezależnie od tego, czy będzie to jazda w miejskim ścisku, czy może wiejska droga, musi mieć niezawodne hamulce. Choć na rynku mamy wiele typów tego rodzaju urządzenia, do najpopularniejszych należą hamulce szczękowe. Łaskawym okiem można spojrzeć na hamulce tarczowe, które pozwalają wyhamować nawet przy dużej prędkości. Podczas przemieszczania się rowerem do pracy biurowej ważną kwestią jest amortyzacja. Dobra ochrona przed odczuwaniem wstrząsów zapewnia komfortową drogę. Trzeba również wiedzieć, jakim budżetem dysponujemy i ile chcemy przeznaczyć na rower do pracy. 

Romet, Rower miejski, Vintage M 28", brązowy, 2020, męski

Rower do pracy – jaki wybrać?

Rower miejski na dojazdy do pracy musi być przede wszystkim wygodny. Niezależnie od tego, czy pokonanie drogi do biura zajmuje 5, czy 50 minut – zwracaj uwagę na komfort podróży. Siodełko jest miejscem, na którym spędzasz podczas tej drogi najwięcej czasu, dlatego powinno być przede wszystkim wygodne. Takim dysponują modele jednośladów miejskich Goetze czy Romet. Komfortowe siodełko sprawia, że przejazdy są przyjemnością. Szeroki wybór kolorów sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni pojazd dla siebie. Rowery tego typu są przeznaczone do spokojnych przejażdżek. Rower będący środkiem transportu do pracy musi mieć dobrą przyczepność i amortyzację oraz wspomniane wcześniej wygodne siedzenie.

Należy też sprawdzić, czy wybrany model ma zabezpieczenie ochronne na łańcuch. Chodzi o to, by w razie, gdy nie mamy możliwości przebierania się po przybyciu do biura, nasze spodnie nie były umorusane smarem. Taką funkcję posiada każdy model jednośladu RoyalBi łączący wygodę i niebanalny design.

rower goetze

Wersje składane i szosowe – zalety

Dla tych, którzy codziennie muszą przeciskać się przez zatłoczone miasta, rozwiązaniem może być wersja składana, np. Maxim. Można go złożyć i transportować praktycznie jedną ręką, co czyni go przydatnym dla osób dojeżdżających do miejsca, w którym nie ma możliwości przechowywania jednośladu. Jest lekki, mocny i można go szybko złożyć i rozłożyć. Kiedy pogoda się zepsuje, bez problemu możemy zabrać go do komunikacji miejskiej.

Model szosowy wielu kojarzy się z pokonywaniem długich dystansów, ale to błąd. Najczęściej jest wykonany z bardzo lekkich materiałów i innych komponentów wysokiej jakości, co daje możliwość szybkiej jazdy na ulicach miast. W wypadku roweru szosowego różnicę robi cena. Ogólnie rzecz biorąc, droższe rowery są lżejsze, sztywniejsze i mają lepsze komponenty. Tańsze – to zamienniki niższej jakości. 

romet wigry 2

Potrzebne akcesoria – funkcjonalność i wygoda

Sam pojazd pozwalający dojechać do firmy nie wystarczy. Warto zastanowić się również, jakie dodatki będą nam potrzebne podczas codziennych wypraw jednośladem. Czy może będzie potrzebna dodatkowa sakwa umieszczana na bagażniku, tak by przewozić ubrania na przebranie? A może koszyk z przodu na najpotrzebniejsze rzeczy?

Warto pomyśleć o zabezpieczeniu jednośladu przed kradzieżą. Można zdecydować się na proste urządzenie Profex U-Lock. Składa się z poprzeczki, w której ukryty jest zamek oraz twardego pałąka. Jest to skuteczne rozwiązanie dla ochrony roweru przed kradzieżą. Równie dobrze spełnią swoją funkcję solidne łańcuchy do roweru, które nie są takie ciężkie, na jakie wyglądają, za to niezwykle trudno je przeciąć. Pamiętaj też o tym, aby uważnie wybierać miejsce, do którego przyczepiasz swój jednoślad. Nie może to być łatwy do zdemontowania element. Możesz również skorzystać z nowoczesnego gadżetu w postaci małego lokalizatora umieszczonego w niewidocznym miejscu, np. pod siodełkiem.

Przydać mogą się również takie rzeczy, jak pompka do kół czy… peleryna przeciwdeszczowa. Jazda bez odpowiedniego zabezpieczenia, gdy pada deszcz, nie należy do najprzyjemniejszych. Szczególnie gdy mamy dojechać na ważne spotkanie.

u lock profex

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa

Na końcu – bardzo ważna sprawa. Nie zapominaj o bezpieczeństwie. Odpowiednio dobrany kask, rękawiczki oraz kamizelka odblaskowa zapewnią bezpieczeństwo i komfort bycia widocznym na drodze w każdych warunkach. Dotyczy to także świateł. Dodatkowe oświetlenie LED zamontowane z przodu i z tyłu sprawi, że będziesz bezpiecznym i dobrze widocznym uczestnikiem ruchu drogowego. Dopiero wtedy jazda będzie prawdziwą przyjemnością.

rowery royalbi

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com

Empik promocje wiosna