Wyrzynarka do drewna z brzeszczotem – rodzaje i charakterystyka urządzeń

Istnieją 4 najczęściej spotykane modele wyrzynarek z brzeszczotem, które można zaimplementować do swojego warsztatu. Wyróżnia się typy:

  • klasyczne,
  • z podcinaniem,
  • włosowe,
  • stołowe.

Standardowym wyborem osób, które nie posługują się zbyt często tego rodzaju urządzeniem, jest wyrzynarka do drewna w formie klasycznej. Wyposażona jest w ostrze tnące, które porusza się do góry i do dołu umożliwiając dokonywanie obróbki materiału. Charakterystyka cięcia drewna wymusza na użytkowniku przykładanie dodatkowej siły dociskającej i posuwowej, aby wykonywać płynne modelowanie elementu.

Nieco inaczej wygląda praca urządzeniem wyposażonym w funkcje podcinania. Wewnątrz tej grupy elektronarzędzi można rozróżnić akcesoria wahadłowe i oscylacyjne. Wykonują one ruchy nie tylko góra–dół, ale też przód–tył, dzięki czemu nie potrzebują tak dużej siły dociskającej ze strony użytkownika. Wyrzynarka tego typu wyposażona jest najczęściej w płynną regulację intensywności podcinania, dzięki czemu można ją dostosować do grubości i twardości obrabianego materiału. Urządzenia wahadłowe i oscylacyjne wybiera się często do modelowania elementów o znacznej grubości, z którymi nie poradziłyby sobie modele klasyczne.

wyrzynarka black and decker

Osoby, które chcą mieć w swoim domowym warsztacie nieco bardziej zaawansowane elektronarzędzia, mogą skorzystać z wyrzynarek włosowych. Są to modele stołowe, które można zamontować na stole roboczym w przydomowym garażu. Nie zajmują zbyt wiele miejsca, a oferują bardzo precyzyjne cięcie pod różnymi kątami. Za obróbkę odpowiada brzeszczot włosowy, którego rozmiary dopasowuje się do określonego materiału i pożądanego cięcia. Zazwyczaj jednak ich grubość nie przekracza 1 mm.

Ostatnim rozwiązaniem są modele stołowe. Mogą być wyposażone w wiele rodzajów noży tnących, w zależności od potrzeb. Znajdują miejsce szczególnie w warsztatach i wśród osób, które wykonują profesjonalną obróbkę wielu materiałów w krótkim czasie. Wyrzynarka do drewna tego rodzaju zapewnia maksymalną precyzję cięcia. Podczas wyboru warto zdecydować się na model z dmuchawą, który jeszcze bardziej ułatwia wykonywanie dokładnej obróbki.

wyrzynarka dewalt

Wyrzynarki szablaste – do czego służą?

Nieco inną propozycją, która konstrukcyjnie odbiega od powyższych modeli, jest wyrzynarka szablasta. Często nazywa się ją „lisicą” lub „lisim ogonem” ze względu na jej kształt. Bardzo przypomina piłę ręczną, która służy do cięcia drewna. W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost zainteresowania tego typu urządzeniami, ponieważ charakteryzują się sporą uniwersalnością. Można do nich zaimplementować noże o konkretnej charakterystyce i długości, dzięki czemu umożliwiają cięcie drewna, metalu, tworzywa sztucznego, płyt kartonowo-gipsowych, betonu komórkowego czy cegły. Należy jednak pamiętać, że im dłuższy brzeszczot, tym trudniej utrzymać jest linię cięcia w określonej płaszczyźnie. Posługiwanie się piłą szablastą wymaga nieco wprawy. Rekompensuje to jednak zdolnością pracy w trudno dostępnych miejscach.

wyrzynarka makita

Wyrzynarki tarczowe – mocne pilarki do drewna

To zupełnie inny rodzaj urządzenia, które również można wykorzystać w swoim przydomowym warsztacie majsterkowicza. Charakteryzuje się sporą mocą silnika elektrycznego. Dla uzyskania satysfakcjonującego cięcia i komfortowej pracy warto wybrać model, który posiada co najmniej 1200 W. Dla mniej wprawnych użytkowników ciekawym rozwiązaniem będzie model wyposażony w prowadnicę. Warto pamiętać, by nie decydować się na urządzenie o niskiej mocy, ponieważ będzie ono słabiej radziło sobie z twardszymi i grubszymi materiałami, a także będzie wymagało przyłożenia większej siły. Mocniejsze modele nie przegrzewają się tak szybko i umożliwiają wykonywanie płynnych cięć. Dla niektórych będzie to najlepsza wyrzynarka do drewna, bo można w niej regulować głębokość cięcia materiału.

wyrzynarka Yato

Jaką wyrzynarkę kupić? Najważniejsze parametry urządzenia

Dla zapewnienia sobie optymalnych warunków pracy dobrze jest przed zakupem zastanowić się nad swoimi potrzebami. Najlepsza wyrzynarka to taka, która spełni przynajmniej większość oczekiwań użytkownika. Co warto uwzględnić przed zakupem?

  • moc urządzenia – parametr niezwykle istotny, wpływa bezpośrednio na komfort cięcia i obróbkę materiału bez względu na jego grubość. Im jest większa, tym mniej siły należy włożyć w utrzymywanie narzędzia lub materiału podczas cięcia.
  • głębokość cięcia – wartość ta będzie zmienna w zależności od obrabianego materiału.
  • liczba skoków na minutę – im większa, tym bardziej płynne cięcie. Ma to wpływ na uzyskanie idealnej linii cięcia i niewyszczerbianie materiału.
  • brzeszczoty – w zestawie z urządzeniem zazwyczaj znajdzie się jeden lub więcej sztuk noży. Dla zapewnienia sobie optymalnych warunków pracy i możliwości cięcia różnych materiałów należy dokupić brzeszczoty przystosowane do uchwytu urządzenia i obrabianego elementu. Są one odpowiednio oznaczone, dlatego nie będzie problemu z wybraniem odpowiedniego modelu.
  • sposób zasilania – Zdecydowanie chętniej wybieranymi urządzeniami są modele sieciowe. Wyrzynarka taka posiada kabel, który należy podłączyć do gniazdka, by zapewnić prąd elektryczny. W ofercie znajdują się także modele akumulatorowe zapewniająca użytkownikowi pełną swobodę ruchów. Należy jednak zawsze pamiętać o stanie baterii.
  • laser – dodatkowy element ułatwiający zachowywanie linii cięcia.
  • prowadnica – szczególnie przydatna przy niezwykle dokładnych cięciach, daje możliwość ustawienia linii i trzymanie się jej.
  • dysza do odprowadzania pyłu z możliwością podłączenia odkurzacza.

wyrzynarka dewalt

Najlepsza wyrzynarka - podsumowanie

Jaka wyrzynarka sprawdzi się w twoich warunkach? Każda z powyższych opcji ma swoje zasadnicze zalety i pozostaje użyteczna w różnych zastosowaniach. Należy pamiętać, by kupić urządzenie z odpowiednim zapasem mocy i przystosowane do cięcia materiałów o odmiennej charakterystyce. W ten sposób jeden sprzęt spełni wysokie wymagania i przyda się do różnych prac.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com