Pneumatyczny klucz udarowy 

Na rynku dostępne są 3 rodzaje urządzeń, które sprawdzają się w przypadku odkręcania mocno zapieczonych śrub. Jednym z nich jest klucz udarowy pneumatyczny. Spotyka się go najczęściej w warsztatach samochodowych lub w przydomowych garażach wyposażonych w sprężarkę powietrza. Źródłem wytwarzanego momentu obrotowego jest powietrza, które dostaje się do mechanizmu klucza odpowiednim przewodem. Niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania jest lekkość samego przyrządu w porównaniu do rozwiązań elektrycznych. Generowany przez niego moment obrotowy jest bardzo wysoki i w zależności od urządzenia może nadawać się do odkręcania śrub w pojazdach osobowych, dostawczych, ciężarowych i maszynach rolniczych.

 

Klucz udarowy pneumatyczny YATO 1/2" YT-09528

 

Zalety klucza pneumatycznego 

Głównym czynnikiem, który warunkuje popularność, jaką cieszą się klucze pneumatyczne, jest ich spory moment obrotowy. Szczególnie w zestawieniu z rozmiarami urządzeń sieciowych widać, że odpowiedniki pneumatyczne są lżejsze i dysponują większą mocą. Dzięki temu, że nie posiadają otworów wentylacyjnych odprowadzających ciepło, powstałe na skutek pracy są niezwykle odporne na zabrudzenia, kurz, pył, wilgoć i uderzenia mechaniczne. Ich konstrukcja schowana jest wewnątrz trwałej obudowy, która zazwyczaj charakteryzuje się dużą wytrzymałością.

Sieciowy klucz udarowy 

Nieco innym rozwiązaniem jest klucz pneumatyczny elektryczny. Efekt jego działania jest taki sam, jak w przypadku odpowiednika pneumatycznego, jednak moment obrotowy powstaje na skutek działania silnika elektrycznego. Z powodu konieczności implementacji owego silnika waga samego urządzenia jest znacznie większa niż modelu zasilanego sprężonym powietrzem o tej samej mocy. Ma to jednak drugorzędne znaczenie w przydomowym warsztacie, w którym narzędzia tego używa się sporadycznie. Trzeba jedynie zapewnić sobie odpowiednio długi przewód zasilający i można przystępować do pracy. Znaczącą zaletą tego rozwiązania jest możliwość operowania nim nie tylko wewnątrz budynku, ale też na zewnątrz. O wszystkim decyduje kabel sieciowy.

 

Klucz pneumatyczny VOREL 81100, 1/2", 340 nm

 

Zalety klucza udarowego sieciowego 

Bez wątpienia tego typu rozwiązaniem zainteresuje się każdy, kto potrzebuje takiego urządzenia, ale nie posiada sprężarki powietrza. W przypadku klucza elektrycznego do działania wystarczy jedynie odpowiednio długi kabel zasilający. Nie trzeba go ładować, nie ma też konieczności uruchamiania głośnych urządzeń sprężających celem ich napełnienia. Ma to znaczenie szczególnie w przydomowych garażach i warsztatach amatorskiego mechanika, który wykonuje swoje zadania późnym wieczorem lub nocą. Klucz pneumatyczny elektryczny pracuje ciszej w porównaniu do modeli zasilanych powietrzem, co dla niektórych będzie miało duże znaczenie.

Akumulatorowy klucz udarowy i jego zalety 

Ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają ochoty ciągnąć za sobą kabla sieciowego, jest zaopatrzenie się w klucz pneumatyczny na akumulator. To rozwiązanie przeznaczone szczególnie dla osób, które nie nastawiają się na ciągłe używanie klucza każdego dnia, jednak cenią sobie wszechstronność i brak ograniczeń do miejsca jego wykorzystania. Takie urządzenie świetnie nadaje się do działania nawet na drodze, gdy kierowca zmuszony jest do awaryjnej zmiany koła. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca i jest gotowy do pracy od razu. Trzeba jednak pamiętać o ładowaniu baterii, która potrafi szybko się rozładować. Powodem tego jest spora moc urządzenia potrzebna do odkręcania śrub.

 

Akumulatorowy klucz udarowy DEWALT DCF899P2, 1/2"

 

Jaki klucz pneumatyczny wybrać? 

Jakie parametry kluczy udarowych są szczególnie istotne? Fundamentalne jest przede wszystkim określenie swoich potrzeb i dobranie urządzenia pod tym właśnie kątem. Dla warsztatów mechanicznych i wulkanizacyjnych konieczne będzie urządzenie o jak najwyższym maksymalnym momencie obrotowym. W wielu przypadkach będzie to zakres 1600-2000 Nm. Takie parametry zapewni szczególnie klucz udarowy pneumatyczny. Urządzenia sieciowe dysponują zazwyczaj mniejszą mocą, która oscyluje w granicach 800-1000 Nm dla mocniejszych modeli. Podobne wartości osiągają niektórzy przedstawiciele kluczy akumulatorowych.

Poza mocą do istotnych czynników należą: 

  • prędkość obrotowa – wpływa na czas odkręcenia poszczególnych śrub. Im większa jest wartość znamionowa określająca prędkość obrotową, tym szybciej można poradzić sobie z odkręceniem. Ważne, by klucz posiadał regulację tego parametru i umożliwiał jego ręczne dopasowanie do potrzeb.
  • masa urządzenia – bezpośrednio wpływa na komfort pracy. Samo odkręcanie nie wymaga od użytkownika posługiwania się siłą, jednak utrzymanie ciężkiego klucza w niewygodnej pozycji może być uciążliwe.
  • elementy dodatkowe – przed zakupem warto upewnić się, jaki zestaw oferuje sprzedawca. Dla zapewnienia sobie bezproblemowej pracy i transportu klucza zestaw powinien być wyposażony w wytrzymałą i solidną walizkę, nasadki i redukcje umożliwiające dostosowanie urządzenia do konkretnych rozmiarów śrub.

 

Klucz pneumatyczny VOREL 81117, 1/2"

 

Ciekawym rozwiązaniem dla tych, którzy wymagają od narzędzi jeszcze więcej, jest klucz pneumatyczny kątowy. Jego praca opiera się na obrocie głowicy usytuowanej pod kątem 90o do rękojeści. W ten sposób można dotrzeć nim w miejsca niedostępne dla standardowego modelu. Oferuje niższy moment obrotowy od wymienionych powyżej akcesoriów udarowych, jednak dzięki swojej budowie świetnie sprawdza się w zakamarkach.

Podsumowanie 

Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jaki klucz pneumatyczny wybrać. Na rynku dostępne są rozwiązania przeznaczone dla profesjonalnych warsztatów, które posiadają dodatkowo instalacje sprężonego powietrza. W przydomowych naprawach bardzo dobrze sprawdzą się modele sieciowe i akumulatorowe.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w dziale Poradniki na Empik Pasje!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock