Co zrobić przed urządzeniem garażu? 

Bez względu na to, czy miejsce przechowywania auta i innych sprzętów trzeba zagospodarować po raz pierwszy lub kolejny (ze względu na ilość obecnych tam rzeczy), dobrze jest rozpocząć od ścian i podłogi. Przed wyborem mebli i innych akcesoriów warto zadbać o odpowiednie pomalowanie wnętrza. Najlepiej użyć do tego farb, które nie są toksyczne, a jednocześnie łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na ścieranie. Warsztat domowy wymaga także solidnej podłogi. Wylewka betonowa będzie się sprawdzać tylko wtedy, gdy będzie wykonana z betonu zapewniającego odporność na ścieranie i uderzenia mechaniczne. Dobrze jest też wyprofilować posadzkę lub płytki podłogowe z odpowiednim spadkiem.

 

Regał magazynowy HUMBERG HR-811, 750 kg, czarny, 150x75x30 cm

 

Jak urządzić mały garaż w środku? 

Przede wszystkim dużo zależy od samej powierzchni. Należy wygospodarować miejsce na rzeczy absolutnie niezbędne. Najwięcej będzie go zabierał pojazd. Dlatego im większy garaż, tym więcej przestrzeni pozostanie na rozlokowanie potrzebnych artykułów i aranżację pomieszczenia pod kątem potrzeb. Standardowy garaż, w którym ma mieścić się samochód, powinien mieć przynajmniej 2.7 metra szerokości i 5.5 metra długości. To pozwoli na umieszczenie w nim auta miejskiego, kombi, czy auta klasy średniej. Przy takich wymiarach domowy warsztat z wieloma meblami i akcesoriami raczej nie wchodzi w grę. Oprócz auta znajdzie się tam prawdopodobnie stół na podstawowe narzędzia, elementy do unoszenia pojazdu, stojak lub wieszak na opony i niezbędne narzędzia naprawcze.

Mając niewiele miejsca do zagospodarowania, należy przemyśleć każdy kolejny zakup i element umieszczany w garażu. Trzeba przywyknąć do tego, że większość mebli będzie w formie wiszącej, by nie zabierać cennego miejsca dokoła auta. Alternatywą mogą być wysokie, wąskie i płytkie słupki z szufladami. Wiele akcesoriów ogrodniczych, rowery, a nawet koła do pojazdu można lokować na wieszakach, więc nie musisz rezygnować z ich posiadania nawet w niewielkim garażu. Niewielki warsztat majsterkowicza nie będzie zawierać zbyt wielu przedmiotów. Powinno jednak znaleźć się w nim miejsce na wąski, lecz długi stół. Najlepiej na ścianie nad blatem umieścić tablice wiszące na klucze, kuwety ze śrubami i innymi drobnymi elementami oraz szafki na większe narzędzia ręczne i elektryczne. Jednak ogromną większość prac ze względu na bezpieczeństwo pojazdu będzie trzeba wykonywać po wcześniejszym wyjechaniu autem z garażu.

 

Stół warsztatowy z imadłem WOLFCRAFT Master 700, 68x96x18,5 cm

 

Urządzanie przestrzeni w większym garażu 

Chociaż może wydawać się, że większe pomieszczenia da się zaaranżować w dowolny sposób, sam proces też musi być odpowiednio przemyślany. Bez właściwego planu i użycia akcesoriów i mebli oraz ich rozlokowania szybko zapanuje w nim bałagan. A im więcej rzeczy, tym trudniej cokolwiek znaleźć. Każdy domowy warsztat majsterkowicza powinien zawierać stół do wykonywania drobnych napraw lub innych niezbędnych czynności. Warto wybrać taki, który posiada dużą ilość szuflad. W sporym garażu dobrze jest umieszczać go na ścianie końcowej na wprost wejścia. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy pomieszczenie jest długie i wąskie. Taki stół może zajmować nawet połowę ściany, jednak nie przesadzaj z jego głębokością. Nad nim warto ulokować półki na narzędzia, kuwetki i wieszaki przystosowane do przechowywania większych akcesoriów.

Każdy warsztat majsterkowicza ma w sobie nie tylko elektronarzędzia, ale też farby, lakiery, spraye, oleje i inne substancje chemiczne. Dobrze jest je odpowiednio zabezpieczyć, aby uchronić się przed nieprzewidzianym rozlaniem cieczy lub jej upadkiem z półki umieszczonej „pod ręką”. Najlepiej nadają się do tego zamykane szafki wiszące, aby dzieci nie mogły do nich dosięgnąć. Wyposażenie warsztatu domowego obejmuje też elementy sporadycznie lub rzadko używane. Należy je umieszczać z dala od miejsca wykonywania prac. Opony lub kompletne koła powinny znaleźć się na stojaku przykryte pokrowcem, lub na specjalnym wieszaku ściennym. Chodzi o to, by uchronić je przed uszkodzeniami podczas majsterkowania i by nie przeszkadzały w poruszaniu się po garażu.

 

29-częściowy organizer na panelach ściennych, czerwono-czarny

 

Kilka dodatkowych wskazówek 

Jeżeli do garażu wchodzisz przez bramę główną i dodatkowo nie jest on ogrzewany, dobrze jest ulokować stół dalej od wejścia. Pozwoli to na komfortowe wykonywanie prac nawet w zimie bez obaw o przesadny chłód. Jeżeli możesz wchodzić do niego z domu, miejsce robocze także zaaranżuj z dala od drzwi, aby pył, kurz i inne zanieczyszczenia nie dostawały się do domu. Warto doprowadzić do pomieszczenia wodę i zainstalować niewielką umywalkę, aby nie przenosić brudu do mieszkania. Pomocne w utrzymaniu otoczenia w czystości jest umieszczenie w nim szafki na ubrania robocze. Przebieranie się w garażu jest praktyczne pod kątem zachowania porządku w korytarzu czy innym miejscu domu prowadzącym do warsztatu.

 

Walizka narzędziowa MALATEC, srebrno-czarna, 1000 elementów

 

Chociaż na pierwszy rzut oka domowy warsztat jest łatwy do zagospodarowania, utrzymanie go w należytym stanie wymaga samodyscypliny i odpowiedniego rozlokowania mebli oraz innych akcesoriów w przeznaczonych dla nich miejscach. Podczas prac pamiętaj o czystości i bezpieczeństwie swoim oraz pojazdu, który w nim przechowujesz. Dlatego znajdź w garażu także miejsce na gaśnicę.

Więcej przydatnych artykułów znajdziesz w naszych Poradnikach na Empik Pasje!

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock