Pogoda w górach bywa zmienna i kapryśna — wystarczy kilka minut, by czyste błękitne niebo zasnuło się ciemnymi chmurami, z których lada chwila może lunąć deszcz. Doświadczeni górscy wędrowcy mają w zwyczaju powtarzać, że do gór trzeba mieć szacunek — a więc nie lekceważyć zagrożeń, unikać brawury i uprzedzać wszelkie niebezpieczne sytuacje poprzez odpowiednie przygotowanie. Jak zrobić to właściwie? Oto najważniejsze wskazówki, które pomogą ci odpowiednio przygotować się do wyprawy. Niezależnie od tego, czy czeka cię wycieczka w góry z dziećmi, czy może samotna wędrówka, z pewnością okażą się przydatne!

#1 Stwórz dokładny plan wycieczki w góry 

Górskie szlaki są oznaczone, jednak wystarczy chwila nieuwagi, by zgubić się w terenie. Jeśli nie masz doświadczenia w górskich wędrówkach, a do tego miewasz problemy z orientacją w terenie, trzymaj się łatwych tras, na których nie brakuje turystów, lub wybierz się na wspinaczkę z przewodnikiem. Zorganizowane wycieczki w góry to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą poznać mniej uczęszczane szlaki, ale nie dysponują wiedzą i doświadczeniem.

Dokładne planowanie trasy może pozwolić ci w uniknięciu nieprzyjemnych sytuacji. Przed wybraniem się w góry, sprawdź szlak, który planujesz przejść — jego trudność, długość, różnice w wysokościach, rzeźbę terenu oraz udogodnienia po drodze — na przykład schroniska. Korzystaj z oficjalnych, aktualizowanych źródeł, gdzie można znaleźć również informacje o tymczasowym zamknięciu szlaków.

Jeśli planujesz noc w schronisku, najlepiej dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem. W innym wypadku trzeba się liczyć z dyskomfortem — w sezonie wiosenno-letnim w schroniskach bywa przecież tłoczno.

 

Plecak termiczny TL10N PROMIS, niebieski

 

#2 Zabierz ze sobą mapę 

Telefon to wynalazek, który ułatwia orientację w terenie, jednak pamiętaj, że w górach zasięg może być niedostępny. Jeśli korzystasz z map w telefonie, podstawowym zabezpieczeniem jest pobranie mapy offline, co sprawi, że nie będziesz zależeć od dostępu do internetu. Najlepiej skorzystać z aplikacji przeznaczonej na potrzeby wędrówek, na której piesze szlaki są dobrze oznaczone. Pamiętaj jednak, że bateria może jednak przecież się wyczerpać. Zabranie ze sobą mapy papierowej terenu to najlepsze zabezpieczenie przed niebezpiecznymi sytuacjami.

#3 Nie lekceważ prognozy pogody 

Pogodę w górach trudno przewidzieć — zdarzają się nagłe burze i ulewy. Warto jednak sprawdzić prognozę w dniu poprzedzającym wycieczkę. Jeśli przewidywane są złe warunki pogodowe, nie warto igrać z losem — lepiej przełożyć wyprawę na inny termin.

 

Viking, Kije trekkingowe, Lhotse 610207980, czarny

 

#4 Ubierz się z głową 

Dobór ubioru w góry to niełatwe zadanie. Z jednej strony, podczas wspinaczki można nieźle się zmęczyć i spocić, więc odzież powinna dobrze przewodzić wilgoć. Z drugiej — nagłe skoki i spadki temperatury to nic niespotykanego, a zabranie ze sobą ciepłej odzieży może wiązać się z dodatkowym obciążeniem. Jak więc dobrać ubiór?

Wybór rozwiązania „na cebulkę” to najlepsze rozwiązanie — choć nie należy przesadzać z ilością warstw. Warstwa najbliższa skórze powinna być wykonana z włókien dobrze przepuszczających powietrze i wilgoć. Może być to zwykła koszulka bawełniana, jak również koszulka termoaktywna. Dla osób intensywniej pocących się dobrym wyborem będzie odzież z włóknami wzbogaconymi o jony srebra, działające antybakteryjnie.

Środkowa warstwa powinna w razie potrzeby zapewniać komfort cieplny, ale jednocześnie pozwalać skórze oddychać. Może być to polar najnowszej generacji, wykonany z oddychających włókien, czy po prostu bawełniana bluza.

Bardzo ważne jest zabranie warstwy przeciwdeszczowej. Jeśli zależy ci na maksymalnej lekkości, możesz zdecydować się na cieniutką pelerynę, którą nałożysz na strój w razie potrzeby. Na rynku znajdziesz również ultralekkie ortalionowe kurtki z materiałów o wysokim stopniu wodoodporności — powyżej 4000 ml słupa wody.

W chłodne dni należy zadbać również o wierzchnią warstwę termoizolującą. Kurtki z ciepłym wypełnieniem, z zewnątrz pokryte ortalionem to dobre rozwiązanie — nie będą nasiąkać wodą tak jak te materiałowe.

 

4F, Kurtka damska

 

#5 Wybierz odpowiednie buty 

Wycieczka w góry wymaga dopasowania odpowiednich butów. Nawet jeśli nie planujesz stromych podejść, pamiętaj, by wybrać buty z wyprofilowaną podeszwą. Te płaskie mogą łatwo ślizgać się na kamieniach i ścieżkach. Powinny być również wodoodporne. Nawet latem, w wyższych partiach gór często zalega śnieg — twoje buty mogą więc przemoknąć, jeśli nie dobierzesz odpowiedniego modelu.

Nie musisz inwestować w buty trekkingowe, jednak jest to wskazane dla bezpieczeństwa i komfortu. Usztywniają one stopę w kostce, co gwarantuje większą ochronę przed zwichnięciami i skręceniami. Jednocześnie, mają grubsze podeszwy, dzięki czemu możesz chodzić w nich nawet po bardzo nierównym podłożu. Cechują się też dobrą przyczepnością, dzięki czemu nie musisz obawiać się poślizgnięcia.

 

Adidas, Buty damskie

 

#6 Zainwestuj w dobry kubek termiczny 

Nie ma nic lepszego w chłodny dzień na szlaku, niż napicie się gorącej herbaty czy kawy. Dzięki dobremu kubkowi termicznemu będziesz mieć ciepły napój zawsze pod ręką. Klucz to dobry mechanizm zamykania, który zapobiegnie wylewaniu się napoju w plecaku. Warto szukać kubków z technologią AUTOSEAL, które w swojej ofercie ma na przykład marka Contigo.

 

Contigo, Kubek termiczny, West Loop Biscay Bay

 

#7 Zabierz ze sobą latarkę 

Warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Latarka sprawdzi się na przykład przy eksploracji jaskiń czy jako zabezpieczenie na wypadek zagubienia się na szlaku po zmroku. Warto szukać modeli z wysokowydajną diodą LED.

 

Latarka Lightlife LED PHILIPS

 

To jak – gotowy na górską wyprawę?

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock