Czym charakteryzują się rowery trekkingowe?

Jednoślady te są bardzo uniwersalne, gdyż idealnie sprawdzają się czy to na szosie, czy też w lekkim terenie. Zaprojektowane zostały jednak głównie z myślą o dłuższych wyprawach, od kilkugodzinnych, aż do kilkumiesięcznych. Główną cechą charakterystyczną tych pojazdów jest bagażnik (lub dwa) oraz błotniki, które umożliwiają jazdę nawet w niekorzystnych warunkach, np. podczas deszczu. Ponadto rowery trekkingowe wyróżniają się mocnymi oponami. Są one węższe niż w pojazdach MTB, ale szersze, niż w przypadku modeli szosowych. Aby osiągnąć niskie opory toczenia, bieżnik jest raczej płytki. Opony prawie zawsze posiadają warstwę pozwalającą uniknąć przebić.

Jeśli chodzi o ramę, charakteryzuje się ona dość łagodnymi kątami, które umożliwiają wygodną jazdę. Materiał, z którego jest ona wykonana to najczęściej aluminium, aby zmniejszyć ciężar roweru. Spotyka się również ramy ze stali, których główną zaletą jest lepsze tłumienie drgań powstających podczas jazdy. Ponadto, choć to rzadkość, łatwiej jest ją naprawić, gdy w drodze się zepsuje. Rama powinna być także wytrzymała. Musi bowiem znosić ciężar użytkownika oraz często jego bagaży.

Koła w rowerze trekkingowym najczęściej są 28-calowe. Zdarzają się także opony o średnicy 26 cali. Jeśli chodzi o szerokość, dostępne są opony o wymiarach od 32 do 47 mm. One również powinny być bardzo wytrzymałe, aby rowerzysta mógł czerpać z jazdy przyjemność oraz uniknąć dyskomfortu czy niebezpieczeństwa. Standardowo opony mają średni bieżnik (płytszy niż w rowerach MTB, lecz głębszy niż w szosówkach), który gwarantuje dobrą przyczepność, a jednocześnie nie zwiększa niepotrzebnie oporów toczenia.

Romet trekkingowy

Ważne cechy roweru trekkingowego

Dobrym rozwiązaniem jest wybranie hamulców tradycyjnych. Są one znacznie łatwiejsze w naprawie oraz tańsze niż tarczowe, które tak naprawdę najlepiej sprawdzają się podczas wycieczek wysokogórskich.

Dostępne są dwie wersje amortyzatorów: sztywny (aluminiowy bądź karbonowy) oraz amortyzowany. Dwa pierwsze rodzaje dobrze sprawdzają się na powierzchniach utwardzonych, na drogach asfaltowych. Amortyzator aluminiowy jest tańszy, karbonowy z kolei radzi sobie lepiej z tłumieniem drgań. Na terenie bardziej „dzikim” idealny będzie widelec amortyzowany.

Siodełka w rowerach trekkingowych instalowane są odrobinę wyżej niż w przypadku pojazdów do wycieczek górskich. Są one także bardziej komfortowe, miękkie i często sprężynowane, dzięki czemu można bez bólu spędzić na nich wiele godzin. Wyższe ustawienie siodełka powoduje, że pozycja rowerzysty jest wyprostowana, co umożliwia odciążenie pleców oraz ramion.

Romet Wagant

Jaki osprzęt do roweru trekkingowego wybrać?

Należy pamiętać, że dobry rower trekkingowy to taki, który sprawdzi się nawet na najdłuższych trasach. Jeżeli więc wybierasz się na taką wyprawę, warto dobrać odpowiednie sakwy. Powinny one pasować do posiadanego bagażnika, czyli muszą być stabilne podczas przemieszczania się oraz łatwe do zamontowania oraz zdjęcia z pojazdu. Warto również dobrać komplet narzędzi, które pomogą w przypadku małych awarii oraz przenośną składaną pompkę.

Większość rowerów trekkingowych ma standardowo zamontowane oświetlenie bateryjne, co jest dobry rozwiązaniem. Jeśli rower nie posiada żadnych świateł, warto zamontować te na dynamo. Dzięki temu nie trzeba będzie martwić się o stan baterii, w kluczowym momencie nie zabraknie też światła.

Gazela 5 romet

Jaki rower trekkingowy dla mężczyzny?

Rower trekkingowy męski powinien być przede wszystkim dopasowany do jego wzrostu. Należy zwrócić tutaj uwagę w pierwszej kolejności na wysokość ramy. Wartość ta będzie przedstawiona w calach. Jak podstawić ją pod swój wzrost?

W przypadku roweru trekkingowego, dla wyliczenia wysokości ramy, zastosuj wzór:

  • Długość nogi od krocza do podłogi * 0,63 : 2,54 – przy czym dzielenie pozwoli uzyskaną liczbę cm zamienić na pożądane cale.

Biorąc za przykład mężczyznę, którego potrzebna długość nogi od krocza wynosi 82 cm, należy policzyć więc: 82 cm * 0,63 : 2,54. Daje to wynik 20,33, a więc w przybliżeniu 20 cali wysokości ramy.

Kross rower trans

Jaki rower trekkingowy dla kobiety?

Dobierając jednoślad, zawsze powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na wysokość ramy. tym przypadku należy pomnożyć długość nogi od krocza razy 0,67, po czym podzielić uzyskaną wartość przez 2,54, by uzyskać liczbę cali. Odpowiednio dobrany rower umożliwi wygodne stanie na nim podczas postoju i bezproblemowe zsiadanie. Biorąc na przykład kobietę, której długość nogi wynosi 81 cm, odpowiednia wysokość ramy będzie wynosiła 21,36 cala, a więc w przybliżeniu – 21 cali.

Co do opon - j eżeli z kolei cenisz sobie bardziej doskonałą przyczepność i bezproblemową jazdę na trudniejszym terenie, postaw na 28’’ – gdy są dostępne przy twojej wysokości ramy. Należy także pamiętać, że im mniejsze opony, tym niższa ich waga. 

Rower trekkingowy damski charakteryzuje się także szerszym siodełkiem. Jest także zwyczajowo lżejszy niż jego męska wersja. Również rama tradycyjnie różni się od tej w modelu dla mężczyzn.

Wybierz rower, który najbardziej ci się podoba i spełnia twoje potrzeby i ciesz się dłuższymi i krótszymi wycieczkami. Szerokiej drogi!

Więcej rowerowych poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Trenuję.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com