Czy krzesełko do karmienia jest mi potrzebne?

Zanim zaczniemy szukać odpowiedniego dla siebie i swojego dziecka krzesełka do karmienia, powinniśmy zastanowić się, czy jest ono nam na pewno potrzebne. Niektórzy wychodzą z założenia, że to zbędny wydatek, bo przecież dziecko można karmić na kolanach innej osoby lub opierając o poduszki na kanapie. Oczywiście, jest to prawdą, ale o wiele łatwiej i bezpieczniej jest przypiąć dziecko pasami w specjalnym krzesełku do karmienia i nie martwić się o ubrudzenie kanapy lub ubrania.

Krzesełko do karmienia przydaje się mamom, które pod opieką mają więcej niż jednego dziecko i chciałyby móc posadzić w jednym miejscu niemowlę czy małe dziecko i spokojnie je nakarmić, bez obaw o to, że zsunie się ze zwykłego krzesła lub fotela. Jeśli jesteśmy przekonani co do zasadności zakupu krzesełka do karmienia, możemy zacząć wybierać model, który będzie dla naszego dziecka odpowiedni.

 

Typy krzesełek do karmienia

W sklepach dostępne są różne rodzaje krzesełek do karmienia. Mogą to być tradycyjne krzesełka drewniane, jak i wykonane z metalu z dodatkiem tworzywa sztucznego. Popularne są krzesła do karmienia jako osobne meble, jak i takie, które można ustawić na zwykłym krześle. Wygodne, zwłaszcza w podróży, są turystyczne krzesełka do karmienia, mające formę nakładki na krzesło, w które wkłada się dziecko.

 

Jaki stelaż krzesełka?

Wytrzymały, solidny stelaż krzesełka do karmienia decyduje o tym, czy długo będzie można z niego korzystać. Dostępne są stelaże metalowe, plastikowe lub drewniane. Najlepiej, aby wybrane krzesełko miało ten stelaż w miarę lekki, jeśli zamierzamy je przenosić z miejsca na miejsce. W przypadku, gdy mamy niewiele miejsca w domu, dobrze by było, aby stelaż był składany.

 

Jakie siedzisko wybrać?

Ważnym czynnikiem wyboru krzesełka do karmienia dla dziecka jest siedzisko. Musi być ono dosyć obszerne, aby wygodnie się w nim siedziało zarówno niemowlęciu, jak i większemu dziecku. W przypadku krzesełek, które „rosną wraz z dzieckiem”, siedzisko powinno być tak duże, żeby zmieścił się w nim przedszkolak. Z czasem można będzie rozmontować tacę z przodu krzesełka i zrobić z niego wygodne krzesło dla dużego dziecka. Siedzisko powinno mieć regulowaną wysokość oraz miękką tapicerkę, najlepiej taką, którą łatwo można wyczyścić z resztek pokarmów.

 

Obciążenie krzesełka

W zależności od wybranego modelu krzesełka do karmienia dopuszczalne obciążenie może być różne. Lekkie, plastikowe krzesełka bezpiecznie zmieszczą dziecko ważące do 15 kg. Na drewnianych spokojnie można sadzać dzieci ważące do 22-25 kg. Największą dopuszczalną normę obciążenia krzesełka do karmienia mają te z metalowym stelażem.

 

Ważne czynniki dodatkowe

Poza stelażem i obciążeniem krzesełka oraz jego siedziskiem warto też sprawdzić:

  • jaka jest tapicerka krzesełka – powinna być wykonana z tworzywa, na którym nie zostają plamy i które łatwo zmyć;
  • jaki jest blat krzesełka – czy jest szeroki, czy ma zagłębienie na kubek niekapek i lekko podwyższone boki, czy łatwo się go demontuje, co ułatwi mycie;
  • czy ma kółka – co ułatwi jego przenoszenie z miejsca na miejsce;
  • czy ma siatkę na drobiazgi – kieszeń na zabawki czy książeczki.

 

Musimy pamiętać, aby krzesełko do karmienia było komfortowe i bezpieczne dla dziecka, ale też powinno spełniać wymogi funkcjonalności, jakie stawia rodzic. Jeśli już wybraliście dla swojej pociechy krzesełko do karmienia i macie pewne spostrzeżenia związane z jego używaniem, zapraszamy do podzielenia się nimi!