Proste zabawy dla dzieci, czyli od rana mam dobry humor

Żeby dobrze zacząć dzień warto pomyśleć o kreatywnych zajęciach dla maluchów. Kilkulatkowie powinni rozwijać zdolności manualne, które przygotują ich do nauki pisania. Plastelina, modelina będą do tego idealne. Dzieci mogą popisać się wyobraźnią lub skorzystać z gotowych zestawów, np. ciastoliny Play Doh, z której można ulepić własną pizzę, babeczki, kwiaty, samochodowe elementy czy pobawić się w dentystę.To może być punktem wyjścia do wspólnej zabawy. Każdy w rodzinie niech ma swoją funkcję, rozdzielcie obowiązki i twórzcie razem. Spróbujcie zrobić wspólnie zoo – tam musi być bardzo dużo gatunków fauny. Każdy niech zrobi inną zwierzęcą postać.


Play Doh, zestaw kreatywny Faktury i narzędzia
 

Jeżeli jednak zamiast ciastoliny lub plasteliny wolicie klocki to one też mogą być dobrym pretekstem do wspólnej zabawy – zamiast jednego budynku zbudujcie całe miasto! Mama niech buduje jeden budynek, tata drugi, dzieci następne, a potem połączcie swoje prace. Przekonacie się, że taka zabawa wyzwoli również w dorosłych sporo pozytywnych emocji, przeniesie was do czasów dzieciństwa i pozwoli… zrelaksować się, poczuć się beztrosko, zapomnieć o codzienności, pracy czy problemach.


 

Lego Classic, walizka klocków

 

A czy pamiętacie o modzie na relaksujące kolorowanki dla dorosłych? Zbierzcie więc domowe kolorowanki i zaproście do nich zarówno maluchów jak i nastolatki. Weźcie kredki, farby, pastele – co macie i co lubicie. Do tego w tle niech gra wasza ulubiona muzyka. Dzięki temu odkryjcie w każdym duszę artysty! Wspólne malowanie sprawi też, że zbierzecie się razem w jednym miejscu, będziecie mogli też w trakcie porozmawiać, na co często brakuje czasu.

Kraina Lodu 2. Kolorowanka z naklejkami  - Opracowanie zbiorowe    Odcienie natury. Relaksująca kolorowanka dla dorosłych - Rose Christina

Kraina Lodu 2. Kolorowanka z naklejkami Relaksująca kolorowanka dla dorosłych 

 

Rozegrajmy to razem

Może jest to też pora, by zapoznać dzieciaki z zabawami z naszego dzieciństwa, kiedy to nie było internetu, a w telewizji czekaliśmy tylko na dobranockę. Dlatego wtedy były gry dla dzieci z prawdziwego zdarzenia! Kto powiedział, że w chowanego można bawić się tylko na dworze? Zaangażujcie w szukanie wszystkich członków rodzinny i ukryjcie się w domowych zakamarkach. Przekonacie się, że będzie to sentymentalny powrót do czasów waszych najmłodszych lat, a i maluchy będą zachwycone.

Dawniej też skakało się na podwórku w klasy, a dziś można skakać na podłodze w salonie, grając w Twistera. Popularna gra planszowa, zręcznościowa, tylko że na planszy nie porusza się pionkami, a… rękami i nogami testując swoją sprawność, gibkość i wysportowanie. Jeśli więc szukacie pomysłu na śmieszne zabawy dla dzieci, nastolatków i dorosłych – to wszystko to znajdzie tutaj. Zasada jest jedna: gracie wszyscy razem i wszystkie chwyty są dozwolone. Wybuchy radości gwarantowane, a i codzienna dawka gimnastyki zaliczona.

Twister

 

By połączyć młodsze i starsze pokolenie przy jednym stole trzeba też mieć pomysły. I wcale nie muszą być one wyszukane. Puzzle z dużą ilością elementów zainteresują zarówno starsze dzieci, jak i te młodsze z chęcią będą chciały się uczyć, poznać coś nowego, podjąć wyzwanie. Rodzice czy dziadkowie z przyjemnością też pogłowią nad układanką. Polecamy: im większa rodzina, tym na więcej elementów postawcie. Każdy może wybrać sobie inną część obrazka, a potem połączycie swoją pracę w całość. Możecie też podzielić się na drużyny czy układać na czas. Wariantów jest bardzo wiele!
 

Trefl, puzzle Zabawne psie portrety - Trefl

Trefl, puzzle Zabawne psie portrety 

 

A może by tak wspólnie coś rozegrać? Na gry czy mecze na dworze jest jeszcze za chłodno, ale od czego są popularne gry planszowe dla dzieci i dla całych rodzin. Sprawdzą się klasyki takie jak: Chińczyk – przy przedszkolakach czy szkolnych uczniach, a nastolatków – trudniejszą grupę wiekową powinien zainteresować Dixit - gra na wyobraźnię, z pięknymi ilustracjami, bazująca na skojarzeniach. Przekonacie się, że każda z tych gier zainteresuje również dorosłych.

Dixit

 

Nawet go macie w domu jedynaka i obawiacie się, że nie ma on rodzeństwa, rówieśników, którzy zagraliby z nim w grę, to nie jest problem. Gry na trzy osoby są coraz popularniejsze i dostępne w sprzedaży. Jakie to mogą być tytuły? Sprawdźcie nasz artykuł o grach dla trojga i znajdźcie tam gry rodzinne idealne dla was.

A jeśli jako rodzice sami uwielbiacie grać w planszówki i już nie możecie się doczekać aż swoje ulubione tytuły pokażecie potomkom, to już teraz możecie razem z nimi zagrać w dziecięce wersje popularnych gier, takie jak Monopoly Junior czy Wsiąść do pociągu: pierwsza podroż. Wraz z rzutem kostką przekażcie im miłość do gier.

Monopoly, gra strategiczna Monopoly Junior Electronic Banking 

 

Filmy na wieczór

Jak wybrać film, który zainteresuje nie tylko dzieci, ale i dorosłych? A najnowsze kino familijne to naprawdę fajne filmy animowane, młodzieżowe, fabularne, idealne na wieczór. Współcześni twórcy starają się by bajki nie były tylko atrakcją dla dzieci, ale by wpleść w fabułę różne smaczki, żarty, które zrozumieją tylko dorośli. Bywa naprawdę zabawnie. Przy dobrym repertuarze i nastolatki chętnie usiądą z wami przed ekranem. Jakie tytuły wybrać? Rekomendujemy np. „W głowie się nie mieści” – oscarową animację Disney Pixar (co już jest gwarantem jakości), która pięknie opowiada o rodzinie, emocjach, uczuciach i jak Shrek ma wiele warstw, wymiarów i bywa równie zabawna. A jeśli wasze szkraby są na bieżąco z filmowym repertuarem i współczesne klasyki już znają, to można pokazać im filmy z waszej młodości np. „E.T.” lub wybrać coś z nowości na dvd. Tutaj gorąco polecamy „O Yeti!” zabawną i wzruszającą historię przyjaźni. O „Krainie lodu II” uwielbianej przez małych widzów już nawet nie musimy wspominać.

O Yeti! 3D - Culton Jill

„O Yeti!”

 

Nastolatki powinny być zaciekawione produkcjami (a i my z nimi obejrzymy – bez poczucia niezręczności czy znużenia), takimi jak: „Detektyw Pikachu” czy „Był sobie pies 2”. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się też świetne przyrodnicze dokumenty BBC – o planecie, o zwierzętach – słynące nie tylko z pięknych zdjęć, wciągającej narracji, ale i mądrego, ekologicznego przekazu. Może to stać się pretekstem do rodzinnych dyskusji o ekologii czy podsunięciu naszym młodym czytelnikom książek o ekologii.

A kiedy maluchy już całkiem usną, lub gdy chcemy oglądać coś tylko z najstarszymi dziećmi – polecamy jako inspirację tekst z listą pozytywnych filmów, które poprawią humor. Jest co oglądać!

Siedem cudów świata. Jedna planeta

 

Zdjęcia, które zachowują wspomnienia

Po wspólnej kolacji, seansie filmowym, przed wspólnym czytaniem książek na dobranoc, co jeszcze można obejrzeć? Rodzinny album ze zdjęciami! Wyciągnijcie z szaf fotoksiążki, zdjęcia z waszego dzieciństwa, fotografie z narodzin i najmłodszych lat waszych pociech, ze wspólnych wyjazdów, świąt, urodzin. A może jeszcze macie i czarno-białe zdjęcia z czasów młodości dziadków? To dopiero atrakcja! Pod kocem, nawet w piżamach, z kubkami gorącej czekolady i oglądajcie, śmiejcie się, wspominajcie, podróżujcie w czasie, sprawdźcie kto jak się zmieniał, jak kiedyś wyglądał. Ba, odgadujcie kto to w ogóle był na danych fotografiach! Przekazujcie z pokolenia na pokolenie rodzinne historie.

Album na zdjęcia

 

Spędzając czas w domu nie każdy musi robić coś w osobnym pomieszczeniu, bo wspólnych atrakcji, może być naprawdę wiele. To tylko nieliczne z nich, a wasza wyobraźnia z pewnością podsunie jeszcze więcej kreatywnych rozwiązań, a i na specjalnie przygotowanej stronie Czas w domu będziemy wam dostarczać co i raz nowych inspiracji.

A jak wy lubicie spędzać familijnie czas? Jakie jeszcze macie pomysły?