Dlaczego warto sprawdzać poziom oleju w silniku? 

Olej silnikowy znajdujący się w misce olejowej pełni wyjątkowo ważną rolę w całym zespole prawidłowej pracy układu napędowego samochodu. Odpowiada przede wszystkim za jego smarowanie, czyli oddzielanie współpracujących elementów silnika w taki sposób, by te nie tarły o siebie. Nie jest to jednak jego jedyne przeznaczenie. Współczesne oleje (a dokładniej oleje zasadowe) mogą odpowiadać także za zabezpieczenie komponentów silnika przed korozją. Ma to związek z wydzielaniem podczas spalania paliwa kwasów, które niszczą jego metalowe elementy. Neutralizuje je właśnie odczyn zasadowy oleju. Czy to wszystko? Absolutnie nie!

Olej smarowania służy także chłodzeniu elementów układu napędowego. Przegrzanie się tłoków silnika czy łożysk prowadzi do problematycznej awarii; olej odpowiada jednak za utrzymanie ich prawidłowej temperatury. Co więcej, chroni także komponenty silnika przed osadzaniem się zanieczyszczeń i odkładaniem osadów.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego warto dbać o prawidłowy poziom oleju w silniku, nasuwa się więc sama: jego niedostatek może doprowadzić do zaburzenia pracy silnika. Po pierwsze nie otrzyma odpowiedniego smarowania, po drugie przestanie być chroniony przed korozją, po trzecie nie będzie odpowiednio chłodzony, a po czwarte – czyszczony.

 

Olej silnikowy LOTOS SYNTHETIC SL/CF PLUS, 5W40, 4L

 

Czy poziom oleju w silniku może być za wysoki? 

Naturalny spadek poziomu oleju to jedno. Czy jednak może się zdarzyć, że będzie on za wysoki – i nie będzie to miało związku z przelaniem? Niestety tak. Olej oczywiście nie produkuje się ani klonuje w trakcie jazdy, jednak może się zdarzyć, że do wnętrza miski olejowej przedostanie się paliwo. To problem, który występuje szczególnie w przypadku silników Diesla z filtrem DPF. Niespalony nadmiar oleju napędowego może ściekać do oleju silnikowego po ściankach cylindrów, niezatrzymany przez filtr cząstek stałych. Wówczas należy nie tylko wymienić olej, ale także sam filtr. A żeby móc je wymienić, trzeba oczywiście zauważyć, że poziom płynu w misce olejowej jest za wysoki – ponownie widać, jak istotna jest kontrola oleju silnikowego.

 

Olej silnikowy ELF Evolution FULLTECH FE, 5W30, 5L

 

Jak sprawdzić poziom oleju? 

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od rodzaju posiadanego pojazdu. Nowsze samochody mogą być wyposażone w kontrolkę niskiego poziomu oleju – wówczas kierowca zostanie powiadomiony o jego spadku przez sam pojazd. Kontrolka będzie świeciła się przez więcej niż kilka sekund po rozruchu auta, kiedy ilość oleju w misce spadnie poniżej odpowiedniego poziomu. Nie każdy samochód ma jednak taką funkcję. Jak sprawdzić olej w silniku samodzielnie?

Potrzebne będą:

  • sucha czysta szmatka albo rolka ręczników papierowych,
  • rękawice ochronne,
  • świeży olej na wypadek konieczności dolania. Dostępność tego płynu jest powszechna; znajdziesz go nie tylko w sklepach motoryzacyjnych, ale także w ofercie empiku,
  • bagnet.

 

Olej silnikowy TOTAL QUARTZ 59000 ENERGY, 5W40, 5L

 

Ten ostatni przyrząd umiejscowiony jest pod maską, w specjalnym gnieździe w silniku. Można rozpoznać go po charakterystycznej wystającej rączce, często o jaskrawym kolorze. Aby wydobyć bagnet, wystarczy mocno za nią pociągnąć; oczom ukaże się długa, zanieczyszczona, dość wąska miarka. Należy kolejno:

  • Upewnić się, że pojazd stoi na płaskim, możliwie najbardziej poziomym podłożu – skos może przekłamać rzeczywisty poziom oleju.
  • Dokładnie wytrzeć bagnet – suchą szmatką albo ręcznikami papierowymi.
  • Umieścić bagnet z powrotem w gnieździe – zostanie zamoczony w oleju.
  • Odczekać chwilę, ponownie wyjąć bagnet i sprawdzić poziom oleju – na bagnecie znajdują się dwa znaczniki. Mogą być to charakterystyczne wcięcia lub znaczniki kolorystyczne. Ten, który znajduje się bliżej rączki, oznacza maksymalny prawidłowy poziom oleju, natomiast ten na drugim końcu bagnetu – minimalny. Wydobyty ponownie bagnet będzie zabrudzony; należy zwrócić uwagę na to, do jakiej wysokości. Jeśli zabrudzenie kończy się między dwoma znacznikami, poziom oleju jest prawidłowy. Jeśli znajduje się niebezpiecznie blisko dolnego, na nim lub poniżej, poziom jest zdecydowanie za niski. Jeżeli zabrudzenie przekracza górny znacznik, poziom jest za wysoki.

 

Olej silnikowy MOTUL 08100 X-MAX, 0W40, 5L

 

Jak uzupełnić poziom oleju? 

Przed przejściem do omówienia tego punktu warto wspomnieć o konieczności zweryfikowania jakości oleju pozostałego w misce olejowej. Koniecznie zwróć uwagę na jego kolor i zapach. Dobrej kondycji, jeszcze niewyeksploatowany olej będzie koloru zbliżonego do złota. Im bliżej mu do czarnego, tym bardziej jest zanieczyszczony. Z kolei wyczuwanie zapachu benzyny czy oleju napędowego w płynie będzie oczywiście świadczyło o przedostaniu się paliwa. Obie te sytuacje mogą wymagać całkowitej wymiany (spuszczenia) oleju silnikowego, a ta druga nawet konsultacji z mechanikiem.

Uzupełnienie jego poziomu jest bardzo proste i zamyka się w kilku krokach:

  • Upewnij się, że silnik jest chłodny – by uniknąć ewentualnego poparzenia.
  • W rękawicach ochronnych odkręć oraz usuń pokrywę wlewu oleju.
  • Na podstawie pojemności miski olejowej i poziomie oleju widocznym na bagnecie wlej jego brakującą ilość przy pomocy lejka – pojemność tę możesz zweryfikować w instrukcji obsługi samochodu.
  • Poczekaj kilkanaście minut, aż całość oleju ścieknie do miski olejowej – pamiętaj, że ma dość gęstą konsystencję.
  • Ponownie sprawdź poziom oleju przy pomocy bagnetu – w przypadku jego nadmiaru upuść część oleju. W tym celu umieść pusty pojemnik pod miską olejową i odkręć jej kurek.

 

Olej silnikowy ELF Evolution 900 NF, 5W40, 4L

 

Jak często sprawdzać poziom oleju? 

Wyjaśniliśmy, jak sprawdzić stan oleju i jak go uzupełnić. A jak często należy powtarzać tę czynność? Tempo spadku jego poziomu może być uzależnione od wielu czynników, między innymi dynamiki jazdy. Zanim więc określisz częstotliwość weryfikacji ilości oleju odpowiednią dla twojego samochodu, sprawdzaj ją przynajmniej raz na dwa tygodnie i za każdym razem przed długą podróżą. Na początku warto wykonywać tę czynność nadmiernie często, ale mieć przy tym pewność, że silnikowi nie grozi zatarcie.

 

Olej silnikowy TOTAL INEOLONGLIFE, 5W30, 5L

 

Jeśli więc dawno nie miałeś bagnetu w dłoni – koniecznie zajrzyj pod maskę swojego samochodu!