Najtrudniejszym etapem przygotowywania się do niej jest prawdopodobnie wybór odpowiedniego mikrofonu do nagrywania. Rynek oferuje mnóstwo propozycji zróżnicowanych modeli mikrofonów. Który z nich wybrać, aby tworzyć podcasty w satysfakcjonującej jakości?

Rodzaje sprzętu do domowego nagrywania 

Mikrofony do podcastu stanowią specjalną, oddzielną kategorię sprzętową. Można w niej znaleźć dwa rodzaje mikrofonów — pojemnościowe oraz dynamiczne. Różnią się one pasmem przenoszenia dźwięku, odpornością na działanie czynników zewnętrznych, a także rozmiarami oraz możliwościami bezpośredniego podłączenia do komputera. Istotną różnicą jest także kierunkowość odbioru dźwięku, która może przybierać odmienne kształty w zależności od posiadanego modelu.

Sprzęt pojemnościowy charakteryzuje się wysoką precyzją nagrania, a także czułością nawet na najcichsze dźwięki. Wykorzystywany jest przede wszystkim w sterylnym środowisku studyjnym podczas profesjonalnych sesji nagraniowych (przede wszystkim instrumentalnych oraz wokalnych). Z uwagi na wychwytywanie dużej ilości szumów, raczej nie sprawdzi się poza warunkami studyjnymi. Użytkowanie mikrofonów pojemnościowych najczęściej wiąże się z koniecznością zakupu interfejsu audio, który będzie dostarczał do niego tzw. zasilanie fantomowe (48 V).

 

IMG STAGE LINE MX-2IO - INTERFEJS AUDIO USB

 

Swoistym przeciwieństwem tej technologii są dynamiczne mikrofony do nagrywania. W kontekście nagrywania muzyki najczęściej wykorzystywane są podczas występów na scenie. Są także wysoce odporne na działanie czynników zewnętrznych, a także nieco mniej dokładne niż ich pojemnościowe odpowiedniki. Mikrofony dynamiczne świetnie nadają się do nagrywania głosu, nadając mu bardzo przyjemną do słuchania barwę. Choć nie jest to regułą, często wybieranym rodzajem mikrofonów do podcastu są właśnie modele dynamiczne.

Specyfika tworzenia podcastów w domu 

Zastanawiając się nad zakupem odpowiedniego sprzętu do tego rodzaju twórczości, trzeba przede wszystkim pamiętać o warunkach pracy. Po pierwsze, nie jest koniecznością kupowanie sprzętu mobilnego, ponieważ komputerowy mikrofon do podcastu najczęściej rezyduje w jednym, ustalonym miejscu na biurku.

Po drugie, warto zastanowić się nad poziomem szumu w pomieszczeniu, w którym będą dokonywane nagrania. Mikrofon pojemnościowy prawdopodobnie utrwali na nagraniu przejeżdżające za oknem samochody i inne środki transportu — nawet jeśli wydaje się, że ich odgłosy są praktycznie niesłyszalne. Dlatego trzeba pomyśleć o dobrym wygłuszeniu miejsca, w którym zamierzamy nagrywać podcasty.

 

Mikrofon do streamingu SPC Gear SM900 USB, Pop filtr

 

Po trzecie, należy koniecznie sprawdzić przykładowe nagrania dokonane przy pomocy mikrofonu, na kupno którego się decydujesz. Modele różnych producentów mogą lepiej sprawdzać się przy konkretnych rodzajach głosu i dykcji.

Po czwarte, z perspektywy domowego twórcy prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie mikrofon podłączany bezpośrednio do komputera za pośrednictwem portu USB. Mimo to dodatkowy sprzęt (taki jak interfejs audio), również się przyda – wymaga go większość mikrofonów dynamicznych.

Nie zapomnij o odpowiednich akcesoriach! 

Fakt, że mikrofony do nagrywania podcastów najczęściej wykonane są w technologii dynamicznej, wcale nie oznacza, że posiadają niską czułość podczas rejestracji audio. Przy prowadzeniu rozmów, przeprowadzaniu wywiadów lub swobodnej dyskusji na dowolne tematy, użytkownik mikrofonu niejednokrotnie zmienia przy nim pozycję.

Niektóre ich modele mogą zbyt dokładnie nagrywać głoski bezdźwięczne (przede wszystkim „p” oraz „t”), co wywołuje charakterystyczny efekt obecności dodatkowego dźwięku, zatrzymanego na membranie mikrofonu. Jest to uwiecznione na nagraniach, zbyt szybko poruszające się powietrze. Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w tzw. pop filtr, będący drobnym kawałkiem materiału doczepianym do mikrofonu. Znajduje się on pomiędzy nagrywającym a membraną sprzętu. Warto też zwrócić uwagę na to, aby mówić do mikrofonu pod lekkim kątem, a nie prosto do niego. W ten sposób fala dźwiękowa nie będzie bezpośrednio uderzała w membranę, co zaowocuje lepszym nagraniem.

Innymi przydatnymi gadżetami będą podstawki, dzięki którym mikrofon pozostanie w jednym miejscu i będzie zabierał z niego dźwięk. Również przedwzmacniacze pomogą w uzyskaniu czystego nagrania. Nie można także zapomnieć o zakupie kabla, ponieważ nie wszystkie modele mikrofonów posiadają go w zestawie.

 

Zestaw nagraniowy MASSA

 

Topowe mikrofony komputerowe do nagrywania podcastów 

Podstawowe modele do streamingu, vlogów oraz podcastów rozpoczynają się już od 100 zł. Wiele firm tworzy wydajne produkty w budżetowym przedziale cenowym: np. Trust albo HIRO. Nieco wyżej wyceniony sprzęt ze średniej półki kosztuje ok. 400-500 zł. W tym segmencie popularne wybory to propozycje firm SilentiumPC, Genesis lub wspomniany Trust. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu najistotniejsze jest sprawdzenie, czy dany mikrofon do nagrywania jest możliwy do podłączenia bezpośrednio do komputera bez obecności dodatkowego sprzętu.

 

Mikrofon - SM950 Streaming USB Microphone

 

Polecanym mikrofonem USB dla początkujących podcasterów jest na przykład HIRO Milo. Świetnie zbiera dźwięk ze wszystkich stron, a na jego czystość dodatkowo wpływa wbudowana eliminacja szumów. Zestaw zawiera również statyw na gumowych nóżkach, który zapewni stabilność mikrofonu. Nieco droższym wyborem będzie ten marki Trust. Wyposażony jest w cyfrowe złącze USB, posiada czystą reprodukcję dźwięku oraz filtr pop, który blokuje nadmierny ruch powietrza.

 

Mikrofon komputerowy HIRO Milo, USB

 

Chcąc sięgnąć po mikrofon ze średniej półki, warto zainteresować się modelem od firmy SilentiumPC. SM950 Streaming USB Microphone wyposażony jest w dużą membranę, a kierunkowe nasłuchiwanie gwarantuje świetne wyciszenie niechcianych dźwięków. Zawiera także koszyk antywstrząsowy, filtr pop oraz długi przewód USB. Czułość na poziomie 135 dB zapewnia rejestrację nawet najcichszych dźwięków.

 

Mikrofon z zestawem studyjnym ISO TRADE 8957

 

Tworzenie podcastów to niewątpliwa przyjemność, którą rozpocząć może każdy. Podziel się ze światem swoimi zainteresowaniami, pasjami i przeżyciami! Będzie to jeszcze łatwiejsze z niezawodnym sprzętem na biurku.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock