Dlaczego trzeba wymieniać olej silnikowy? 

Zanim przejdziemy do zagłębienia się w temat częstotliwości wymiany oleju silnikowego, warto zastanowić się: po co tak właściwie trzeba to robić? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie z pewnością doda motywacji wszystkim osobom, które do tego obowiązku podchodzą raczej niechętnie.

Jak krótko wspomniano we wstępie, olej odpowiada między innymi za smarowanie elementów silnika – i to jest jego głównym zadaniem. Kłopot w tym, że podczas eksploatacji pojazdu – a tym samym silnika oraz samego oleju – skuteczność jego działania spada. Ma to związek między innymi z wyczerpywaniem się składników dodatkowych, które są odpowiedzialne za właściwości czyszczące oleju, jego brak pienienia się w silniku (utrzymanie odpowiedniej konsystencji), właściwą lepkość i zasadowość. Ta ostatnia kwestia związana jest z przedostawaniem się do oleju siarki z paliwa. Zmienia ona jego odczyn na kwaśny, tym samym prowadząc do powstawania korozji na elementach silnika i zmianie konsystencji samego płynu na zbliżoną do żelu.

 

Olej silnikowy LOTOS SYNTHETIC SL/CF PLUS, 5W40, 4L

 

Co więcej, w niektórych przypadkach – aut z silnikiem diesla i filtrem DPF, pod wpływem eksploatacji wzrasta ilość zużytego paliwa w oleju. Użytkownik na pierwszy rzut oka widzi tylko tyle, że wzrósł poziom samego płynu smarowania – co wydaje się pozytywne. Olej nie bierze się jednak znikąd, samochód nie produkuje go przecież samodzielnie. Jeśli więc jest go więcej, to oznacza to przedostanie się paliwa (lub, co gorsza, płynu chłodniczego – ale to oznacza już poważną usterkę) do miski olejowej. Dzieje się tak, kiedy nadmiar niespalonego paliwa spływa po ściankach cylindrów – co z kolei ma związek z nieprawidłowym oczyszczaniem filtra cząstek stałych. Jest to więc efekt domina, który w konsekwencji prowadzi do rozrzedzenia oleju, a więc obniżenia jego zdolności ochronnych.

Jak często wymieniać olej w nowym aucie? 

Podsumowując poprzedni punkt: brak regularnej wymiany oleju wiąże się ze spadkiem poziomu ochrony silnika. Zanieczyszczenia będą odkładać się w nim skuteczniej, będzie bardziej skłonny do korodowania czy zatarcia poszczególnych elementów. Co ile więc wymieniać olej, by do tego nie dopuścić?

Jeśli planujesz kupno nowego samochodu i już przygotowujesz się do prawidłowego dbania o jego wnętrze, albo już odebrałeś auto z salonu i nawet zacząłeś trochę jeździć, to masz uproszczone zadanie. Informację na temat tego, jak często powinieneś wymieniać olej, znajdziesz w instrukcji obsługi samochodu. Nic prostszego! Najczęściej wskazana tam wartość będzie mieściła się w zakresie od 10 do 15 tysięcy przejechanych kilometrów albo określona jako wymiana co rok. To bowiem najbezpieczniejsza częstotliwość wymiany oleju.

 

Olej silnikowy ELF Evolution FULLTECH FE, 5W30, 5L

 

Co ile wymieniać olej w używanym samochodzie? 

Jeżeli właśnie odkupiłeś auto od poprzedniego właściciela, to w jego książce serwisowej powinieneś szukać informacji na temat ostatniej zmiany oleju. A jeśli z jakiegoś powodu nie masz i nie miałeś do niej wglądu – wymień go zapobiegawczo. Nigdy nie wiadomo, czy samochód nie ma przejechanych już kilkudziesięciu tysięcy bez tego zabiegu i nie będzie cię niedługo czekała kosztowna awaria silnika. Zwłaszcza że jego elementy są już eksploatowane od kilku czy kilkunastu lat. A co ile km powinna następować późniejsza wymiana oleju? A jeśli poprzedni właściciel dobrze opiekował się silnikiem – po jakim czasie ty powinieneś dokonać wymiany?

Najbezpieczniejsze widełki to ponownie 10 do 15 tysięcy przejechanych kilometrów (lub co rok). I w tym przypadku należy trzymać się ich nawet jeszcze bardziej kurczowo, niż w przypadku nowego auta. Bez względu na to, czy kupiłeś używany samochód i nie jesteś pewien, jak był traktowany, czy to twoje auto od wielu lat i nie wiesz, czy postępujesz właściwie, jest pojazdem w pewnym wieku. W tym samym (najprawdopodobniej) jest też jego silnik. Wymaga więc delikatnego traktowania i uważności – jest zwyczajnie bardziej podatny na awarie. Bez większego problemu znajdziesz też w internecie instrukcję obsługi do większości modeli – w tym do twojego auta, a tam umieszczona jest dokładna informacja o interwałach wymiany oleju.

 

Olej silnikowy TOTAL QUARTZ 59000 ENERGY, 5W40, 5L

 

Jak często wymieniać olej silnikowy w przypadku intensywnej eksploatacji pojazdu? 

Wskazane wyżej widełki dotyczą eksploatacji normalnej; jazdy na długie dystanse czy poruszania się po mieście. Nie można jednak zapomnieć o właścicielach samochodów wykorzystywanych do jazdy w wyjątkowo trudnych warunkach: terenowej czy wyścigowej na torze. Wówczas poziom używania silnika gwałtownie wzrasta i częstotliwość konieczności wymiany oleju może się zwiększyć do średnio co 5 tysięcy przejechanych kilometrów.

 

Olej silnikowy MOTUL 08100 X-MAX, 0W40, 5L

 

Jak wymienić olej silnikowy? 

Możliwości wymiany oleju są dwie. Pierwsza z nich to oczywiście udanie się do serwisu, w którym zadanie zostanie zlecone specjaliście. To opcja dla osób, które raczej niechętnie zaglądają pod maskę swojego auta lub wiedzą, że już wystąpiły jakieś kłopoty z silnikiem – aby przy okazji usunąć awarię.

Druga możliwość to działanie samodzielne. Potrzebne będą:

  • Świeży olej,
  • rękawice ochronne,
  • gazety lub szmaty do ochrony podłoża pod pojazdem,
  • pojemnik na zużyty olej,
  • lejek,
  • nowy filtr oleju,
  • klucz do mocowania filtra oleju,
  • opcjonalnie nowy korek miski olejowej lub jego uszczelka.

 

Olej silnikowy TOTAL INEOLONGLIFE, 5W30, 5L

 

Sprawdź, jak w kilku krokach wymienić olej smarowania: 

  1. Zaparkuj pojazd na równej, płaskiej powierzchni – tak, by znajdował się w maksymalnym poziomie. Jeśli masz dostęp do ramp, skorzystaj z nich; ale pamiętaj przy tym, by zabezpieczyć samochód przed stoczeniem się.
  2. Rozgrzej silnik – dzięki temu olej łatwiej spłynie z miski olejowej i wszystkich innych elementów.
  3. Wyłącz silnik.
  4. Zabezpiecz dłonie rękawicami – pamiętaj, że silnik i olej będą rozgrzane!
  5. Zabezpiecz podłoże pod komorą silnika – gazetami czy szmatkami.
  6. Zlokalizuj korek spustowy – jest dość charakterystyczny, wyglądem przypomina śrubę.
  7. Pojemnik na zużyty olej umieść pod korkiem spustowym – możliwie jak najbliżej.
  8. Odkręć korek – przyciskaj go przy tym do miski olejowej; unikniesz w ten sposób upuszczenia oleju bokami.
  9. Wyjmij korek – uważaj przy tym, by nie poparzyć dłoni rozgrzanym olejem.
  10. Po spłynięciu całości oleju z miski olejowej odkręć filtr oleju przy pomocy dedykowanego klucza – spod niego również ścieknie płyn.
  11. Posmaruj uszczelkę nowego filtra olejowego świeżym olejem i zamontuj go na miejscu poprzedniego – dłonią, w tym celu nie używaj już klucza.
  12. Zakręć korek spustowy – możesz użyć nowego korka albo nowej uszczelki.
  13. Wlej świeży olej do miski olejowej przy pomocy lejka – pamiętaj przy tym, by zweryfikować, jaka jest jej pojemność. Miej na uwadze, że olej jest gęsty, więc ścieka dość wolno. Dobrym rozwiązaniem jest wlanie na początku o pół litra płynu mniej, niż zmieści się go w układzie.
  14. Po upływie kilkunastu minut (by cały olej ściekł do miski) uruchom silnik i sprawdź kontrolkę oleju (lub jego poziom przy pomocy bagnetu). Jeśli jego poziom jest zbyt niski – uzupełnij i powtórz sprawdzanie.
  15. Pojemnik ze zużytym olejem oddaj do zakładu utylizacyjnego – pod żadnym pozorem nie wylewaj go do kanalizacji ani środowiska!

 

Olej silnikowy ELF Evolution 900 NF, 5W40, 4L

 

Choć instrukcja tego, jak zmienić olej jest dość rozbudowanato cały proces jest bardzo prosty. Warto więc spróbować wykonać go samodzielnie. Koniecznie sprawdź, czy nie nadszedł czas na wymianę oleju w twoim aucie!

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock