Wersja podstawowa 

W grze planszowej „7 cudów świata” mamy okazję zostać przywódcami własnego, antycznego miasta. Należy ona do gatunku gier strategicznych. Naszym zadaniem będzie w rozwój gospodarczy, militarny i cywilizacyjny wybranej metropolii. Aby tego dokonać, niezbędne okażą się kontakty handlowe, trochę szczęścia oraz analityczny umysł, który poprowadzi nas do zwycięstwa. Podczas podróży przez kolejne epoki, będziemy mogli oczywiście wybudować także jeden z wybranych przez nas cudów świata, przez co na trwałe zapisać się na kartach historii! Przynajmniej tej planszowej.

 

Rebel, gra strategiczna 7 cudów świata (nowa edycja)

 

W zabawie może wziąć udział od 3 do 7 graczy powyżej 10 roku życia. Rozgrywka powinna zająć około 30 minut. W pudełku znajdziemy:

  • plansze przedstawiające 7 cudów świata,
  • karty z przepięknymi rysunkami pomniejszych lokacji oraz obiektów,
  • specjalne monety - walutę,
  • żetony punktowe,
  • arkusze z siatką powiązań,
  • notes do spisywania ruchów oraz strategii,
  • instrukcję.

Zasady mogą nam się wydać nieco skomplikowane, jednak już po kilku partiach z łatwością je zapamiętamy i będziemy mogli w każdej chwili zasiadać do stołu lub tłumaczyć je mniej doświadczonym graczom. Najtrudniejszym może się okazać przyswojenie symboli znajdujących się na kartach, jednak aby to zadanie ułatwić, twórcy przygotowali ściągi dla każdego uczestnika gry. Po odpowiednim przygotowaniu wszystkich elementów, będziemy dobierać karty, wznosić kolejne budowle, handlować, wymieniać się zasobami i starać się wyprzedzić przeciwników w rozwoju miasta.

Dzięki sporej losowości, możecie być pewni, że każda partia będzie inna i prędko wam się nie znudzi. Warto także zaznaczyć, że jest wiele dróg prowadzących do zwycięstwa, więc czasem trzeba opracować nową taktykę, co z pewnością dostarczy jeszcze więcej dobrej zabawy przy stole, zapewniając wysoki poziom regrywalności tytułu.

„Pojedynek”, czyli wersja dla mniejszej liczby graczy 

Jeśli chcielibyście pograć w „7 cudów świata”, ale jest was mniej niż 3 osoby, to znakomitą opcją dla będzie wersja „Pojedynek”. Nie jest ona dodatkiem, a samodzielnym tytułem. Podobnie jak w pierwowzorze, także i tu naszym zadaniem będzie rozwijanie własnego miasta i budowanie potęgi kulturowej, naukowej oraz militarnej.

 

Rebel, gra strategiczna 7 Cudów Świata: Pojedynek

 

Zmiany dotyczą jednak zasad rozgrywki. Już na wstępie dostaniemy, aż po 4 cuda świata (w „Pojedynku” w sumie jest ich nie siedem, a dwanaście). Zmianie ulega także sposób dobierania kart. Pojawia się także kilka nowych znaczników, żetonów, a także pion konfliktu, których działania odnajdziemy w zasadach.

Nie brakuje tu także nowych obrazków na kartach, które dodają grze odpowiedniego, antycznego klimatu. Jeśli jeszcze zastanawiacie się, czy warto sięgnąć po „Pojedynek”, to dodamy, że tytuł otrzymał nagrodę Golden Geek Award jako „najlepsza gra dwuosobowa” oraz „najlepsza gra karciana”. Czy na zasłużyła na takie wyróżnienia? Przekonajcie się!

„Architekci” – planszówka dla konstruktorów 

Kolejną samodzielną grą z serii „7 cudów świata” są „Architekci”. Tym razem zagrać w nią może dwie i więcej osób, a to już od ósmego roku życia. Można ją zaliczyć do grona gier rodzinnych. Planszówka ma bowiem nieco prostsze zasady od oryginału, choć wciąż trzeba się będzie nieźle nakombinować, aby odnieść w niej zwycięstwo. To, co z pewnością jako pierwsze rzuci wam się w oczy w tej edycji, to specjalne elementy, przypominające rusztowania, które tworzyć będą budowlę czy specjalne pojemniki, w których ułożycie swoje karty. Rozgrywka podzielona została na tury – zbieramy w nich surowce.

 

Gra Architekci 7 Cudów Świata

 

W „Architektach” nie będziemy już rozwijać całych miast. Naszym zadaniem jest jedynie wzniesienie jednego z cudów świata. Jeśli wiec szukacie czegoś lżejszego na początek swojej przygody z planszówkami lub chcecie zainteresować innych serią, z pewnością warto postawić właśnie na ten tytuł.

„Babel”, czyli rozszerzenie dla fanów cyklu  

Jednym z najważniejszych dodatków do gry planszowej „7 cudów świata” jest „Babel”. Co ciekawe w jednym pudełku dostajemy aż dwa rozszerzenia, które można wprowadzić łącznie lub osobno. Pozwoli nam ono wznieść tytułową Wieżę, a następnie udoskonalać poszczególne obszary.

 

Rebel, gra strategiczna 7 Cudów Świata: Babel - dodatek do gry

 

Zagrywanie specjalnych płytek, które są nowością w grze, wpływać będzie na działanie wszystkich graczy. W ten sposób zapewnimy sobie więcej interakcji przy stole. Ponadto w naszych miastach powstaną takie obiekty jak:

  • mury miejskie,
  • porty,
  • obeliski,
  • łuki triumfalne.

Wszystkie elementy jak zwykle stworzone zostały ze szczegółowymi detalami, co jeszcze bardziej umili nam czas spędzony przy stole. Fani wersji podstawowej zdecydowanie powinni sięgnąć po ten apendyks.

Inne dodatki 

„Babel” to nie jedyny suplement do „7 cudów świata”. Jeśli jesteście fanami tego tytułu, to z pewnością warto zainteresować się także pozostałymi. Wśród nich znajdziecie chociażby „Miasta”. Jest to znakomita opcja dla tych, którzy chcieliby prowadzić przy stole więcej interakcji ze współgraczami. Rozszerzenie dodaje nam talię niezwykle silnych, czarnych kart. Ponadto do zabawy będzie mogła dołączyć ósma osoba. Twórcy postanowili wprowadzić także wariant gry drużynowej. Pomimo wszystkich nowości gra nadal pozostaje odpowiednio zbalansowana i dostarczać nam będzie dużą porcję dobrej zabawy.

 

Rebel, gra strategiczna 7 cudów świata: Miasta (nowa edycja)

 

Kolejną opcją dla sympatyków planszówki jest „Armada”. Podobnie jak przy „Miastach” także i tu twórcy postawili na więcej kontaktów pomiędzy graczami. Do naszej dyspozycji zostanie włączona flota pozwalająca na tworzenie paktów i układów nie tylko z sąsiadami, ale ze wszystkimi osobami przy stole. Możliwe będzie prowadzenie również wojen na morzu, czyli zwolennicy negatywnych interakcji znajdą tu coś dla siebie. Na planszach pojawią się także stocznie oraz wyspy. Będzie więc jeszcze bardziej ciekawie!

 

Rebel, gra strategiczna 7 cudów świata: Armada (nowa edycja) - dodatek

 

Trzecim dodatkiem są „Liderzy”. Tym razem do gry wprowadzeni zostają bohaterowie świata starożytnego, którzy posiadają specjalne zdolności wpływające na rozwój naszych miast. Na stole pojawią się także dwa dodatkowe cuda świata, w tym rzymskie Koloseum. Nie zabraknie także kilkunastu nowych kart czy specjalnych monet.

Na rynku znajdziecie także specjalne, jubileuszowe wydanie „Liderów”, wydane z okazji siedmiolecia istnienia „7 cudów świata”. Zawarto w nim 15 nowych postaci. To z wszystko z pewnością urozmaici waszą rozgrywkę. Dodajmy jeszcze, że wszystkie dodatki można ze sobą łączyć i w ten sposób stworzyć niezapomniane partie.

 

Rebel, gra strategiczna 7 cudów świata: Liderzy (nowa edycja) - dodatek

 

Dodatki do „Pojedynku” 

Ponieważ wersja „Pojedynek” została tak dobrze przyjęta przez graczy, twórcy postanowili nie osiadać na laurach. Także do tego tytułu przygotowano rozszerzenia. Jednym z nich jest „Panteon”. Jak zapewne domyślacie się po samej nazwie, do naszej zabawy wprowadzeni zostają antyczni bogowie. Od teraz będziemy musieli walczyć także o ich przychylność. Wznoszenie świątyń, czyli nowych budowli wprowadzonych dzięki temu rozszerzeniu, z pewnością będzie dobrym pomysłem na zyskanie odpowiednich łask. W opakowaniu znajdziecie także żetony oznaczone jako „dary”, które także pomogą zaskarbić przychylność bóstw.

 

Rebel, gra przygodowa 7 Cudów Świata: Pojedynek - Panteon

 

Ostatnim z dodatków jest „Agora”. Tym samym na naszym stole pojawią się senatorowie. Jak to zwykle politycy mają w zwyczaju, postarają się oni walczyć o wpływy, a my skorzystamy z ustanawianych przez nich dekretów, rozwijając swoje miasto. Uważajcie jednak na spiskowców, którzy mogą popsuć wasze plany! Do rozgrywki zostanie wprowadzona mechanika dominacji politycznej, a ponadto znajdziecie tu salę posiedzeń, nowe cuda czy żetony. Oczywiście „Agorę” można połączyć z „Panteonem” i stworzyć dzięki temu własną, unikatową rozgrywkę!

 

Rebel, gra planszowa 7 Cudów Świata : Pojedynek - Agora (dodatek)

 

Po więcej artykułów o planszówkach oraz grach wideo znajdziecie w dziale Gram.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock