Dbanie o równowagę PEH jest podstawowym elementem świadomej pielęgnacji włosów. Właściwe balansowanie stosunkiem protein, emolientów i humektantów w składach odżywek pozwala na wydobycie z kosmyków blasku, a w przypadku loków — również pięknego skrętu. Ponadto umożliwia odbudowanie ich struktury i pozbycie się problemu puszenia, elektryzowania czy braku objętości, oraz wielu innych.

Trudno wyobrazić sobie codzienną kompleksową pielęgnację bez uwzględnienia tych substancji w składach kosmetyków. Jakie działanie wykazują i jak je dozować? I wreszcie — jakie kosmetyki wybrać?

Emolienty w kosmetykach do włosów — po co się je stosuje?

Emolienty stanowią jedną z trzech kategorii substancji, które możemy znaleźć w kosmetykach do włosów. Ich zadaniem jest natłuszczanie i ochrona. Emolient tworzy ochronną otoczkę wokół włosa, dzięki czemu możliwe jest domknięcie nawilżenia z wykorzystaniem humektantu. To szczególnie istotne w przypadku włosów wysokoporowatych, cechujących się otwartą strukturą łusek.

W ich przypadku nawilżenie bardzo łatwo jest oddawane, przez co włosy stają się suche, matowe, puszą się i są szorstkie w dotyku. Dlatego wymagają one zastosowania nie tylko kosmetyków nawilżających, ale i masek, i odżywek emolientowych, które pozwolą zatrzymać nawilżenie na dłużej.

Płaszczyk ochronny, który gwarantują odżywki emolientowe, nie tylko zatrzymuje wodę w strukturze włosa, ale również chroni go przed działaniem niszczących czynników zewnętrznych, jak choćby ekstremalnie niskie i wysokie temperatury. Dlatego tak ważne jest uzupełnienie pielęgnacji o emolienty jeśli poddajesz włosy częstym zabiegom stylizacyjnym z wykorzystaniem prostownicy czy lokówki.

Jak rozpoznać niedobór i nadmiar emolientów?

Jeśli twoje włosy są matowe, pozbawione blasku, puszą się i plączą, a do tego są niedociążone i elektryzują się, najprawdopodobniej w twojej codziennej pielęgnacji brakuje składników emolientowych. W przypadku włosów kręconych, które potrzebują największej ilości emolientów, symptomem niedoboru może być również niepodkreślony skręt.

Z emolientami najłatwiej „przedobrzyć” w przypadku włosów niskoporowatych, jednak również inne typy mogą źle reagować na ich duże ilości. Nadmiar emolientów objawia się strąkowaniem włosów, brakiem objętości i zbytnim obciążeniem, wrażeniem tłustości.

Jakie rodzaje emolientów znajdziesz w kosmetykach do włosów?

Emolienty mogą mieć organiczne i syntetyczne pochodzenie oraz pełnić różne funkcje. W kosmetykach do włosów najczęściej spotyka się oleje i masła roślinne, stanowiące przykład naturalnych substancji emolientowych, ale również estry, alkohole, trójglicerydy i silikony.

Jak dobierać odżywki emolientowe do włosów?

Największe stężenie emolientów można znaleźć w odżywkach i maskach — szampony najczęściej mają bowiem za zadanie oczyszczać i nawilżać włosy. Po zrealizowaniu tych dwóch kroków można przystąpić do kuracji emolientowej, co pozwala domknąć nawilżenie w strukturze włosa i otoczyć go ochronnym płaszczem. Zarówno każda odżywka, jak i maska emolientowa powinna być dobierana zgodnie z kluczem porowatości. W kosmetykach dla włosów niskoporowatych powinny znaleźć się oleje nasycone. Odżywki do włosów średnioporowatych powinny zawierać natomiast w większości oleje jednonienasycone, a wysokoporowatych — wielonienasycone, czyli niewnikające. To właśnie one otaczają kosmyki barierą ochronną.

Odżywki do włosów emolientowe — TOP 5

Na rynku znajdziesz szeroki przekrój odżywek do włosów, które zawierają w sobie emolienty. Które z nich wyróżnia najlepszy skład i znakomite efekty przy regularnym stosowaniu?

1. Anwen, Emolientowy Irys, odżywka do włosów o średniej porowatości

Odżywka o przepięknym odświeżającym zapachu idealna do pielęgnacji włosów średnioporowatych. Zawiera olej brokułowy, macadamia, moringa, tsubaki i z pestek śliwki. Działanie każdego z olei pokrywa się z potrzebami kosmyków o średniej porowatości. Nie zawiera sztucznych silikonów - olej brokułowy jest ich naturalnym odpowiednikiem, równie skutecznie wygładzając włosy.

Odżywka anwen irys

2. Babuszka Agafia, Bania Agafii, maska do włosów 20 minutowa laminująca

Idealna maska humektantowo emolientowa zawierająca moc składników aktywnych, w tym bogaty w witaminy i cenne kwasy tłuszczowe olej łopianowy i organiczne ekstrakty z syberyjskich ziół. Jeśli interesuje cię maska emolientowa bez silikonów, kosmetyk marki Natura Siberica to idealny wybór. Z wykorzystaniem tego kosmetyku uzyskasz spektakularny efekt wygładzenia wyłącznie dzięki działaniu natury.

Babuszka Agafia maska laminująca

3. Anwen, odżywka do włosów o niskiej porowatości Emolientowa Akacja

Idealna dla włosów niskoporowatych. Nawilża i gwarantuje objętość dzięki ekstraktowi z morszczynu. Zawiera nasycone oleje — masło murumuru i babassu, idealne do pielęgnacji prostych kosmyków.

Anwen Emolientowa odżywka akacja

4. Anwen, Emolientowa róża, odżywka do włosów o wysokiej porowatości

Odżywka, która pomoże odzyskać blask, elastyczność i skręt włosom kręconym czy zniszczonym długotrwałą stylizacją. Oprócz oleju brokułowego, sprawiającego, że mimo naturalnego składu działa jak odżywka emolientowa z silikonami, zawiera olej makowy, z rzodkiewki, dyniowy, z krokosza barwierskiego, oraz masło shea. Taka kompozycja sprzyja włosom wysokoporowatym.

Anwen odżywka róża

5. BIOnly Nature Emolientowa odżywka do włosów suchych i zniszczonych

Naturalna odżywka powstała na bazie ziół i organicznych składników aktywnych. Zawiera frakcjonowany olej kokosowy i masło shea, co czyni ją idealną dla włosów nisko i średnioporowatych. Ponadto, zawiera również hydrolizowane proteiny pszenicy i witaminę E, co czyni ją świetnie zbalansowanym kosmetykiem do codziennej pielęgnacji.

Bio Nature Odżywka

Więcej artykułów o pielęgnacji włosów znajdziesz w naszym dziale Dbam o urodę. A po specjalną selekcję i pomoc w doborze produktów zajrzyj do Strefy Pięknych Włosów.

Źródło zdjęcia okładkowego - Shutterstock.