Kraina Lodu” to animacja z 2013 roku produkcji Walt Disney Animation Studios i Walt Disney Pictures. Inspiracją dla jej powstania była baśń Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu”, w której głównymi bohaterami była dwójka dzieci. W „Krainie lodu” fabuła również skoncentrowana jest na dwóch bohaterkach Elsie i Annie – co z resztą jest pierwszym widocznym podobieństwem z drugą częścią, ale po kolei.

Opowieści o siostrzanej miłości

Pierwsza część na samym początku ukazuje nam Elsę i Annę jako małe dziewczynki, które uwielbiają się ze sobą bawić. Elsa jest starszą córką króla i królowej Arendelle i posiada magiczną moc tworzenia śniegu i lodu. Pewnego dnia podczas zabawy z młodszą siostrą Anią, przypadkowo doprowadza do groźnego dla małej wypadku. Troll, do którego rodzice zabierają ranną Annę, doradza, aby wymazać z jej pamięci umiejętności siostry. Dziewczynki dorastają w separacji, a po nieszczęsnej śmierci rodziców, Elsa przejmuje władzę nad królestwem i właściwie od tego momentu zaczyna się właściwa opowieść.

Anna nie mogąc znieść rozłąki z siostrą i po odmowie udzielenia błogosławieństwa jej związkowi z nowo poznanym księciem, prowokuje kłótnię, w wyniku której rozgniewana Elsa przemienia wszystko wokół w lód i sprowadza do Arendelle mroźną zimę. Przerażona królowa ucieka i zostawia mieszkańców z wielkim problemem, a Anna wyrusza, aby ją odnaleźć i sprowadzić do miasta słoneczną pogodę. Po drodze dziewczyna spotyka wiele przeciwności. Kiedy odnajduje siostrę, też nie jest łatwo, ponieważ ta po prostu nie wie jak odwrócić skutki tego, co się stało. W dużym skrócie, bo komplikacji w odzyskaniu lata jest naprawdę wiele – królestwo zostaje ocalone przez siostrzaną, szczerą miłość – to ona skutecznie topi każdy lód.

 

film Kraina Lodu

Kraina Lodu (Blu-ray Disc)

 

W drugiej części również poznajemy fragment z dzieciństwa sióstr, bo film zaczyna się od krótkiej retrospekcji, w której ich rodzice – król Agnarr i królowa Iduna opowiadają dziewczynkom o magicznej krainie, duchach natury i plemieniu Northuldra, które zgodnie dzieliło ziemię i wody z mieszkańcami Arendelle do czasu pewnego konfliktu na tamie. Konflikt rozgniewał duchy natury i sprawił, że ze świata zniknęła magia, a tych, którzy pozostali w lesie odgrodziła wielka mgła. Następnie, przenosimy się do teraźniejszości, gdzie siostry żyją ze sobą blisko i zgodnie, ale Elsa słyszy wzywającą ją melodię, co nie daje jej spokoju.  Jak się okazuje, moc Elsy budzi żywioły, dotychczas uśpione w zaklętym lesie, co staje się zagrożeniem dla Arendelle. Dziewczyna postanawia przekroczyć magiczną mgłę, aby ratować swoje miasto. Mimo sprzeciwu Elsy Anna wyrusza w tę podróż razem z nią. Na dziewczyny czeka wiele niebezpieczeństw, ale także szansa na odkrycie tajemnicy swoich przodków. Receptą na wszystkie problemy, znów tak jak w pierwszej części okazuje się rodzinna, silna więź i miłość sióstr.

 

Kraina lodu 2

Kraina lodu 2 (Blu-ray Disc)

 

Ci sami główni bohaterowie

Twórcy „Krainy Lodu 2” nie zawiedli fanów i nie wyłączyli z drugiej części żadnego z ulubieńców z pierwszego filmu. W kontynuacji możemy ponownie spotkać się ze wspomnianą Elsą i Anną, ale także znakomitymi postaciami drugoplanowymi: bałwanem Olafem, zakochanym w Annie Kristoffem i jego dzielnym towarzyszem Svenem. W drugiej części pojawiają się także nowi bohaterowie – w odciętej przez mgłę puszczy Elsa i Anna odnajdują plemię Northuldra, na którego czele stoi Yelena, a także część wojsk Arendelle – wśród odnalezionych żołnierzy znajduje się Mattias, który był osobistym strażnikiem króla Agnarra. Ponadto, nowe postaci to także duchy żywiołów: przypominający konia duch wody Nokk, mała salamandra – duch ognia, duch powietrza  – wiatr i duch ziemi – skalny gigant. Dzięki retrospekcji widzowie mają również szansę lepiej poznać rodziców Elsy i Anny, którzy zginęli w morskiej wyprawie. Jak się okazuje król i królowa pragnęli dotrzeć do zaginionej krainy i odkryć tajemnicę mocy swojej córki, niestety magiczne przejście się dla nich nie otworzyło i przez wiele dni błądzili we mgle. Misja Elsy i Anny jest w pewnym sensie dopełnieniem tego, czego chcieli dokonać ich rodzice.

 

Kraina Lodu. Z wizytą w Arendelle książka

Kraina Lodu. Z wizytą w Arendelle (okładka twarda)

 

Wspaniała oprawa muzyczna

To, co najpiękniejsze w „Krainie Lodu”, to  zdecydowanie oprawa muzyczna. Niezwykłe, wpadające w ucho piosenki sprawiają, że oglądając tę animację można mieć wrażenie, że to bajkowy musical. I ten rozśpiewany klimat to bez wątpienia największe podobieństwo z drugą częścią. Co prawda, największy przebój z pierwszej części „Krainy Lodu” jest dużo bardziej urzekający niż ten z drugiej. Dowodem na to jest, choćby imponujący wynik odtworzeń na Youtubie – „Mam tę moc”, czyli polska wersja piosenki przewodniej, ma ich na swoim koncie ponad 115 milionów.

 

 

Tymczasem, „Chcę uwierzyć snom” – flagowy utwór z sequela ma ich na razie 4,5 miliona. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli przyjrzymy się oryginalnym wersjom. „Let it go” od razu po premierze bajki w 2013 stało się niekwestionowanym hitem i doczekało się mnóstwa coverów, a promocyjna piosenka z drugiej części „Into the Unknown”, chociaż ma bardzo dobre recenzje, a w tym roku nawet była nawet wykonywana podczas Oscarowej gali przez różne wokalistki użyczające głosu Elsie w różnym krajach, to aż takim przebojem nie jest. Statystyki też tego dowodzą – „Let it go” może pochwalić się imponującym wynikiem 1,9 mld odtworzeń na Youtubie, „Into the Unknown”  ma ich „tylko” 144 milionów.

 

 

 

Prestiżowe nagrody

Jeśli chodzi o prestiżowe nagrody, to zdecydowaną dominację ma tu pierwsza część „Krainy Lodu”. Bajka zdobyła Oscara za najlepszy długometrażowy film animowany w 2014 roku. Statuetką nagrodzona została także piosenka „Let it go”, która wygrała w tej kategorii z typowanym przez wielu krytyków utworem grupy U2 „Ordinary Love”, skomponowanym do filmu biograficznego o Nelsonie Mandeli.

„Kraina Lodu 2” nie ma na swoim koncie takich wyróżnień. Film nie został wzięty pod uwagę w wyścigu po nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmów animowanych, a kawałek „Into the Unknown”, chociaż został nominowany, to na tym się skończyło.

 

Kraina Lodu 2. Disney książka

Kraina Lodu 2. Disney. Najpiękniejsze filmy (okładka twarda)

 

Te same emocje i czar

Zarówno „Kraina Lodu 1”, jak i jej kontynuacja to bajki, które zapadają w pamięć i urzekają ciepłym klimatem, wzruszającymi momentami i śmiesznymi dialogami. Co prawda niektórzy fani, po 6 latach oczekiwań, pragnęliby jeszcze bardziej wejść do świata swoich ulubionych bohaterów, ale na to być może przyjdzie czas w kolejnej części. Co prawda twórcy nie wspominają jeszcze o takich planach, ale także nie zaprzeczają, że dalszy ciąg jeszcze nastąpi.

Jeśli chcecie dalej czytać o swoich ulubionych produkcjach, zajrzyjcie na stronę Magazynu Empik Pasje do sekcji poświęconej pasji do oglądania filmów i seriali.