Odważne porównania debiutującego reżysera Bartosza Kruhlika do Kieślowskiego nie wydają się na wyrost, zwłaszcza że twórca odebrał właśnie nagrodę główną na Festiwalu Filmów Polskich imienia słynnego reżysera w Nowym Jorku.

Kim jest Bartosz Kruhlik?

Pochodzący z Lubska reżyser to absolwent słynnej łódzkiej filmówki, gdzie jako student zbierał wyróżnienia za etiudy oraz filmy dokumentalne. Licencjacki „Żar” był nagradzany na konkursach w Hanowerze, Atenach, Wenecji czy Rzymie. Kruhlik od początku preferował raczej krótkie formy, w których umiejętnie kumuluje silne emocje. Również debiutancka „Supernova” trwa zaledwie 78 minut. Na premierowe, pełnometrażowe dzieło reżysera czekali wszyscy, którzy słyszeli o jego dotychczasowych dokonaniach. Jak się okazało w 2019 roku, „Supernova” nie zawiodła.

 

„Supernova”  Bartosz Kruhlik

 

„Supernova”, czyli emocje doprowadzone do wrzenia

Obejrzenie „Supernovej” wiąże się z przyjęciem olbrzymiej dawki skrajnych emocji. Kruhlik przeprowadza widzów od złości, przez wzruszenie, po frustrację. W tym niedługim filmie zawarte są dramaty trzech bohaterów, które kumulują się w jednym, niespodziewanym zdarzeniu. Mimo że film rozpoczyna spokojna scena z krową, gdzieś na peryferiach, z każdą minutą dzieje się więcej i więcej. Momentami trudno udźwignąć napięcie, które serwuje nam Kruhlik. Trzech głównych bohaterów, czyli Sławek (Marek Braun), Adam (Marcin Hycnar) oraz Michał (Marcin Zarzeczny) staje w jednej chwili na skraju załamania nerwowego, a łączy ich los jednej kobiety. Dalszej fabuły nie zdradzamy, tylko zachęcamy do obejrzenia „Supernovej”.

 

 

Pasmo sukcesów debiutującego reżysera

Tuż po debiucie „Supernovą” doceniło jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kurhlik otrzymał wtedy Złotego Lwa za debiut reżyserski. Potem twórcy odbierali statuetki również podczas Camerimage czy OFF Camera. Bartosz Kruhlik ma na koncie też nominacje do Orłów 2020, Paszportu Polityki czy Odkryć Empiku, gdzie otrzymał statuetkę. Ponadto film zebrał szereg pozytywnych recenzji krytyków, a przecież cały obraz został zrealizowany w zaledwie 14 dni zdjęciowych na zamkniętym odcinku drogi pod Wyszkowem.

 

Fot. Gala Bestsellery Empiku 2019, archiwum Empik

Fot. Gala Bestsellery Empiku 2019 - Odkrycie Empiku w kategorii Film, archiwum Empik

 

Najnowszym wyróżnieniem Kruhlika i „Supernovej” jest nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego „Ponad granicami” na 16. Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku. New York Polish Film Festival to największe wydarzenie dotyczące polskich filmów na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Wieloletnim partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Bartoszowi Kruhlikowi i wszystkim twórcom filmu „Supernova” gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na następne dzieło obiecującego reżysera.