Patrząc na kolorową, niesztampową i wręcz niewyobrażalną momentami historię Eltona Johna, trudno wyobrazić sobie, aby miał opowiedzieć ją ktokolwiek inny, niż on sam. Autobiografia artysty, która niedawno trafiła na księgarskie półki, pełna jest osobistych wyznań: od trudnego dzieciństwa, poprzez pełną zawirowań młodość i pierwsze, zakończone porażkami próby przebicia się na londyńskiej scenie muzycznej, aż po ogromny sukces komercyjny oraz problemy, które pojawiły się wraz z nim. Elton opowiada także o poszukiwaniu swojej seksualności, związku i ślubie z wieloletnim partnerem, Davidem Furnishem oraz o doświadczeniu późnego ojcostwa. „Ja. Pierwsza i jedyna autobiografia Eltona Johna” to historia jednego z najważniejszych muzyków XX wieku oraz relacja zza kulis wielkiego show biznesu, uzupełniona o prawdziwie szczere wyznania dotyczące relacji, rodziny i pasji.

Czego słuchać, czytając: „Diamonds”, czyli kompilacji największych hitów Eltona Johna i Berniego Taupina, jego wieloletniego przyjaciela oraz autora tekstów większości jego przebojów; ścieżki dźwiękowej z Rocketmana oraz „Live From Moscow 1979”.

 

 

Pierwsza dama polskiej piosenki poetyckiej, autorka słów do tysięcy utworów, śpiewanych między innymi przez Marylę Rodowicz, Skaldów, Kalinę Jędrusik czy Ewę Bem. W swojej książce dziennikarka Beata Biały przeprowadza niezwykle szczere rozmowy z przyjaciółmi zmarłej przed ponad dwudziestoma laty artystki, próbując odkryć jej niezwykle tajemniczą osobowość. O Osieckiej opowiadają między innymi Olga Lipińska, Hanna Bakuła, Krystyna Janda, Urszula Dudziak, Ewa Błaszczyk, Daniel Olbrychski, Stan Borys. Z rozważań tych wyłania się obraz pełen sprzeczności, widoczny też zresztą świetnie w jej tekstach: kobiety odważnej i nieśmiałej, odpornej i kruchej czy zimnej i namiętnej. Jak dowodzi Biały, dla każdego z przyjaciół Osiecka miała inną twarz.

Czego słuchać, czytając: oczywiście przede wszystkim płyt Maryli Rodowicz, jak: „Tribute To Agnieszka Osiecka - Łatwopalni”; Agnieszka Osiecka: Od słowa do słowa, „Agnieszka Osiecka: Sześć oceanów”.

Co jeszcze możesz przeczytać: „Poetka i książę”, „Dzienniki”, „Notes”.

 

 

Wyczekiwana biografia jednego z najpopularniejszych polskich raperów, którego twórczość w ostatnich dwóch dekadach ukształtowała polską scenę hip-hopową. „Brzydki, zły i szczery” to momentami bezkompromisowa, prawdziwa opowieść o życiu w blokowisku na łódzkich Bałutach i godzinach spędzanych na boisku do koszykówki, o fascynacji muzyką zza oceanu i pierwszych utworach, o rodzinie, przyjaźni i kłopotach w szkole. Nie zabrakło również wspomnień z dramatycznego koncertu OSTR-a w Bielsku-Białej, od którego zaczęło się „Życie po śmierci”.

Czego słuchać, czytając: najnowszego albumu OSTR-a, Gniew, klasyków „Tylko dla dorosłych” i „Tabasko” oraz pamiętnego „Życia po śmierci”.

 

 

Nikogo nie zaskoczy chyba konstatacja, iż młodość Patti Smith była jeszcze ciekawsza i bardziej fascynująca niż sama jej twórczość. Początki jej artystycznej ścieżki przypadły na niezwykły czas i na jeszcze bardziej niezwykłe miejsce, czyli przełom lat 60. i 70. w sercu buzującego, zbuntowanego, kreatywnego Nowego Jorku. W autobiografii „Poniedziałkowe dzieci” opowiada o miłości i związku z ówczesnym partnerem, Robertem Mapplethorpem, znanym z niezwykle prowokacyjnego wówczas stylu fotograficznego. Książka ta to także hołd złożony miastu pełnemu kontrastów, przyciągającemu i niezmiennie fascynującemu od dekad.

Czego słuchać, czytając: najnowszej płyty Patti Smith, Mummer Love.

Co jeszcze możesz przeczytać: współczesne przemyślenia dojrzałej dziś Smith, czyli „Pociąg linii M”.

 

 

Przez trwającą ponad pół wieku karierę Wojciech Młynarski zapisał się w naszej pamięci jako autor tekstów największych polskich przebojów, takich jak „Och, życie kocham cię nad życie” Edyty Geppert, „Lubię wracać tam gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego czy „Prześliczna wiolonczelistka” Skaldów. Wiele piosenek, często z muzyką Jerzego Wasowskiego, wykonywał samodzielnie, czyniąc z nich ponadczasowe szlagiery - wspomnieć tylko „Jesteśmy na wczasach”, „Po prostu wyjedź w Bieszczady” i „Róbmy swoje”. W rozmowach z Katarzyną Skrzydłowską-Kalukin Młynarskiego wspominają przyjaciele, bliscy i współpracownicy, między innymi Artur Andrus, Michał Ogórek i Irena Santor.

Czego słuchać, czytając: Wojciech Młynarski: Prawie całość - obszernego, pięciopłytowego wydawnictwa z niemalże setką piosenek śpiewanych przez Młynarskiego; płyty zarejestrowana w 1986 roku w Teatrze Ateneum, „Młynarski w Ateneum. Recital '86” oraz „Młynarski o miłości”, czyli piosenek w wykonaniu zarówno samego artysty, jak i tuz polskiej ceny muzycznej - Ewy Bem, Andrzeja Zauchy, Michała Bajora czy Stanisławy Celińskiej.

Co jeszcze możesz przeczytać: „Rozmowy”, czyli zbiór wywiadów z Młynarskim oraz „Polska miłość” - ponad 140 tekstów i wierszy artysty, wiele z nich opublikowanych po raz pierwszy.

 

 

Najnowsza biografia jednego z najbardziej fascynujących, utalentowanych i znaczących muzyków w historii naszej cywilizacji. Dziennikarz Mark Langthorne oraz reżyser i producent Matt Richards analizują fenomen tak Freddiego Mercury’ego, jak i samego Queen, biorąc na warsztat nie tylko kwestie artystyczne i show biznesowe, ale także prywatne życie wychowanego na Zanzibarze wokalisty i kompozytora. Wiele opowieści, które znalazły się w książce, nie były dotąd ani publikowane, ani nawet znane szerszemu kręgowi odbiorców. Nie zabrakło też wypowiedzi osób Mercuremu najbliższych oraz innych znanych, scenicznych postaci.

Czego słuchać, czytając: trzypłytowej kompilacji największych hitów, The Greatest Hits I, II & III”; ścieżki dźwiękowej do biograficznego „Bohemian Rhapspody” z Ramim Malekiem oraz wyjątkowego, transmitowanego przez BBC koncertu, który zarejestrowany został w 1975 roku w londyńskim Hammersmith Odeon - „A Night At The Odeon”.

Co jeszcze możesz przeczytać: „Freddie Mercury i ja” Jimma Huttona, czyli historia - podobno jedynej prawdziwej - miłości artysty opowiedziana z perspektywy człowieka, który towarzyszył mu aż do śmierci w 1991 roku; „Queen. Królewska historia” Marka Blake’a to z kolei dzieje zespołu, który odmienił światową muzykę, zaś „Queen. Nieznana historia” Petera Hince’a odkrywa nieznane dotąd kulisy rock’and’rollowego świata lat 70. i 80.

 

 

Biografia zmarłej w lipcu 2018 roku Olgi „Kory” Jackowskiej, składająca się z rozmów i wywiadów, opracowana przez jej męża, Kamila Sipowicza. Mając na uwadze niezwykłą osobowość i niebanalną twórczość artystki trzeba jednak zastrzec, że nie jest to klasyczna biografia: mamy tutaj najważniejsze fakty z życia Kory, jej przemyślenia na wiele tematów, również społecznych i politycznych, a także nowe komentarze do tekstów utworów z ponad 40-letniej kariery artystycznej. „Kora, Kora. A planety szaleją” jest w dużej mierze taka, jak ona sama: nieprzewidywalna, nieco egzaltowana i niecierpiąca sprzeciwu w swoich osądach.

Czego słuchać, czytając: Magiczne słowo sukces, czyli zbioru solowych piosenek Kory; największych przebojów Maanamu, „The Singles Collection” oraz „Maanam i przyjaciele” - koncertu z okazji 25-lecia istnienia zespołu, który odbył się w warszawskiej Sali kongresowej w 2000 roku.

Co jeszcze możesz przeczytać: „Miłość zaczyna się od miłości”, czyli zbiór notatek, zapisków i przemyśleń, które prowadziła Kora odręcznie w staranie wybieranych przez siebie ozdobnych zeszytach.

 

 

Muniek Staszczyk w szczerej, długiej rozmowie z dziennikarzem Rafałem Księżykiem. Lider jednego z najważniejszych polskich zespołów opowiada o wcale niełatwym życiu rockmana, który z robotniczej dzielnicy Częstochowy stał się gwiazdą największych krajowych scen. Staszczyk, w powszechnym odbiorze uchodzący za „wyluzowanego chłopaka z sąsiedztwa”, w rozmowie z Księżykiem ukazuje swoją wrażliwą, emocjonalną stronę, opowiadając nie tylko o blaskach, ale przede wszystkim o cieniach sławy oraz o błędach, które na przestrzeni lat popełnił. Szczerość i gawędziarskie zacięcie Muńka sprawia, iż ten prawie 500-stronicowy wywiad-rzekę czyta się z zapartym tchem.

Czego słuchać, czytając: najnowszej solowej płyty Muńka, Syn Miasta; „Love, Love, Love” czyli najważniejszych utworów T.Love z lat 1983-2008 oraz, oczywiście, „Kinga” w wersji zremasterowanej.