Tytuł to jeden z tych elementów filmu, niemal najważniejszy, który decyduje o tym, czy produkcja okaże się sukcesem. Może mieć znaczenie dosłowne, symboliczne lub po prostu w jakiś sposób nawiązywać do fabuły. Przede wszystkim jednak ma przyciągnąć uwagę widzów. W poniższym zestawieniu prezentujemy te tytuły, którym zdecydowanie się to udało.

 

1. „Człowiek, który gapił się na kozy” (2009)

To chyba jeden z najbardziej znanych oryginalnych tytułów ostatnich lat. „Człowiek, który gapił się na kozy” to opowieść o tajemniczym wojskowym projekcie, dzięki któremu amerykańscy żołnierze, na polu walki wykorzystują swoje paranormalne zdolności.

Znalezione obrazy dla zapytania człowiek który gapił się na kozy dlaczego taki tytuł

 

2. „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać” (1972)

Woody Allen wie jak zachęcić do obejrzenia filmu. Ten tytuł zdecydowanie spełnia swoją rolę. Film stanowi ekranizację książki Davida Reubena, pod tym samym tytułem i jednocześnie satyryczny poradnik dotyczący tematów seksu i miłości.

Podobny obraz

 

3. „Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej” (2006)

Brzmi jak poważne oświadczenie i niezły popis komediowy w wykonaniu znanego brytyjskiego komika. 

Znalezione obrazy dla zapytania Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej

 

4. „Martha Marcy May Marlene” (2011)

Imię w tytule to dość często wykorzystywany zabieg. Tutaj z premedytacją użyto aż trzech i to jednej osoby. Wyjątkowo złożone imię głównej bohaterki, jeszcze bardziej podkreśla jej skomplikowaną i niejasną sytuację, która stanowi główną oś filmu.

Podobny obraz

 

5. „Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda” (2007)

Z jednej strony, tytuł filmu stanowi dla widzów prawdziwy spojler i zwięzły opis fabuły. Z drugiej jednak, to tylko wstęp do głębszych rozważań na temat ludzkiej natury i jej mrocznych zakamarków, co składa się na największą wartość tej produkcji. 

Znalezione obrazy dla zapytania Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda

 

6. „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” (2017)

W zestawieniu nie mogło zabraknąć tego filmu, nominowanego w tym roku do Oscara w siedmiu kategoriach. Tytułowe billboardy stają się tu punktem zapalnym dla całej historii i wydarzeń, które mają miejsce w Ebbing. Samo Ebbing natomiast, stanowi pretekst do zwrócenia uwagi na to, co dzieje się na amerykańskiej prowincji. Wśród polskich widzów film i tak zostanie raczej zapamiętany "skrótowo", jako "Trzy bilboardy".

Znalezione obrazy dla zapytania trzy billboardy za ebbing missouri tytuł

 

7. „Mordercza opona” (2010)

Absurdalny tytuł zobowiązuje. Dlatego tytułowa opona posiada zdolności parapsychologiczne i obsesyjnie podąża za pewną kobietą. Po drodze sieje spustoszenie i morduje wszystkich, którzy ośmielą się jej przeszkodzić. Prawdziwe kino bez hamulców.

Znalezione obrazy dla zapytania mordercza opona

 

8. „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” (2013) 

Już sam tytuł może wprawić w lekkie zdziwienie, ale to tylko początek. Stuletni Allan Karlsson nie tylko wyskakuje przez okno, ale odbywa wiele innych zaskakujących przygód, podróżując po całym świecie i wykonując tajne misje. I kto powiedział, że życie na emeryturze musi być nudne?

Podobny obraz

 

9. „To nie jest kraj dla starych ludzi” (2007)

Ten pesymistyczny tytuł stanowi puentę dla całego filmu. Współczesny świat bez zasad i honoru, z którymi utożsamiało się starsze pokolenie, został wywrócony do góry nogami. Nie ma w nim miejsca na jakiekolwiek reguły, a podstawowymi prawami, na których się teraz opiera, stają się zło i przemoc. Chciałoby się powiedzieć: to nie jest kraj dla nikogo!

Znalezione obrazy dla zapytania to nie jest kraj dla starych ludzi

 

10. „Zabicie świętego jelenia” (2017)

Ten film jest pełen symbolicznych znaczeń i aluzji. Zarówno tytuł jak i cała fabuła nawiązuje do mitów greckich, przede wszystkim do tego o Ifigenii i Agamemnonie. Od początku film stawia przed widzem wiele pytań, często bez odpowiedzi. I tak pozostaje już do końca.

Podobny obraz

 

Filmów o intrygujących lub całkiem zaskakujących, a nawet zwyczajnie dziwnych tytułach powstało w historii całkiem sporo. Czasem autorów ponosiła wyobraźnia, a nieraz była to kwestia tłumaczy, którzy lubili sobie zaszaleć słownie… Poniżej jeszcze kilka ciekawych przykładów z tych kategorii: „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street”, „Rzeczy, które robisz w Denver będąc martwym”, „Gang Dzikich Wieprzy”, „RRRrrrr”, „Szybciej koteczku. Zabij! Zabij!”, „Atak pomidorów zabójców”, "Kiss kiss, bang bang!" lub „O Angliku, który wszedł na wzgórze, ale zszedł z góry”. A jaki tytuł filmu Waszym zdaniem zasługuje na miano najdziwniejszego?