Okazuje się, że to prostsze, niż mogłoby się zdawać – bo literatura, bajki, baśnie i opowieści kryją w sobie magię, która raz poznana, nie pozwala o sobie zapomnieć. Od czego więc zacząć? Oto kilka wskazówek, które ułatwią rodzicom wprowadzanie najmłodszych w świat książek, a dzieciom – wejście do tego świata.

Wpajaj miłość do książek od początku

Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Zwłaszcza że wydawcy działający na rynku książek dla dzieci prześcigają się w pomysłach na coraz to nowe, atrakcyjne rozwiązania. Pośród propozycji dla dzieci najmłodszych znaleźć można wydania twarde, interaktywne – takie, które piszczą, szeleszczą i pobudzają dziecko sensorycznie, a także wodoodporne, idealne do kąpieli. To, że nie ma w nich rozbudowanej opowieści, a najczęściej nawet jednego słowa, nie oznacza, że czegoś im brakuje. Tu liczą się obrazy, kolory, znane kształty, faktura, czasem dźwięk. Ten pierwszy kontakt z książką-zabawką nie pozostanie bez wpływu na dalsze czytelnicze losy małego człowieka, dlatego warto sięgać po najciekawsze propozycje.

Od wspólnej lektury do samodzielnych przygód czytelniczych

W pierwszych latach życia dziecko uczy się przez naśladowanie, a wzorce czerpie przede wszystkim od rodziców. Dlatego nie bez wpływu na to, czy będzie w przyszłości chętnie sięgać po książki, czy też wybierze inne formy spędzania wolnego czasu, jest fakt, czy rodzice czytają, czy widuje ich z książką. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym zaszczepianiu miłości do książek jest wspólna lektura, podczas której liczy się nie tylko to, co czytamy, ale przede wszystkim miło spędzony czas. W takich chwilach dziecko poznaje ciekawe światy, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, ale też uczestniczy w procesie budowania i wzmacniania więzi z rodzicem.

Gdy mały czytelnik zacznie zgłębiać tajniki samodzielnej lektury, czyli mniej więcej w wieku 6-7 lat, wciąż może słuchać opowieści czytanych przez rodzica, może też jednak stawiać pierwsze kroki indywidualnie. I tu otwiera się wiele możliwości – literacka klasyka, czytana przez jego dziadków i rodziców, ale też propozycje współczesnych pisarzy – polskich i obcych, wśród których warto wymienić chociażby takie książki, jak: „Sam w domu” Lotty Olson, „Praktyczny pan” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel czy „Wczoraj, dzisiaj, jutro” Grzegorza Kasdepke. Te tytuły z całą pewnością rozbudzą ciekawość i pozostawią po sobie wspomnienia lepsze niż niekoniecznie tak interesujące tomy, do których przeczytania obliguje szkoła.

W kolejnych latach młody czytelnik będzie miał okazję poznawać coraz to nowe historie wychodzące spod pióra polskich i zagranicznych pisarzy; zachwycać się nietuzinkowymi ilustracjami; czytać i zagłębiać się w niezwykłe literackie światy.

Sposobem na rozbudzanie pozytywnych uczuć związanych z czytaniem i literaturą jest też uczestnictwo w organizowanych coraz częściej ciekawych wydarzeniach. Najbliższą okazją do świętowania będzie Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci, obchodzony 2 kwietnia. Z tej okazji, na empik.com czekają wyjątkowe promocje na dziecięcą literaturę. A już 8 kwietnia, podczas Pierwszej edycji Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka zostanie wręczona Nagroda w Konkursie Najlepsza Książka Dziecięca Przecinek i Kropka 2016. W Targach udział wezmą, m.in. Andrzej Maleszka, Michał Rusinek, Dorota Sumińska, Cezary Harasimowicz oraz Justyna Bednarek. Warto tam być!