Książki przygodowe

Kto z nas nie marzy o tym, by zamienić swoje zwyczajne życie na inne, gdzie przygoda goni przygodę, gdzie czyhają niebezpieczeństwa, z których wychodzi się cało, gdzie każdy dzień stawia nowe wyzwania, gdzie nie brakuje silnych emocji i przeżyć? Niestety, atrakcyjne przygody spotykają nas o wiele rzadziej, niż byśmy chcieli. Te braki pozwala wypełniać lektura. Powieści przygodowe to ulubiona lektura kilku- i kilkunastolatków. Przypomnijmy tu cykl powieści Alfreda Szklarskiego o Tomku Wilmowskim, historię Tomka Sawyera czy zmagania Stasia Tarkowskiego z porywaczami i naturą.

A o jakich przygodach opowiada współczesna literatura? Odzwierciedla ona aktualną rzeczywistość, która nie zawsze jest piękna i optymistyczna. Warto, by dzieci poznały historię małego Omenki, chłopca z afrykańskiego kraju, który musi uciekać wraz z rodziną ze swej wioski. Na szczęście trzyma w rączce amulet – hebanowe serce. Taki tytuł: ”Hebanowe serce” ma książka Renaty Piątkowskiej. Przygody Omenki w niczym nie przypominają radosnych zdarzeń. To historia małego uchodźcy, który szuka lepszego życia. Nie jest to literatura rozrywkowa, opowieść ściska za serce, jednak warto, by nasze dzieci uczyły się empatii i wrażliwości na cudzą krzywdę i niesprawiedliwość.

Interesująca jest książka Adama Wajraka (znanego dziennikarza i obrońcy natury) i Tomasza Samojlika (biologa i rysownika), pt. „Umarły las”. Panowie pokusili się, ze znakomitym skutkiem, na napisanie książki przygodowej, której akcja dzieje się w puszczy. Jest tu Dziki Wschód, jest szeryf, akcja przypomina interesujący western. Przy okazji autorzy dają swoim czytelnikom sporą dawkę wiedzy o przyrodzie i ekologii.

Książki popularnonaukowe

Książki popularnonaukowe mają w sposób łatwy i przyjemny dawać czytelnikom wiedzę o świecie. Oto Paweł Beręsewicz, autor mądrej, a zarazem zabawnej książki „Poczet psujów” ukazuje świat wynalazków, właściwie ich historię. Czy wiecie, kiedy skonstruowano pierwszy telewizor albo laptop? Jeśli nie, zapraszamy do lektury. Autor przekornie pisze o zdobyczach ludzkiej myśli i techniki, jako o przedmiotach do zepsucia. Już dzieci dobrze wiedzą, jaka to przyjemność zepsuć coś przy pomocy własnych paluszków, choćby i skutki były niemiłe. Współczesne dzieci mają wiele do zepsucia. A co będą niszczyć kolejne pokolenia? Co jeszcze pozostało do wynalezienia i zepsucia?

Natomiast bardzo poważny charakter ma książka Michała Gąsiorowskiego „Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji”. Zawiera mnóstwo ciekawostek, np. wyjaśnia, czym się różnią rajdy od wyścigów, jaki jest rekord prędkości samochodu, jak powstawała luksusowa marka Rolls Royce. Książka nie tylko dla młodych miłośników motoryzacji. Pewne rzeczy powinien wiedzieć każdy, zwłaszcza że samochody są częścią naszej codzienności.

Książki fantastyczne

Tysiące mądrych rozpraw powstało na temat najsłynniejszego obecnie cyklu powieści fantastycznej, my więc przemilczymy ten tytuł i jego bohaterów. I tak wiadomo, o co chodzi.
Przedstawimy natomiast książkę, w tytule której znajduje się najstraszniejsze słowo świata. To słowo to wojna. Mowa o książce „Wojna, która zmieniła Rondo”. Temat wydaje się „niedziecięcy”. Przypomnijmy jednak, że dzieci nieraz w telewizji wiedzą sceny nieprzeznaczone dla dziecięcych oczu, a które są udziałem ich rówieśników w niejednym kraju. Tak więc nie ma co udawać, że problemu nie ma, bo zło dzieje się z dala od naszych granic. Należy z dziećmi rozmawiać i o takich strasznych zdarzeniach, a książka jest świetnym do tego pretekstem. Jej akcja toczy się w szczęśliwym mieście Rondo. Szczęśliwym do czasu, bo oto pojawia się Wojna, która rozsiewa suche chwasty, która zasłania słońce, która krzywdzi ludzi. Dzieci postanawiają zbudować maszynę Światła, by pokonać nieproszonego przybysza.

Książka w przystępny sposób porusza trudne problemy współczesnego świata.